רבי משה חיים אפרים מסדילקוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ציונו של הדגל מחנה אפרים

רבי משה חיים אפרים ("בעל הדגל") מסדילקוב, ה'תק"ב לערך - י"ז באייר ה'תק"ס, נכדו של הבעל שם טוב (בעש"ט) מממשיכי דרכו ומסופריה הראשונים של החסידות.

בית הכנסת של סדילקאב

תולדות חייו

בנם של רבי יחיאל (מיכל) אשכנזי ואדל, בתו של הבעש"ט.

רבי אפרים נולד במז'יבוז' עיר מגורי סבו. שנת לידתו אינה ידועה וחלוקות הדעות על גילו בעת פטירת סבו הבעל שם טוב (בחג השבועות שנת תק"כ). על פי "ספר החסידות" של אברהם כהנא נולד בשנת תק"ב ואילו בספר "החסידות והחסידים" של שמואל אבא הורודצקי נולד בשנת תק"ח. חשיבות הוויכוח נוגעת לטיב זכרונותיו מדרשותיו של סבו בילדותו ובנעוריו. יהא גילו אשר יהא, סבו הבעל שם טוב מכנה אותו: "עילוי גדול בתכלית הלימוד", זאת באיגרת לגיסו רבי גרשון מקיטוב משנת תקי"ג לערך, כלומר כשהיה בן חמש או בן אחת-עשרה.

לאחר פטירת סבו, למד אצל תלמידיו רבי דב בער המגיד ממעזריטש, וכן אצל רבי זאב וולף קיציס, ובעיקר אצל רבה של פולנאה מחבר הספר תולדות יעקב יוסף המהווה למעשה את המקור הראשון והמרכזי לתורת הבעש"ט, אולם למרות זאת נחשב רבי אפרים כבן הדור השני לחסידות, כיוון שהוא עצמו קיבל ישירות מתורת סבו ואף מצטט אמירות ישירות שלו בספרו.

"בעל הדגל" כיהן כרב ומגיד מישרים בעיירה סדילקוב, הסמוכה לעיר שפטיבקה ולא רחוקה ממז'יבוז' עיירת הולדתו. בשנת תקמ"ח לערך, שב רבי משה חיים אפרים לעיירת הולדתו מז'יבוז' בה כיהן אחיו רבי ברוך ממז'יבוז' כאדמו"ר. משום כך, פנה הוא להתפלל בבית מדרשו של סבו הבעש"ט ואף הוא כיהן בעיר כאדמו"ר. ידוע שקשר הידידות בין האחים היה הדוק מאוד, אף על פי ששניהם כיהנו בכתר האדמו"רות בעיר אחת.

רבי אפרים לא התבלט רבות בחייו כמנהיג עדה גדולה, כרבו בעל תולדות יעקב יוסף כחו היה גדול בכתיבה יותר מבהנהגת עדה, אף על פי שנודע כדרשן. אחיו לעומתו, הנהיג עדה גדולה ואף הרבה בנסיעות לערי אוקראינה השונות בהן התגוררו חסידיו, ורבים מאדמו"רי הדור הבא של החסידות נמנו עם תלמידיו.

בי"ז באייר, ערב ל"ג בעומר שנת תק"ס נפטר רבי אפרים ונקבר באוהל סבו במז'יבוז'.

לאחר פטירתו, לא ירשו בניו את תפקידו באדמור"ות. את תפקידו כמגיד מישרים ואדמו"ר בסדילקוב, המשיך חתנו רבי דוד הלוי איש הורוביץ עוד בחייו.


תקופת חייו של רבי משה חיים אפרים מסדילקוב על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

ספרו

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – דגל מחנה אפרים

עשר שנים לאחר פטירתו בשנת ה'תק"ע הדפיס בנו רבי יעקב יחיאל מקוריץ את כתביו שהשאיר אחריו, בהעניקו לספר את השם "דגל מחנה אפרים".

ספר זה נחשב כספר יסוד בתורת החסידות.

צאצאיו

כיום מכהנים שניים מצאצאיו כאדמו"רי סדילקוב. הקשיש שבהם רבי אריה לייב גלאנץ במונסי שבניו יורק. והרב אריה וואהל מסדילקוב בבית שמש.


קישורים חיצוניים