חשבון וריאציות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשבון וריאציות הוא תחום במתמטיקה אשר עוסק במציאת נקודות קיצון של פונקציונלים, בניגוד לחשבון אינפיניטסימלי רגיל אשר עוסק בפונקציות. פונקציונל הוא בדרך כלל מיפוי מקבוצת פונקציות לשדה המספרים הממשיים. פונקציונלים לרוב מבוטאים כאינטגרלים מסוימים של פונקציות בלתי ידועות ונגזרותיהן. המטרה היא מציאת פונקציות אשר יביאו את הפונקציונל למקסימום או למינימום.

השיטה פותחה בשלהי המאה ה-17 על ידי ניוטון, האחים יוהאן ויאקוב ברנולי, לייבניץ, ומאוחר יותר על ידי לופיטל, אוילר, לגראנז' ואחרים.

הדוגמה הפשוטה ביותר לבעיה כזו היא מציאת העקומה בעלת האורך המינימלי בין שתי נקודות, הנקראת מסילה גאודזית. במרחב אוקלידי הפתרון הוא קו ישר, אבל אם יש מגבלות על הפתרון, למשל שהקו יימצא על משטח כלשהו, הפתרון פחות ברור מאליו. בעיה קשורה היא עקרון פרמה באופטיקה: האור עובר במסלולים בעלי מסלול אופטי מינימלי בין שתי נקודות (המסלול האופטי תלוי בתווך). עיקרון קשור במכניקה הוא עקרון הפעולה המינימאלית.

בעיות חשובות רבות עוסקות בפונקציות בעלות משתנים מרובים. פתרון בעיות עם תנאי שפה למשוואת לפלס מקיימות את עקרון דיריכלה. בעיית פלטיאו דורשת מציאת משטח בעל שטח מינימלי אשר עובר במתאר נתון במרחב. הפתרון לבעיה זו קשור לאופן היווצרות בועות סבון בעת טבילת מסגרת ברזל במי סבון. אף על פי שניסויים כאלו הם קלים לביצוע, התיאור המתמטי שלהם לעיתים סבוך: ישנם כמה פתרונות אפשריים ויכולה להיות להם טופולוגיה לא-טריוויאלית.

אופי הבעיה

נביא את הבעיה המתמטית לצורה הבאה:

מטרתנו היא למצוא את הפונקציה אשר תביא את הפונקציונל לאקסטרמום.

מציאת הפונקציה המבוקשת מתבצעת על ידי פתרון משוואת אוילר-לגראנז':

חישוב

נניח שקיים אקסטרמום לפונקציונל ושהפונקציה אשר מביאה אליו היא .

נוכל לבטא כל פונקציה בצורה , כאשר פונקציה כלשהיא ובעלת תנאי השפה , כך ש־ מקיימת את תנאי השפה ו־ מספר ממשי כלשהוא.

נשים לב שתחת הנחותינו מתקיים: ויותר מכך, מתקיים:

נפתח את הביטוי למקסימה של הפונקציונל:

מכיוון שגבולות האינטגרל בפונקציונל אינם תלויים ב־ נוכל להחליף את סדר הגזירה והאינטגרציה. לאחר מכן נשתמש באינטגרציה בחלקים ונקבל:

נזכור כי מתאפסת בנקודות הקצה ולכן האבר האחרון מתאפס. נקבל:

נשים לב כי גבולות האינטגרל שרירותיים, ולכן האינטגרנד חייב להתאפס. מכיוון ש־ פונקציה שרירותית ובאופן כללי שונה מפונקציית האפס, נקבל כי:

הכללות

ניתן לקבל בקלות את משוואת אוילר-לגראנז' באותה שיטה גם למקרים הבאים:

  • פונקציונל של N פונקציות

זהו קבוצת N משוואות, המתקיימות לכל הפונקציות

  • פונקציונל של פונקציות הפועלות על מרחב וקטורי

דוגמאות

דוגמה פשוטה לפונקציונל, מתחום האופטיקה, היא הזמן שאורך לקרן לעבור בין שתי נקודות דרך מסלול כלשהוא במרחב. המסלול במקרה זה מיוצג על ידי כאשר הן קואורדינטות ו־ פרמטר כלשהוא המגדיר את המיקום לאורך המסלול, למשל אורך הקשת או הקואורדינטה לאורך אחד הצירים. לכן אם מהירות הגל בנקודה במרחב היא ו־ מיצג את אורך הקשת, אזי זמן המעבר בין שתי הנקודות נתון בביטוי:

מכאן ברור שכל מסלול של הקרן נותן, בדרך כלל, ערך שונה של זמן המעבר , וחשבון הווריאציות מאפשר לנו לחשב מהו המסלול עבורו זמן המעבר מינימלי (או באופן מדויק יותר אקסטרמלי), כשם שפעולת הנגזרת מאפשרת למצוא את נקודות האקסטרמום של הפונקציה. לפי עקרון פרמה המסלולים בהם הקרן אמנם עוברת הם המסלולים עבורם מינימלי, ולכן חשבון הווריאציות הוא הדרך לחישוב המסלולים של קרן אור בתווך כלשהוא.

דוגמה נוספת, אשר היתה אחד הזרזים להתפתחות התחום, היא בעיית הברכיסטוכרון ("הזמן הקצר ביותר"):

נתון חלקיק בשדה כבידה אחיד בכיוון . בהנחה שבתחילת דרכו החלקיק נמצא בראשית הצירים במנוחה, מהו המסלול עבורו זמן המעבר לנקודה מרוחקת (נמוכה יותר) הוא מינימלי?

כיוון שהקואורדינטה מציינת את גובה החלקיק, אזי שימור האנרגיה קובע שמהירותו היא . לכן פונקציונל הזמן במקרה זה הוא:

קישורים חיצוניים