ישיבת מאור עיניים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ישיבת מאור עיניים היא ישיבה גדולה של חסידות רחמסטריווקה. הישיבה נוסדה על ידי אדמו"רי בית צ'רנוביל להקים זכר לשושלת. בישיבה לומדים כ-350 בחורים. ראש הישיבה כיום הוא הרב חיים דוד רוטנברג.

היסטוריה

לאחר מלחמת העולם הראשונה רבים מיהודי אוקראינה עזבו את הדת, בעיקר בגלל הציונות והקומוניזם. חסידויות בית צ'רנוביל שהיו מהדומניננטיות באזור, נפגעו מכך קשות. אדמו"רים רבים מבית צ'רנוביל עזבו את רוסיה ונשארו בה רק מעטים, ביניהם רבי חיים יצחק מצ'רנוביל. גם החסידים שנשארו נהרגו רובם בשואה. חלק גדול מהאדמו"רים לבית צ'רנוביל נהרגו בפרעות בקייב ובשואה. רבי יעקב יוסף מסקווירא ניצל מהשואה והקים את חסידות סקווירא וזכר צ'רנוביל מחדש. בישראל היו עוד מלפני המלחמה את אדמו"רי רחמסטריווקא אך אלו היו נחבאים אל הכלים ולא השתדלו לפתח חצר. כמו כן התגורר בישראל רבי משולם זושא טברסקי, נצר לאדמו"רי לויעב-צ'רנוביל שהגיע ללמוד בארץ ישראל אשר פתח בית כנסת בבני ברק בשם "דברי חיים" על שם סב אמו רבי חיים מצאנז. אדמו"רי צ'רנוביל בישראל רצו להקים זכר לשושלת המפוארת והעתיקה, וביוזמת רבי יוחנן מרחמסטריווקא נפתחה הישיבה בירושלים, בשם "מאור עיניים", שם ספרו של אבי השושלת, רבי מנחם נחום מצ'רנוביל. בנשיאות הישיבה הועמדו כל האדמו"רים לבית צ'רנוביל.

ייסוד הישיבה

הישיבה נוסדה בשנת תשכ"ג (1963) ברחוב שפת אמת 6 בשכונת מחנה יהודה, בבית המדרש של חסידות רחמסטריווקא שהיה סמוך לביתו של רבי יוחנן מרחמסטריווקא. חדרי אוכל ולינה נשכרו בבניינים סמוכים. בי"א בחשוון תשל"ו (16 באוקטובר 1975) חנכה הישיבה בניין חדש ברחוב דוד ילין 34 באותה שכונה. בשנת תשס"א עברה הישיבה לבנייני המוסדות החדשים ברחוב גבעת משה 10 בשכונת גוש 80, שם שוכנים גם בית הכנסת של החסידות וצמוד לכך גם ביתו של האדמו"ר. בישיבה גם כולל אברכים לבוגרי הישיבה.

האחראים על תפקוד הישיבה היו הרב זאב והרב מנחם נחום טברסקי, בני האדמו"ר רבי יוחנן. עם התרחבות החצר, התמנו מנהלים חדשים לכלל מוסדות החסידות ובהם הישיבה.

הישיבה מתבססת על בחורים שאינם חסידי רחמסטריווקא. גם כיום שהחסידות גדלה עדיין חלק גדול מהבחורים אינם משתייכים לחסידות ראחמיסטריווקא, ולומדים בה כיום כ500 בחורים.

ישיבה קטנה

בשנת תשמ"ט (1989) נפתחה ישיבה קטנה ברחוב סורוצקין שבשכונת אונסדורף. לאחר מכן עברה לשכונת רמות. לאחר מעבר הישיבה הגדולה למשכנה הנוכחי, עברה הישיבה הקטנה לרחוב דוד ילין, על מקום הישיבה הגדולה. בישיבה לומדים כיום כ-130 בחורים.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0