רמות אלון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רמות אלון
JerView.jpg
צילום נופו של ההר הדרום מזרחי של רמות, עליו ממוקמת רמות ב'. ברקע נראה עמק הארזים
מידע
עיר ירושלים
תאריך ייסוד 1972
על שם יגאל אלון
שטח 2.88
מספר תושבים כ-60,000 (2021)
שכונות נוספות בירושלים
בניין אופייני בשכונת רמות פולין שתכנן האדריכל צבי הקר

רמות אלון, הידועה בקיצור כ"רמות", היא השכונה הגדולה בישראל. השכונה ממוקמת בצפון מערב ירושלים, ושוכנת על מספר גבעות, מהן נשקף נופה של ירושלים. השכונה משתרעת עד שיפולי גבעת נבי סמואל, המגיעה לרום של 885 מטרים מעל גובה פני הים, שטחה 2.88 ק"מ והיקפה 9.17 קמ"ר.

מקור שמה של השכונה הוא בזיהוי אתר נבי סמואל הסמוך עם העיר המקראית הרמה שבנחלת שבט בנימין, מקום קבורתו של שמואל הנביא. השם "אלון" נתווסף לשם השכונה לזכר יגאל אלון.

השכונה נוסדה כאחת מחמש שכונות הטבעת שהוקמו על מנת לעבות את היישוב היהודי בשטחים שצורפו לירושלים לאחר מלחמת ששת הימים.

גאוגרפיה

מיקומה של רמות על הציר התעבורתי המרכזי המחבר בין צפון ירושלים לתל אביב (כביש 436), עושה אותה לחוליה מקשרת בין העיר הגדולה ירושלים לבין היישובים הכפריים היושבים על הציר או בסביבתו.

בשל גודלה של השכונה היא מחולקת כדלקמן: רמות א', רמות ב', רמות ג', רמות ד', רמות 06, רמות פולין, רמות הירוקה (07).

השכונה יושבת על ארבעה הרים מרכזיים: הדרום-מזרחי, שעליו יושבת רמות א', הדרום-מערבי, שעליו יושבות רוב רמות ב' ורמות ארזים, ההר הצפון-מזרחי, שעליו יושבות רמות ד', נוף רמות ורמות פולין, ההר הצפון-מערבי, שעליו ממוקמות רוב רמות ג', חלק קטן מרמות ב' ורמות 06 - וביניהן שדרות גולדה מאיר, ציר התנועה של צפון ירושלים לכיוון השפלה. בחלקה הדרומי של השכונה ממוקם מצפה נפתוח, הר שפסגתו בגובה של 714 מטר מעל פני הים, שטח פתוח המשמש כריאה הירוקה של השכונה[1].

מהשכונה תצפית דרומה על ירושלים עד גוש עציון, צפונה על אזור ראמאללה, מזרחה על הרי בנימין עד עבר הירדן, ומערבה על השפלה עד גוש דן.

מקור השם "רמות אלון"

בתנ"ך מסופר כי עם מות שמואל הנביא הוא הובא לקבורה בעירו "הרמה": "וַיָּמָת שְׁמוּאֵל וַיִּקָּבְצוּ כָל יִשְׂרָאֵל וַיִּסְפְּדוּ לוֹ וַיִּקְבְּרֻהוּ בְּבֵיתוֹ בָּרָמָה". בהתאם לכך, במשך הדורות זוהתה העיר המקראית הרמה שבנחלת שבט בנימין עם החורבה שסביב אתר נבי סמואל[2] הסמוך לשכונה מצפון. כמו כן נזכרת "הרמה" בסמיכות לעיר המקראית גבעון, המזוהה עם הכפר אלג'יב, הסמוך מצפון לאתר נבי סמואל: "גִּבְעוֹן וְהָרָמָה וּבְאֵרוֹת"[3]. בהתאם לכך, נקראה תחילה השכונה על שם העיר המקראית, הגם שיש המזהים אותה עם הכפר א-ראם (בעבר: א-ראמה), הסמוך לשכונת נווה יעקב[4]. שמה המלא של השכונה, "רמות אלון", נקבע בהמשך לזכרו של יגאל אלון[5], אולם השם "רמות" עודנו שגור יותר בקרב תושבי ירושלים.

היבט היסטורי וארכאולוגי

הדרך העתיקה שעלתה מהשפלה לירושלים, ושהייתה למעשה הדרך הראשית לעיר, עוברת בתוך רמות-אלון. הנתיב חוצה את נחל שורק (ליד כביש 9 כיום), עובר ליד חירבת קיקיה (באזור רחוב צונדק), עולה בוואדי מזר לאל-בורג' (שפירושו "המגדל", באזור רמות 06), ומשם ממשיך ל-א-נבי סמואל (קבר שמואל הנביא) ולכפר בידו.

אבן מיל רומית נמצאה ליד רמות פולין (ייתכן כי נעשה בה שימוש משני). באזור בריכת המים (ראס אל-באד) נמצאו בתוך מערה שרידי מתקנים לעיבוד חקלאי הכוללים גתות (מתקן דריכת ענבים ליין) חצובות בסלע ובית בד (מתקן להפקת שמן זית). הממצאים במקום מיוחסים לתקופות שונות, אחת הקדומות ביניהן היא תקופת בית חשמונאי (התקופה ההלניסטית השנייה). נמצאו גם מטבעות מתקופה זו. כמו כן נמצאו מבנים המיוחסים לתקופה הביזנטית, כולל מנזר ובו רצפת פסיפס המכילה כתובת הקדשה. הממצאים מובילים למסקנה, כי יישוב קטן התקיים באזור לאורך התקופות.

בפאתי השכונה מצויות גם שרידיה של מצודה רומית. מצודה זו פיקחה על הדרך שהובילה מקיסריה לירושלים. בשנת 1875 נחפרה המצודה לראשונה. מצודה נוספת מצויה בתחומי השכונה עצמה. מצודה זו, היא מן התקופה הצלבנית. יער רמות, הסמוך לשכונה, מכיל גם הוא ממצאים ארכאולוגיים רבים. בשנת 2019 נפתח ביער רמות גן ארכאולוגי בשם 'פארק ארץ התנ"ך' בו נמצאו שרידי גתות עתיקות. בגן ננטעו כל שבעת המינים והונגשה הגישה אליו[6].

אוכלוסייה

נכון לשנת 2021 מתגוררים בשכונה כ-60,000 תושבים[7], על פי נתונים לא רשמיים, כיום מונה האוכלוסייה כ-70 אלף נפש. רמות היא השכונה הגדולה בישראל ואחת השכונות המאוכלסות בישראל, והיא בסדר גודל של עיר בינונית[8] בישראל. כ-86% מתושבי השכונה הם ילידי ישראל[9].

רמות היא שכונה מעורבת ומחולקת לתתי שכונות בעלות ציביון שונה כל אחת, רוב תושבי השכונה הם חרדים ומיעוט הוא מהציבור הכללי - לכל אחת משתי האוכלוסיותו יש מנהל קהילתי ייעודי המטפל בצרכיה. בשנים הראשונות להקמתה, הייתה רמות מאוכלסת ברובה בציבור חילוני (מה שאף הוביל למאבק על כביש רמות). עם השנים ובהתאם לשינויים דמוגרפיים שקרו בשכונות נוספות בירושלים, חלקים מהשכונה, כמו רמות א' ורמות ג', אשר היו מאוכלסים בציבור חילוני (רבים מהם מחבר המדינות), הפכו לבעלי רוב חרדי. חלקים אחרים בשכונה כמו השכונות רמות ד', שכונות אונגוואר, נוף רמות ורמות פולין אוכלסו מלכתחילה בציבור חרדי. כיום, מוקד האוכלוסייה החילונית והדתית לאומית נמצא ברמות ב' ובאזורים מרמות א' ורמות ג'. בשנים האחרונות מתרחבת השכונה דרומה ונבנו בה מספר פרויקטים בפאתי רמות א', חלקם לציבור הכללי וחלקם לציבור החרדי[10]. מבחינת אוכלוסיית הילדים: 87% לומדים החינוך החרדי, כ-3% אחוז בחינוך הממלכתי, וכ-10% בחינוך הממלכתי-דתי.

בין הרבנים הבולטים בשכונה: האדמו"ר מאונגוואר, הרב אשר וייס - גאב"ד דרכי תורה, הרב זבולון שוב - ראש ישיבת דברי אמת, הרב דוד אברהם ראש ישיבת בנין אב, הרב יחזקאל סופר מרצה וסופר בתורת חב"ד, הרב מנחם מנדל פוקס רב קריית שומרי החומות דיין ומורה צדק בעדה החרדית.

מוסדות חינוך בשכונה

נכון לנובמבר 2017, 87% מתלמידי בתי הספר בשכונה משתייכים לזרם החינוך החרדי ולזרם זה משתייכים גם 88% מהתלמידים בגילאי הגן[9]. בשנת 2014/15 נפתחו שני גנים חילונים חדשים. בין השנים 2009–2014 גדל מספר תלמידי הזרם הממלכתי ב-43% .

בתי ספר יסודיים בשכונה: "בית יעקב רמות פולין" (רמות ד'), "בית יעקב תבונת יעקב" (רמות א'), בעבר פעלו שלושה בתי ספר יסודיים ששירתו את הציבור החילוני, אך כיום פועל בשכונה רק בית ספר יסודי ממלכתי אחד ברמות ב' - "מופת רמות אלון". כמו כן ברמות ב' פועל בית הספר "אופק" המיועד לילדים מחוננים מירושלים וסביבותיה. בנוסף, פעילים בשכונה בתי ספר יסודיים למגזר החרדי. בשכונה פועל בית ספר ממ"ד "תורני רמות" המשתייך לזרם הדתי-לאומי.

חטיבת ביניים ותיכון בשכונה: אולפנת "טל רמות", סניפי אור תורה סטון (בנים ברמות א' ובנות ברמות ב') ואולפנת בית שולמית השייכים לזרם הממלכתי דתי ובית הספר "תבל" של החינוך הממלכתי.

תלמודי תורה בשכונה; "חניכי הישיבות" בראשות הרב דוד אברהם (רמות ב'), "חדות יעקב" בנשיאות הרב יהודה עדס, "בני ציון", ו"המסילה" (רמות ד') המשתייכים לפלג החרדי-ספרדי, "שערי דעת" בראשות הרב ישראל גואלמן (רמות א'), "בני הישיבות" (רמות ב'), "דרך תבונה" (רמות ד') המשתייכים לזרם החרדי-ליטאי, "אהבת ישראל" ונעם בנים רמות (רמות א') השייך לזרם החרדי-לאומי.

ישיבות גדולות בשכונה; "חברון החדשה" (רמות 06), "נחלת משה", "אהל יוסף" (רמות 06), נתיב הדעת (קפלן), סניף ישיבת לייקווד בישראל, ישיבת חסידות קרלין סטולין, "תפארת משה בצלאל" שע"י חסידות גור, "ישועות יוסף" ליוצאי צרפת, "אונגוואר". ישיבות קטנות: "תורת משה", "אמרי נעם", "ים התורה", "אוצר התורה" "פני יהושע" (רמות ד').

סמינר בנות אלישבע בראשות הרב יעקב משה הלל עבר בשנת הלימודים ה'תש"פ למבנה חדש שבבעלותו, בצפון שכונת רמות ד'.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ניר חסוןהוועדה המחוזית תדון בבנייה בגבעה הירוקה האחרונה בבירה, באתר הארץ, 2 ביוני 2019
  2. ^ יואל אליצור, ‏קול ברמה נשמע ושאלת קבורת רחל, באתר "דעת"
  3. ^ ספר יהושע, פרק י"ח, פסוק כ"ה.
  4. ^ י' אליצור, שמות מקומות קדומים בארץ ישראל - השתמרותם וגלגוליהם, האקדמיה ללשון העברית ויד יצחק בן-צבי, תשע"ב, 217, 219.
  5. ^ שכונת רמות, באתר עיריית ירושלים
  6. ^ כתבה באתר מנהל קהילתי רמות
  7. ^ על פי אתר עיריית ירושלים.
  8. ^ לדוגמא:בני ברק, ועוד.
  9. ^ 9.0 9.1 רמות אלון - נתונים סטטיסטיים, באתר עיריית ירושלים
  10. ^ משטרת ישראל, י-ם: פרויקט מגורים לשוטרים יצא לדרך, אתר השירותים והמידע הממשלתי, ‏21 בינואר 2018


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0