כיכר מיכאל'ס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלט רחוב.svg
כיכר מיכאל'ס
Mikhoelssquare
מדינה ישראל
עיר תל אביב
קרוי על שם שלמה מיכאלס
רחובות מסתעפים המלך ג'ורג', בוגרשוב, שדרות בן-ציון,
אתרים קולנוע מקסים
קואורדינטות 32°04′26.22″N 34°46′31.86″E / 32.0739500°N 34.7755167°E / 32.0739500; 34.7755167
(למפת תל אביב רגילה)
Tel Aviv map-plain.png
 
כיכר מיכאל'ס
כיכר מיכאל'ס

כיכר מיכאל'ס היא כיכר עירונית במרכז תל אביב. היא קרויה על שם שלמה מיכאלס (קרי: מיכוֹאֶלס), שחקן תיאטרון יידיש ומנהיג תרבותי של יהודי ברית המועצות ומנרצחי סטלין.

הכיכר נמצאת בקצה המערבי של שדרות בן ציון, במפגש הרחובות המלך ג'ורג' ובוגרשוב. הכיכר מהווה מפרק עירוני חשוב במרכז העיר, שכן היא נקודת האמצע של מספר כיכרות נוספות: כיכר מסריק וכיכר מגן-דוד שלאורך רחוב המלך ג'ורג', כיכר הבימה ממזרח וכיכר לונדון ממערב, הנמצאת בקצה רחוב בוגרשוב. רחוב בוגרשוב מקשר בין כיכר מיכאל'ס לחוף הים.

הכיכר מפוצלת לשתי רחבות המופרדות על ידי השדרה, וחללה מוגדר היטב על ידי חזיתות הבניינים. ברחבה הצפונית מצוי בניין, בית המפלגה הפרוגרסיבית, שבתוכה שכן קולנוע מקסים הישן, אותו תכננו האדריכלים-מהנדסים "י. רפופורט ד"ר א. גליברמן צ. פרנקל, ובו שוכנת כיום חנות האוזן השלישית. כמו כן מוצבת בה אנדרטה צנועה לזכר מעל מאה החללים שנפלו בהפצצת חיל האוויר האיטלקי על תל אביב בזמן מלחמת העולם השנייה. רוב הפגיעות מהפצצות אלו היו באזור זה.

את הבניין הצפון-מזרחי של הכיכר תכננו דב ורם כרמי והוא נועד להיות בעל חזית מסחרית, אך התוכנית לא יצאה אל הפועל וקומת הקרקע משמשת כחניון.

החל מיולי 1934 נקראה הכיכר "כיכר המייסדים", אך בשנת 1942 הוסב שמה, כשהוחלט להרוס את בית הוועד בשדרות רוטשילד ולקרוא לאותו מקטע בשדרה בשם זהה לשם הכיכר (בשנת 1949 הוצבה שם האנדרטה למייסדי העיר תל אביב).

קישורים חיצוניים

דיזנגוף-המלך ג'ורג' וסביבתם
ניתן ללחוץ על הקישורים לשמות המקומות.
כיכר לונדוןכיכר מגן-דודמתחם הבימהכיכר רביןכיכר מסריקגן מאירדיזנגוף סנטרכיכר מיכאל'סקולנוע חןקולנוע אסתרמרכז קופת חוליםכיכר דיזנגוףרחוב המלך ג'ורג' (תל אביב)רחוב דיזנגוףרחוב בוגרשובשדרות בן ציוןDizengoff map.jpg
אודות התמונה

(1) קולנוע אסתר (מלון סינמה). (2) קולנוע חן. (3) מרכז קופת חולים.
(4) בית הספר "נצח ישראל". (כיום בניין מגורים). (5) מלון סנטר שיק.

מבט על הכיכר מדרום מזרח
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0