אקספו תל אביב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אקספו תל אביב
ביתן 1 בתצפית מכיוון פארק הירקון
ביתן 1 בתצפית מכיוון פארק הירקון
מידע כללי
כתובת שדרות רוקח 101, תל אביב
מיקום תל אביב-יפותל אביב-יפו  תל אביב-יפו
מדינה ישראלישראל  ישראל
מידע על ההקמה
אדריכל אריה אלחנני
fairs.co.il
מפת מרכז הירידים וסביבתו
סמליל מרכז הירידים - עוצב על ידי מינה פורטנוב-משען בשנת 2000, כעדכון של סמליל שיצר דן ריזינגר משנת 1961, שגם הוא מבוסס על הסמל הישן של יריד המזרח (גמל מעופף)
גשר הולכי הרגל מעל שדרות רוקח, המוביל אל הכניסה למרכז הירידים
ביתן 1 וסמל הגמל המעופף

אקספו תל אביב (מרכז הירידים תל אביב לשעבר) הוא מתחם בשדרות רוקח בצפון תל אביב, המשמש לקיום ירידים, תערוכות, כנסים, ואירועים נוספים. המקום מופעל על ידי "מרכז הירידים והקונגרסים בישראל בע"מ", חברה עירונית בבעלותה של עיריית תל אביב-יפו. מדי שנה מתקיימים במקום עשרות אירועים בהיקפים שונים ופוקדים אותו למעלה מ-2.5 מיליון מבקרים. מרכז הירידים מוכר בציבור גם כ"גני התערוכה". כחלק מאירוח אירוויזיון 2019 שיתקיים בתל אביב במתחם, הוחלט למתג אותו בשם חדש "Expo Tel-Aviv" החל מספטמבר 2018.

את גני התערוכה מקיף רחוב הקרוי ע"ש אייזיק רמבה ורחבת הכניסה הראשית למתחם קרויה על שם מרדכי-חיים שטרן.

היסטוריה והווה

המרכז נוסד ב-1932, לקראת יריד המזרח שנערך בתל אביב ב-1934 בשטח שהיה קרוי: חצי האי הירקוני בצמוד אל נמל תל אביב הוקמו מספר ביתנים ששימשו את אותו יריד, ועד היום נקרא קטע הרחוב הקצר שבין שדרות רוקח לבין רחוב הירקון בשם רחוב התערוכה שבו נמצאת גם הכניסה הראשית אל המתחם.

בשנת 1959 עבר המרכז למיקומו הנוכחי כיום מצפון לשדרות רוקח ולפארק הירקון. ביוזמת ראש העיר חיים לבנון נפתחו גני התערוכה החדשים יחד עם תערוכת "50 שנה לעיר תל אביב" ובתכנונו של האדריכל אריה אלחנני שבין השאר תכנן גם את "יריד המזרח" בנמל תל אביב ואת "הביתן העגול" (שהיה ידוע גם כ"ביתן תל אביב") שהיה למעשה בצורה של כוכבית ושאיתו נפתחו גני התערוכה החדשים. בהמשך שונה שמו של המקום מ"יריד המזרח" לשם הנוכחי. מאז שנת 1970 פועל במקום באופן קבוע גם לונה פארק תל אביב. ב-1983 נחנך במקום מבנה "מרכז הקונגרסים" (ביתן 10 ששופץ לאחרונה ב-2011), ובסוף שנת 2003 הסתיימה הקמתו של "ביתן מספר 1" על השטח שבו היה בעבר האגם במרכז מתחם הירידים. זהו ביתן תצוגה בשטח של 20,000 מ"ר, שבמשך שנים נחשב לגדול מסוגו בישראל ובמזרח התיכון[1], עד בניית "ביתן 2" לצידו, ששטחו 50,000 מ"ר ושטח חללי התצוגה בו 30,000 מ"ר (יתר השטח הוא חניון תת-קרקעי).

סמוך למתחם, נחנכה בשנת 2000 תחנת הרכבת תל אביב אוניברסיטה. זו, נבנתה כך שיהיו בה שני פתחים: האחד לכיוון אוניברסיטת תל אביב והאחר לעבר מרכז הירידים. מאז, מעודדת רכבת ישראל את ההגעה לאירועים שונים המתקיימים במקום ובפארק הירקון באמצעות הרכבת. לשם כך, היא לוקחת חלק בפרסומם של אירועים שונים המתקיימים במרכז הירידים ולעיתים, אף מפעילה קווים מיוחדים לטובת ההגעה לחלק מהם.

ב-2010 נחנך במתחם אולם המקסידום, ונהרס "הביתן העגול (ביתן תל אביב)", בו שכנה תערוכת היובל לעיר תל אביב. במקומו החלה הקמת מרכז קונגרסים וכינוסים חדש שנקרא "ביתן 2", אשר נחנך בינואר 2015. מבואת הכניסה שלו מעוטרת בעבודת אמנות משוחזרת המתארת את תל אביב הקטנה מאת האמן נחום גוטמן אשר עיטרה את גני התערוכה הישנים. בהמשך מתכננת הנהלת מרכז הירידים להקים במתחם מלון עסקי עם כ-400 חדרים, מתחם מסעדות ומסחר ששטחו מעל 2,500 מ"ר שיפנה לשדרות רוקח באזור החניון שם שיהפוך לתת קרקעי ושטחי מסחר. בהמשך קיימים תוכניות להריסה ובינוי חלק מהביתנים הישנים מחדש, תוספת חניונים תת-קרקעיים תחת הביתנים החדשים ותוכניות פיתוח נוספות.

לצד גני התערוכה הוקם בסוף 2014 היכל קבוצת שלמה בשטחו של הדרייב אין שנסגר בשנת 2000, שכולל 3,400 מקומות ישיבה ומשמש כאולמה הביתי של קבוצת הכדורסל של הפועל תל אביב, במקום אולם אוסישקין שנהרס[2].

בעשור השני של המאה ה-21, משתרע מרכז הירידים על פני שטח של 350 דונם, ובו עשרה ביתני תצוגה בשטח של כ-50,000 מ"ר ושטח תצוגה פתוח בהיקף של עוד 20,000 מ"ר.

תערוכות בולטות

במרכז הירידים מתקיימות התערוכות הגדולות והבולטות בישראל במגוון נושאים כגון רכב, לימודים, חקלאות ותקשורת. חלק מהתערוכות מוכרות וידועות גם בעולם. תערוכת "אדם ועולמו" הייתה במשך שנים רבות התערוכה הגדולה והבולטת ביותר, אך הפסיקה להתקיים. התערוכות הבולטות כיום הן: תערוכת הרהיטים, תערוכת אוטו מוטור, תערוכת קלינטק הבינלאומית, פלסטו ישפאק (בתחום האריזה) ותערוכת החקלאות "אגרומשוב". במקום הוצגה גם "תערוכת היובל" שנערכה במלאת 50 שנים להקמת מדינת ישראל.

שימושים מלבד תערוכות

משיקולים כלכליים, הנהלת מרכז הירידים והקונגרסים מעניקה עדיפות לשימושו של המקום לאירוח תערוכות. עם זאת, נעשה שימוש במבני התצוגה ובשטחים הפתוחים לעריכת פעילויות נוספות, הכוללות מופעי תרבות, אירועי חברה, אירועים עסקיים, אירועי קידום ומכירות, צילומי טלוויזיה ופרסומות, תצוגות אופנה ואירועים אישיים. מעת לעת מארח המקום גם הופעות של אומנים שונים, חלקם מחו"ל. בין אלה שקיימו את הופעתם בישראל במרכז הירידים והקונגרסים ניתן למנות את טייסטו, דייוויד גואטה, אביצ'י, קייגו, הארדוול, ארמין ואן ביורן, מגהדת', דרים ת'יאטר, איגי פופ, סימפל פלאן, טוקיו הוטל, מיסי אליוט, אייקון, ליידי גאגא, פיטבול וג'יינס אדיקשן.

במספר הזדמנויות נערכו במרכז אירועי שבוע הספר העברי של תל אביב, שבעבר התקיימו בכיכר רבין.

במרכז מתקיימים גם אירועים וכנסים פוליטיים של מפלגות שונות. במקום מופעלות קלפיות במהלך בחירות מקדימות, ומוכרזים בו לעיתים תוצאותיהן של אותן בחירות. בשנת 1997 התקיים בו כינוס של ועידת הליכוד, שבו בוטלו הפריימריז במפלגה. הוועידה כונתה מאוחר יותר "ועידת ביתן 28" על שם הביתן במרכז הירידים שממנו ניהלו בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן את מהלכיהם.

במהלך חודש מאי 2019 צפויים להיערך בביתן 2 שני חצאי הגמר וגמר אירוויזיון 2019 בעוד הביתנים הסמוכים ישמשו לצורכי ההפקה.

כיכר מרדכי-חיים שטרן

רחבת הכניסה הראשית אל מרכז הירידים נקראת בשם כיכר מרדכי-חיים שטרן על שמו של מרדכי-חיים שטרן שהיה חבר הכנסת.

הקמת קולנוע דרייב-אין והלונה פארק

בשנת 1970 נפתח בצמוד אל מרכז הירידים פארק השעשועים לונה פארק תל אביב ולאחריו בתאריך 11 במרץ 1973 הוקם בסמוך קולנוע הדרייב אין, שהיה היחיד מסוגו בארץ, עד שנסגר בשנת 2000.

גלריית תמונות

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0