לונדון את קירשנבאום

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לונדון את קירשנבאום
London-at-kir.jpg
סוגה אקטואליה
יוצרים ירון לונדון ומוטי קירשנבאום ונוספים
מנחים ירון לונדון
מוטי קירשנבאום (עד מותו ב-2015)
משתתפים אורחים באולפן וכתבי ופרשני "חדשות עשר"
פרסים ראו בהמשך
ארץ מקור ישראלישראל ישראל
שפות עברית
מספר פרקים מעל 500 תוכניות
הפקה
חברת הפקה חדשות עשר
עורכים דרור זרסקי
אתר צילומים אולפני "חדשות עשר", גבעתיים
מוזיקה "Şımarık" של Tarkan
אורך פרק 60 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ עשר
תקופת שידור מקורית 31 במרץ 200310 בינואר 2019 (15 שנים)
קירשנבאום (מימין) עם ירון לונדון, בצילומי התוכנית "לונדון את קירשנבאום", 2008
מגישי התוכנית באולפנם, שנת 2011

לונדון את קירשנבאום הייתה תוכנית אקטואליה בערוץ עשר. מ-31 במרץ 2003 ועד ספטמבר 2015 הונחתה על ידי ירון לונדון ומוטי קירשנבאום. מאוקטובר 2015 ועד סיומה, הוגשה התוכנית על ידי לונדון לבדו בשל מותו של קירשנבאום באותה שנה, ובימי חמישי הוגשה על ידי מגישים מתחלפים מקרב כתבי חברת חדשות עשר, בעיקר רביב דרוקר ונדב איל. התוכנית ירדה מהאוויר ב-10 בינואר 2019 כחלק מתהליכי המיזוג של ערוץ עשר ורשת 13.

היסטוריה

התוכנית נוצרה בתחילת דרכו של ערוץ 10, לאחר שתוכנית יומית מושקעת בהגשת לונדון ובהפקה חלקית של קירשנבאום שהייתה אמורה לצאת לדרך בוטלה לבסוף מחוסר תקציב. בזמן עבודתם המשותפת על התוכנית נחשף מפיק התוכנית אבי אלקלעי לדינמיקה הייחודית בין השניים, המשלבת אינטלקט וסאטירה, והתגבש הרעיון לתוכנית אקטואליה יומית בהגשתם המשותפת, כפתרון זמני לביטול התוכנית המקורית.

בחודש יוני 2005 נעשה ניסיון להריץ את התוכנית במתכונת זהה גם בימי שישי, אך הניסיון כשל ולאחר ארבעה שבועות הורדה תוכנית יום שישי מלוח המשדרים. התוכנית עברה למתכונת יומית בשעה חמש לפנות ערב בימי חול, בהמשך שובצה לשעה שבע בערב, וממאי 2011 היא שודרה מדי יום בשש בערב.

עם השנים רכשה התוכנית קהל צופים נאמן עקב סגנון ההנחיה הייחודי של לונדון וקירשנבאום. לתוכנית אופי פובליציסטי, שני המגישים הביעו לרוב עמדות שמאלניות וחילוניות, אך הייתה הקפדה לארח בעלי עמדות המייצגות את הצד השני. בתוכנית התארחו פוליטיקאים ואנשי ציבור, והופיעו בה לעיתים זמרים ולהקות, זרים וישראלים. גם אמנים ומדענים הוזמנו לעיתים לדון על עבודתם ומעשה ידם.

ב-25 בספטמבר 2015 נפטר מוטי קירשנבאום מדום לב. בתוכנית הראשונה לאחר מות קירשנבאום, כעבור ארבעה ימים, החל להנחותה לונדון לבדו, ודיווח כי שם התוכנית לא ישונה.[1]

ב-6 בדצמבר 2018 פורסם כי התוכנית צפויה לרדת מהאוויר ב-10 בינואר 2019[2], לאחר כ-16 שנים מאז עלייתה לאוויר, זאת עקב מיזוג רשת-עשר[3][4][5], וכי במקומה צפויה לעלות תוכנית חדשה בהגשת אמנון לוי[6]. בשיחה עם כתב דה מרקר, נתי טוקר, טען מגיש התוכנית ירון לונדון כי כלל לא היה מודע לכוונותיהן של ערוץ עשר ורשת להחליף את תוכניתו[7]. ב-11 בדצמבר פורסם כי לונדון ימשיך בערוץ הממוזג, אך ינחה בתוכנית חדשה, שצפויה להיות תוכנית ראיונות שתחליף את "אינטימי" של רפי רשף, שעברה לקשת 12 – מה שחתם סופית את העובדה שהתוכנית "לונדון את קירשנבאום" תרד מהאוויר אחרי 16 שנות שידור.[8]

ב-10 בינואר 2019 שודרה התוכנית האחרונה.

ב-19 במאי באותה שנה חזר לונדון למסך, כאשר החל להגיש את "גאולה ולונדון" לצידה של גאולה אבן-סער. תוכנית זו, שמשודרת בכאן 11, בניגוד ל"לונדון את קירשנבאום", עוסקת בתחומי התרבות השונים, אך לא בפוליטיקה.

משתתפים בתוכנית

משתתפים שמופיעים בתוכנית באופן תדיר:

בעבר הופיע בה גם בפינה קבועה ניצן הורוביץ.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים