מגבעת קנייטש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסיד חב"ד חובש כובע קנייטש

מגבעת קנייטש (נהגה: kneitsch, ביידיש "קמט"; מקורב לגרמנית, knaut­schen, "לקמט") הוא סוג של כובע שגברים חרדים, ליטאים וחסידי חב"ד נוהגים לחבוש. נקרא כך על שם הקיפול הנעשה בחזית הכובע. הקנייטש עשוי בדרך כלל מלבד, ולעיתים מקטיפה. הכובע ידוע בעולם בשם פדורה (fedora).

צורתו

בכיפתו של הכובע ישנו קמט אחד מרכזי לכל אורכה של הכיפה. בקדמתה של כיפת הכובע (במקום אחיזת הכובע) ישנם גם עוד שני קמטים קטנים יותר ("עיניים"). הכובע מיוצר כאשר התיתורה המקיפה אותו מוטה כלפי מעלה בדומה לקאפעלוש.

מנהגים

ליטאים וספרדים

חרדים בני הזרם הליטאי והספרדי חובשים לראשם את כובע הקנייטש אשר שוליו הקדמיים נוטים כלפי מטה. כובע זה עשוי לבד ולעיתים נדירות קטיפה. כובעי הקנייטש מיוצרים בעיקר באיטליה ובהונגריה וגם בצ'כיה. חברות הייצור המובילות בייצור כובעי הקנייטש הן בורסלינו וברנדולינו.

ליטאים נוהגים לחבוש את הקנייטש בכל ימות השבוע (ימי חול ובשבתות) ואף בחגים. בקרב ספרדים יש החובשים בעיקר בשבת. גם בשמחות ואירועים המתלבשים אליהם בלבוש שבת, נהוג לחבוש את הקנייטש.

חב"ד

חסידי חב"ד חובשים אף הם בכל ימות השבוע את כובע הקנייטש אשר שוליו הקדמיים נוטים כלפי מטה, אולם הקמט המרכזי בכיפתו של הכובע קנייטש עמוק ורחב יותר. חלק מהחסידים מעצבים את הקמט בצורת משולש.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגבעת קנייטש בוויקישיתוף


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0