מחלקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מחלקה היא חלק מוגדר בארגון מסוים.

למילה פירושים רבים בתחומים מגוונים. השימוש במושג זה בשפות השונות ייחודי וכמעט שאינו ניתן לתרגום; כך, למשל, מחלקה בחברה מסחרית מכונה באנגלית Department, ואילו מחלקה של בעלי חיים מכונה Class. שתי דוגמאות אלו מייצגות את שני השימושים הנפוצים ביותר של המושג מחלקה.

חברות וארגונים

כל ארגון גדול נחלקת למחלקות. החלוקה תורמת לסדר וליעילות ומאפשרת הגדרת תפקידים מדויקת. בין המחלקות הנמצאות ברוב החברות ניתן למנות:

  • מחלקת משאבי אנוש, הדואגת לרווחת העובדים, לקליטתם ולתנאי העסקתם.
  • מחלקת אחזקה (או תחזוקה או בינוי), האחראית לתחזוקת המבנה בו שוכנת החברה, לשיפוצים ולבניית מתקנים חדשים.
  • מחלקת כספים, האחראית לניהול תקציב החברה ולתשלום המשכורות לעובדים.

בחברות העוסקות בייצור קיימת בדרך-כלל מחלקת פיתוח, המהווה את החלק הגדול והחשוב בחברה. רוב החברות כוללות גם מחלקת שיווק ומחלקת מכירות. מאז סוף שנות ה-80 החל מחשוב מסיבי של רוב התהליכים בארגונים השונים; בחברות בהן נעשה שימוש נרחב במחשבים קיימת מחלקת מערכות מידע או מחשוב, האחראית, בנוסף על תחזוקת המחשבים ועל פתירת תקלות ובעיות, גם על תחזוקת רשתות פנימיות ועל רכש ותחזוקה של ציוד היקפי בארגון (מדפסות, סורקים וכדומה).

ממשלת ארצות הברית

סמל מחלקת המדינה של ארצות הברית

משרדי הממשלה בארצות הברית נקראים מחלקות, ובראשם עומדים מזכירים. כך, למשל, משרד החוץ האמריקני מכונה מחלקת המדינה, ובראשו עומד מזכיר המדינה.

צבא

הצבא גם הוא ארגון, וחלוקתו מורכבת ובעלת כללים נוקשים. בצה"ל שני פירושים למושג מחלקה:

  • מחלקה - קבוצה קטנה של חיילים (כמה עשרות), בעיקר ביחידות השדה (יחידות קרביות), הנמצאת מעל לכיתה ומתחת לפלוגה. מפקד המחלקה (מ"מ) הוא בדרך-כלל קצין בדרגת סגן או סגן משנה.
  • בדומה למחלקה בחברות מסחריות: חלק מוגדר במפקדת חיל או במטה הכללי (מטכ"ל). לדוגמה, מפקדת חיל האוויר נחלקת לארבעה להקים; בלהק ציוד, למשל, קיימת מחלקת מטוסים, האחראית על ציוד המטוסים בחיל. בראש מחלקה כזו עומד קצין (רמ"ח: ראש מחלקה) בדרגת אלוף משנה (אל"ם).


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0