מחשוב לביש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דוגמאות לאביזרי מחשוב לביש

מחשוב לבישאנגלית: Wearable Computing) הוא אוסף של אביזרים אלקטרונים, כגון חיישנים, מצלמות, מסכים וכדומה, שניתנים לנשיאה על הגוף. אביזרים אלה מספקים למשתמש מידע נוסף על הסביבה ( באמצעות מציאות מתוגברת), מידע על סכנות מתקרבות (שימוש בחיישן תרמי, לדוגמה לזיהוי נחשים) ומידע מסחרי ופרסומי.

הרציונל הוא שהמחשוב הלביש יאפשר למחשבים ללוות אותנו במהלך חיי היום יום ויאפשר להיעזר בו באופן מיידי כאשר נצטרך להשתמש בו. עד כה, האינטראקציה עם המחשבים מוגבלות מאד ודורש שהמשתמש יהיה ממוקד במערכת. אף על פי שבשנים האחרונות מיוצרים יותר ויותר מכשירים עם מעבדים פנימיים אשר משתלבים בחיינו, שיטת האינטראקציה השולטת היא עדיין זו בה אנו משתמשים במחשבים השולחניים.

ישנם המון שימושים למחשוב לביש, כיום אנו משתמשים בסמרטפון בתור ה"עוזר" שלנו בעתיד הלא רחוק אנו נלבש את המחשבים ולא נשא אותם בכיס שלנו, כך שהם יפעלו תמיד (לדוגמה – מצלמה שתצלם תמיד את הסביבה) כך שאם המשתמש אבד ולא מוצא את דרכו חזרה המחשב יעזור לו להיזכר איך לחזור למקום ממנו הוא הגיע, בנוסף המחשוב הלביש יכול לעזור לאנשים בעליי מוגבלויות כמו עיוורים או אנשים עם בעיות זיכרון, המצלמה שעל המכשיר שהמשתמש לובש יכולה לשדר תמונה למשתמש ולשמש לו בתור "עניים" או אפילו להראות לו תמונות של דברים שעליו לזכור כדי לעזור לו בתפקוד היום יומי. ההבדל העקרי בין מחשוב לביש למחשוב נישא (סמרטפונים/לפטופים) הוא שמטרת המחשוב הלביש הוא למקם או לקשר את המכשיר למשתמש בצורה כזאת שהם האדם והמחשב יהיו שזורים זה בזה, כך שהמשתמש יוכל להשתמש ב Humanistic Intelligence.

Humanistic Intelligence

Humanistic Intelligence – הוא מושג שטבעו מאן, מינסקי וקורצווייל (Kurzweil, Minsky and Mann) שפירושו:

"תבונה" שנוצרת בגלל שאדם נמצא במשוב של לופ של פעולה חישובית כלשהי, כאשר האדם והמחשב (שעושה את הפעולה החשבית) שזורים זה בזה בצורה כלשהי.

בתחום האינטרקצית אדם מחשב HCI נהוג להסתכל על האדם (המשתמש) ועל המחשב (המחשבו הלביש) בתור שתי ישויות נפרדות, למרות זאת לפי התאוריה של Humanistic Intelligence המחשבו הלביש והאדם הם אינם ישיות נפרדות שמקבלות קלט ופלט אלה שהמחשב הוא "מוח" נוסף והחיישנים של המחשוב הלביש משמשים כמו "חושים" נוספים, שבצורה סינתטית מתחברים לחושים של המשתמש.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.