מכינה קדם-צבאית אדרת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו מכינת אדרת.jpeg

המכינה הקדם-צבאית אדרת היא מכינה קדם-צבאית המוגדרת כ"בית מדרש ישראלי לחברה וסביבה". המכינה נוסדה בשנת תש"ס (2001[1]) במושב אדרת שבעמק האלה.

המכינה הוקמה על ידי מספר תושבים צעירים מהרחבת המושב אשר ראו ברעיון הסביבתי חברתי ערך רב והמשך למגמה של התחדשות חברתית שהתרחשה בהרחבת המושב באמצעות החדרת "דם חדש" של משפחות צעירות ממקומות שונים בארץ והעולם.

בין מקימי המכינה נמנים ד"ר שמריהו בן פזי (שעומד כיום בראש המכינה),גיל מסטיי, דני פרדקין,אסף פרי,איתן הוניג, איתמר ברטוב, אורי טישלר ואחרים.

בתחילת שנה"ל תשע"ח, עברה המכינה לקיבוץ רבדים, בשפלת החוף. בנוסף, נפתחה שלוחה של המכינה בכפר הנוער עיינות, הסמוך למושב בית עובד. המכינה מתמקדת בפעילות קהילתית, והשלוחה בעיינות מאפשרת גם התנסות מעשית בפיתוח נושאי הקיימות הסביבתית. שיתוף הפעולה עם עיינות מאפשר לחניכי המכינה ולמדריכיה להכיר את אוכלוסיית כפרי הנוער, שחלקם אף משתלבים במכינה עם תום לימודיהם.

למכינה הקדם-צבאית מגיעים מדי שנה כ-80 חניכים וחניכות, מסיימי כתה י"ב מכל רחבי ישראל, חילוניים ודתיים, שבחרו לדחות את גיוסם לצה"ל בשנה, על מנת להתחנך ברוח המכינה ללמוד, לעסוק בעשייה קהילתית וסביבתית, לטייל ולהכיר את הארץ, להתכונן לצבא ולחיות חיי קבוצה.

מטרות המכינה

המכינה שמה לה למטרה לטפח מנהיגות ישראלית חדשה שמחה ומלאת תקווה. ליצור מקום העוסק בכנות בשאלה כיצד בונים חברה טובה יותר. מקום המחנך ללימוד על מנת לעשות. * למידה מעמיקה של הבעיות והאתגרים בפניהן ניצבת החברה הישראלית וחיפוש דרכים להתמודד עמן.

  • העמקת הזיקה לארץ ישראל, למורשת היהודית, לסביבה ולקהילה בה אנו חיים.
  • הכשרת החניכים ועידודם לשירות משמעותי ומיטבי בצה"ל ובמסלולי הפיקוד והקצונה.
  • חינוך למנהיגות מתוך רגישות חברתית וענווה, על ידי העצמת החניך ברמה האנושית, החברתית והרעיונית.
  • עבודת המידות, בירור רעיוני, התנסות ואמונה ביכולת שלנו להיות אנשים טובים יותר, הלוקחים חלק בתיקון אדם, אומה ועולם.

הלימודים במכינה משלבים עיסוק בנושאים המכשירים את החניכים לחיים במדינת ישראל, עם דגש על הכשרה לצבא בפרט, לבין נושאים שמטרתם לעזור לכל חניך לעצב זהות אישית בדגש על זהות ציונית. דוגמאות לשיעורים קיימים במכינה: אוטוביוגרפיה ישראלית, פילוסופיה פוליטית, יהדות, מוסר בתנ"ך, צבא ומוסר, חברה וסביבה (אקולוגיה), קולנוע ופילוסופיה, תרבות ישראלית, כלכלה וחברה.

בנוסף, למכינה קיימת תוכנית המשך, שנה ב', בה משתתפים, בדרך כלל, כ-20 חניכים, הנקראת "המדרשה למעשה" ומיועדת לחניכים אשר ברצונם להעמיק בלימוד ובעשייה למשך כחצי שנה נוספת עד לגיוסם לצבא.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0