מסור שרשרת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מסור שרשרת בעל מנוע בנזין

מסור שרשרת הוא מסור אשר חותך באמצעות שורה של שיניים מחוברות לשרשרת אשר מסתובבת במהירות. השימושים העיקריים בו הם כריתת עצים וניסורם. לעיתים משתמשים בו לניסור קרח, במטרה ליצור פסלי קרח.

יש מסורי שרשרת המופעלים על ידי מנוע חשמלי, ויש כאלו המופעלים על ידי מנוע בנזין שתי פעימות או ארבע פעימות.

תחזוקת מסורי שרשרת

סוגים מסוימים של מסורים עושים שימוש ב-2% - 5% מהשמן הדרוש לפעולתם לשימון המנוע, אך רובם באים משומנים למשך שנים רבות. ישנם גם שמנים נפרדים לשימון השרשרת. יש לשמן השרשרת נטייה להיגמר מהר, מפני שרובו מועף כתוצאה מהכוח הצנטריפוגלי. כדי למנוע זאת, השמן הוא דביק וסמיך במיוחד. אחד מהגורמים הנפוצים ביותר לנזק למסורים הוא חוסר שימון השרשרת, אשר גורם לשחיקתה ולעיתים להתנתקותה מהמסור. שמן מנועים הוא תחליף נפוץ לשמן השרשרת, אך הוא נגמר במהירות גבוהה יותר, מה שמביא ליותר נזקים בטווח הארוך.

בנוסף על כך, כדי לנסר ביעילות צריך לודא ששיני המסור חדות. שיני המסור מתקהות בדרך כלל במגע עם אדמה, אבנים, עץ ומתכת. נזקי ההתקהות כוללים יותר שבבי עץ, וקושי רב יותר לכרות עצים ולנסרם. כדי להפחית את התקהות שיני המסור ישנן שרשרות בהן השיניים עשויות מטיטניום, שהוא מתכת חזקה במיוחד.

בטיחות בשימוש במסורי שרשרת

למרות אביזרי המגן השונים, עדיין ישנן פציעות רבות, כתוצאה מהכוחות הגדולים הפועלים בעת השימוש, מהשרשרת והשיניים המסתובבים מהר, ומהרעש הרב המופק בעת הפעלתו.

גורם פציעה נפוץ הוא התנתקות השיניים מהשרשרת ונעיצתם בגזע העץ. כתוצאה מכך המסור עף למעלה אל עבר כיוונו של המפעיל. גורם פציעה זה אחראי למיתות רבות כול שנה.

עוד תקלה נפוצה נוצרת כתוצאה מהיתנתקות העץ ונפילתו לפני גמירת החיתוך. כתוצאה מכך, כורת העץ יכול להילכד או להיפצע כשהגזע ייפול עליו. גורם פציעה זה גם יכול להרוג אנשים אחרים שנמצאים בסביבה, תוצאה מנפילת הגזע לכיוון לא מתוכנן.

סכנה נוספת היא שבירת השרשרת בזמן פעולה כתוצאה מחוסר תחזוקה או ניסיון לחתוך חומר לא מתאים.

כתוצאה מהסכנות מפעילי מסורי שרשרת נוהגים ללבוש ביגוד אשר מותאם לשימוש עם מסורים מסוג זה. בנוסף על כך, חברות רבות דורשות רישיון שימוש במסורי שרשרת כתנאי להעסקת עובדים המשתמשים במסורים כאלו.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסור שרשרת בוויקישיתוף