מברג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מברגי יד פשוטים
מברגה חשמלית
מברגת קלאץ' נטענת עם פוטר ומברגת מקדחה בלי פוטר נטענת, במרכז התמונה - סוללה

מברג הוא כלי עבודה שתפקידו להדק, לשחרר, להחדיר או להוציא ברגים. המברג מורכב מראש או מקצה שמותאם בצורתו לראש בורג, וממנגנון שמאפשר ליישם מומנט כוח שיסובב את קצה המברג.

מברג יד טיפוסי מורכב מידית אחיזה גלילית, המעוצבת כדי להתאים לאחיזת יד האדם, וממוט צירי המחובר שקצהו מותאם לסוג מסוים של ברגים. הגדלת קוטר הידית מגדילה את מומנט הכוח המופעל על קצה המברג ועל הבורג. ברוב סוגי הברגים נדרשת הפעלת כח בכוון צירי הנלווה לכח הסיבוב, וזאת במטרה להדק את קצה המברג אל קצה הבורג ומניעת החלקתו החוצה.

מברג רגיל מסתובב בכוח הידיים, אולם ישנם גם מברגים המסתובבים בעזרת מנוע חשמלי (מברגה חשמלית) או בעזרת מנוע אחר. למברגים רבים תכונות ותוספות שונות לרבות קצה גמיש, קצה מתחלף (לרוב מגיע בצדו סט ראשים מגוון), קצה מגנטי, מברג המכיל נורות לבדיקת הולכה (טסטר) ועוד. כמו כן ניתן למצוא מברגים בעלי מנגנונים שונים, כמו למשל מנגנון ראצ'ט. ככלל אצבע - ככל שהמברג/בורג משוכלל יותר כך השימוש בו יהיה יותר פשוט וקל - למברג פיליפס אחיזה טובה יותר (מקדם חיכוך) בבורג פיליפס מאשר ממברג שטוח בבורג שטוח, למברג 'פוזידרייב' תהייה אחיזה טובה יותר בבורג 'פוזידרייב', למברג 'כוכב' תהיה אחיזה טובה יותר מפוזידרייב וכו'.

סוגי ראש

פוזידריב מימין ופיליפס משמאל

ראשי מברגים מיוצרים במגוון סוגים:

  • רגיל - שקצהו להב שטוח.
  • "פיליפס" - שקצהו קונוס, ושעליו צלעות שבסיסן דמוי הסימן .
  • "פוזידריב" - סוג נפוץ הדומה לפיליפס, ולרוב מכונה כך בשוגג (ניתן להשתמש במברג 'פיליפס' על ברגי 'פוזידרייב')
  • אלן ("הקס", קיצור של Hexagon) - שקצהו דמוי מנסרה משושה.
  • כוכב ("טורקס" - Torx/Stardrive) - שקצהו דמוי כוכב שלו 6 קודקודים. מסומנים #T, כש-# מייצג את גודל המברג/בורג T5 לעומת T40 וכדומה. - טורקס הוא שם המותג המקורי של 'טקסטרון', ויש לו גרסה נוספת - 'טורקס מאובטח' שבו נוסף לצורת הכוכב פין מרכזי למניעת הכנסת מברג טורקס רגיל.
  • משולש - נדיר יחסית ונמצא במכשירי חשמל, כדי למנוע את פתיחתם על ידי משתמש חובב.
  • שתי נקודות - או 'U' - שצורת קצהו מזכירה את האות האנגלית 'U'.

ראו גם

קישורים חיצוניים


Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0