פלייר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פלייר סטנדרטי
פלייר פטנט
פלייר אף ארוך

פְּלָיֶר (בעברית: צְבַת-צבָתות, מֶלְקַחַת, מֶלְקָחֲיִם) הוא כלי עבודה המשמש לתפיסת עצמים באמצעות שימוש במנוף. פליירים מתוכננים לשימושים רבים, ולעיתים הצבתות שלהם מעוצבות בצורות ייעודיות כדי לאחוז, לכופף, למשוך או לסלסל דברים שונים. בעלי מקצוע שונים משתמשים בפליירים לפעולות שונות. סוגים רבים של פליירים מכילים צבתות ייעודיות לחיתוך.

המלה העברית "צבת"[1], שמקורה כנראה בארמית, משמשת בשנות האלפיים בעיקר ל"פלייר אף ארוך". בצבא משמש הביטוי "מחפתיים מתכוונן נטוי" לרישום מלאי של צבת מתכוונן.

היסטוריה

הפלייר הומצא בעת העתיקה ושימש לאחיזת עצמים לוהטים, ושימש בעיקר בעבודות מתכת. איור עתיק מציג צבתות בנפחיה של הפייסטוס (אל האש ואומנויות הפחחות היווני). סוגים רבים של פליירים התפתחו במרוצת השנים, עם המצאות של חפצים שונים, אותם היה צורך לאחוז, כגון פרסה, ברגים, חוטים חשמליים, צינורות וציוד חשמלי ואלקטרוני.

לפי שיטה אחת, הצבת נבראה בערב שבת בין השמשות, כפי שכתוב במשנה באבות: ”וְיֵשׁ אוֹמְרִים, אַף צְבָת בִצְבָת עֲשׂוּיָה” (משנה, מסכת אבות, פרק ה', משנה ו'), זאת משום שכדי ליצור צבת חדשה, יש צורך להשתמש בצבת אחרת, אם כן היה צורך לברוא במיוחד את הצבת הראשונה.

בעברית משתמשים בביטוי זה לכך שאין דבר הנוצר יש מאין, ולַכּול יש גורם או סיבה. בעברית החדשה משמש הביטוי גם לגבי עניין סבוך ומפותל, שמרכיביו אחוזים זה בזה כשלשלת.

עיצוב

העיצוב הבסיסי של הפלייר לא השתנה רבות מאז המצאתו. הוא כולל זוג ידיות, ציר (לעיתים בצורת מסמרת) וראש בעל זרועות (אף), או לסתות מחודדות. בניגוד למספריים או מזמרה, לסתות הפלייר תמיד נפגשות בסוף מהלך הידיות.

פליירים ממירים את פעולת האחיזה בידיות, על ידי סגירת האצבעות על כף היד לתפיסה מדויקת של העצם. כיוון שהידיות ארוכות יותר מאף הפלייר, הכח המופעל על העצם חזק יותר, בשל המנוף שנוצר.

הפלייר עשוי בדרך כלל מסגסוגת פלדה עם תוספות התורמות לחיזוק ולמניעת חלודה, כגון ונדיום וכרום.

ידיות הפלייר מצופות בדרך כלל פלסטיק במטרה לבודד מפני מתח חשמלי ומפני חום.

סוגי פליירים

פלייר מתכוונן (ג'בקה)
  • פלייר סטנדרטי
  • פלייר אף-ארוך (נקרא גם שפיץ-פלייר או פלייר-שפיץ) - בעל צבתות ארוכות וצרות לתפיסת חלקים בחללים קטנים.
  • פלייר פטנט - בעל מנגנון קפיצי ננעל המתכוונן על ידי בורג ומאפשר נעילת הצבתות בעצמה חזקה יותר מכח היד לבדה.
  • פלייר מתכוונן (נקרא גם ג'בקה או ג'בקה אמריקאית) - ניתן להזיז את צירו כדי לאחוז עצמים בגדלים שונים.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. ^ עשרה דברים שנבראו בערב שבת בין השמשות... ויש אומרים אף צבת - בצבת עשויה. פרקי אבות פרק שישי - בעשרה מאמרות, משנה ה'. כלומר: הצבת הראשונה לאחיזה בברזל מלובן, הייתה טבעית - ונבראה ממש לפני סוף בריאת העולם לקראת סיום ששת ימי הבריאה.