מריו ליביו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מריו ליביו
פרופ' מריו ליביו
לידה 1945 (גיל: 78 בערך)
ענף מדעי פיזיקה
מקום מגורים רומניה, ישראל, ארצות הברית
תרומות עיקריות
מחקר בהתפוצצות סופרנובות ושימושיהן במדידת קצב התפשטות היקום.

מריו ליביו (נולד ב-1945 בבוקרשט) הוא אסטרופיזיקאי ישראלי-אמריקאי, יהודי יליד רומניה, ומחבר ספרי מדע פופולרי. בין 1991 ל-2015 עבד כאסטרופיזיקאי במכון המדעי של טלסקופ החלל האבל. מוכר לקהל הרחב בעיקר בזכות ספריו הפופולריים, ובהם חיתוך הזהב: קורותיו של מספר מופלא, שזכה בפרס פאנו ובפרס פיתגורס לספרים פופולריים על מתמטיקה. ליביו חבר באגודה האמריקאית לקידום המדע.

ביוגרפיה וקריירה מדעית

ליביו נולד בבוקרשט, בירת רומניה, בנם של דורותיאה ליביו, זמרת, והסופר ואיש התיאטרון רובן ליביו (Liviu). התגורר עם סבו וסבתו משום שהוריו ברחו מרומניה מסיבות פוליטיות. הוא עצמו עזב את רומניה בגיל 5 יחד עם הורי הוריו, והם השתכנו בישראל. אחרי שהייה במעון לילדים ואצל משפחה אומנת ברמתיים, התאחד ליביו עם אמו, בעלה החדש ועם סבתו בתל אביב. הוא למד בבית הספר "גרץ" ובתיכון "עירוני ה'". שירת בצה"ל כמש"ק תובלה בפיקוד המרכז ובמילואים שירת כחובש במלחמת ששת הימים, בעיקר במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון הראשונה.

קיבל תואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה מהאוניברסיטה העברית (בין השאר, אצל הלל פורסטנברג ויורם לינדנשטראוס), תואר שני בפיזיקת חלקיקים תאורטית ממכון ויצמן למדע ותואר דוקטור באסטרופיזיקה תאורטית מאוניברסיטת תל אביב. בתקופה זו גם היה מורה ומחנך בתיכון עירוני ה'. כיהן בדרגת פרופסור מן המניין בפקולטה לפיזיקה בטכניון בין השנים 19811991 ולאחר מכן עבר למכון המדעי של טלסקופ החלל האבל.

מאז אמצע שנות ה-90 של המאה ה-20 מיקד את פעילויות המחקר שלו בהתפוצצות סופרנובות ושימושיהן במדידת קצב התפשטות היקום. חקר את תופעת החומר האפל, חורים שחורים, והיווצרות מערכות כוכבים סביב כוכבים צעירים. מחברם של עשרות מאמרים בירחוני מדע הרלוונטיים לנושאים המוזכרים.

מריו נשוי לסופי, מיקרוביולוגית ואב לשלושה ילדים.

חיבוריו הפופולריים

עטיפת הספר "חיתוך הזהב" בגרסתו העברית
עטיפת הספר "שפת הסימטריה" בגרסתו העברית

במשך כמעט עשרים שנה פישט ליביו רעיונות רבים מתחום המדעים, בעיקר מתמטיקה ואסטרונומיה, באמצעות ספריו, הרצאותיו, מאמרים בעיתונים, ראיונות רדיו והופעות טלוויזיוניות. הוא ערך מספר הרצאות פתוחות לקהל במוסד סמית'סוניאן, בפלנטריום היידן, בקולג' לאמנות במרילנד, במוזיאון קליבלנד להיסטוריית הטבע ובמרכז המדע בגלזגו כדי לדון בנושאים מדעיים ומתמטיים.

ספר המדע הפופולרי הראשון שלו היה היקום המאיץ (The Accelerating Universe), אשר יצא לאור בשנת 2000 (אך לא תורגם לעברית), והביא בשפה פשוטה את התאוריה אודות התפשטות היקום והאצת התהליך ככל שעובר הזמן. הוא בחן את הסיבות לתופעה וההשלכות התאורטיות של יקום מתרחב תמידית, לכאורה, ובמיוחד את השפעתו על האמונה ב"שלמות היופי" של החוקים אשר מנחים את העולם.

הוא מגדיר עצמו כ"חובב אמנות מושבע", שברשותו אלפי ספרי אמנות. ליביו משתמש בתחביב למטרות טובות בספרו השני: חיתוך הזהב: קורותיו של מספר מופלא (The Golden Ratio: The Story of Phi) שראה אור ב-2003, שם עקב אחר השפעתו של יחס הזהב (ערכו 1.618 לערך) על גאומטריה, אמנות, אדריכלות, מוזיקה ואף תאוריות הנוגעות לשוק המניות לאורך מאות שנים.

ספרו של ליביו, שפת הסימטריה: המשוואה שלא נמצא לה פתרון (The Equation That Couldn't Be Solved: How Mathematical Genius Discovered the Language of Symmetry), יצא לאור ב-2005 ועסק בניסיונות לפתור פולינום ממעלה חמישית, או יותר בכלליות - מתמטיקת הסימטריה. הוא מדגיש את תפקידם הקריטי של המתמטיקאים אווריסט גלואה ונילס הנריק אבל בפיתוח התחום המתמטי הזה.

שני הספרים הללו אינם רק סיפורים על ההיסטוריה של המתמטיקה וביוגרפיות מקוצרות של מתמטיקאים אלא כוללים גם הצגה של חלק מהמתמטיקה עצמה, כאשר פיתוחים כבדים יותר מובאים בנספחים.

ב-2009 יצא לאור ספרו האם אלוקים הוא מתמטיקאי? העוסק בפילוסופיה של המתמטיקה ובשאלות כגון האם המתמטיקה היא תגלית או המצאה ומדוע היא מתארת בצורה כה טובה את חוקי הטבע.

ב-2013 יצא לאור ספרו שגיאות גאוניות העוסק בשגיאות משמעותיות של חמישה מדענים גדולים: צ'ארלס דרווין, ויליאם תומסון, לינוס פאולינג, פרד הויל ואלברט איינשטיין.

ספריו בעברית

כל ספריו הופיעו במקור באנגלית, חרף שליטתו של ליביו בעברית כשפת אם. עם זאת, בחלק מספריו הביא דוגמאות מהשפה העברית[1].

  • חיתוך הזהב: קורותיו של מספר מופלא, בתרגום עמנואל לוטם, אריה ניר הוצאה לאור, 2004.
  • שפת הסימטריה: המשוואה שלא נמצא לה פתרון, בתרגום עמנואל לוטם, אריה ניר הוצאה לאור, 2006.
  • האם אלוקים הוא מתמטיקאי?, בתרגום עמנואל לוטם, אריה ניר הוצאה לאור, 2010.
  • שגיאות גאוניות, בתרגום עמנואל לוטם, אריה ניר הוצאה לאור, 2013.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מריו ליביו בוויקישיתוף

מכּתביו והרצאותיו:

הערות שוליים

  1. ^ שפת הסימטריה, פרק ראשון: "גם במסורת העברית אפשר למצוא שפע של פלינדרומים. אברהם אבן עזרא (1089–1164), איש האשכולות בן תור הזהב בספרד, כתב: "אבי אל חי שמך למה מלך משיח לא יבא", ובהמשך, "דעו מאביכם כי לא בוש אבוש, שוב אשוב אליכם כי בא מועד"."