מרכז סרס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מרכז סרסצרפתית: Centre D'Etudes et de Recherches Scientifiques, ובראשי תיבות: CERS; בתרגום לעברית: "המרכז למחקרים מדעיים". מכונה גם SSRC) הוא ארגון ממשלתי סורי שמטרתו המוצהרת היא קידום, הכוונה ותיאום של פעילויות מדעיות במדינה.

המרכז אחראי על מחקר ופיתוח בתחום הכלכלי, החברתי ובתעשייה. בין היתר אחראי על מחשוב וציוד הטכנולוגי באוניברסיטאות בסוריה ובמשרדי הממשלה. מגזין ג'יינס וכן סוכנויות המודיעין ברחבי העולם מעריכים כי הארגון אחראי גם על מחקר פיתוח וייצור טילי קרקע-קרקע, נשק כימי, ביולוגי וגרעיני.

היסטוריה

הקמה

הארגון הוקם בשנת 1971 בראשות עבדאללה וטיק שהיד, פיזיקאי גרעיני שכיהן בשנת 1967 כשר להשכלה גבוהה בסוריה. לכאורה היה מדובר בגוף אזרחי אך מטרתו הייתה פיתוח נשק, וכתוצאה מכך בשנת 1973 הפך הארגון לאחראי על פיתוח ושיפור מערכות אמל"ח עבור צבא סוריה.

בשנת 1983 בהכוונת הארגון, הוקם המוסד העליון למדע יישומי וטכנולוגיה - HIAST. זאת במטרה להכשיר מהנדסים בתחום המדעים עבורו.

מאז הקמתו של הארגון אחד הפרויקטים המרכזיים היה פיתוח וייצור נשק כימי. בתקשורת פורסם כי לארגון מפעלים העוסקים בפיתוח וייצור סארין, VX וגז חרדל בערים דמשק, חמה, חומס, חלב ולטקיה. בנוסף עוסק הארגון גם בפיתוח נשק ביולוגי ובפרט נשק המבוסס על הרעלן ריצין.[1] כלל המתקנים הם לכאורה מתקנים אזרחיים. להערכת סוכנויות מודיעין מערביות הארגון הידע בפיתוח וייצור נשק כימי הועבר ממקורות רוסיים.

בשנת 1996 ה-CIA חשף כי המרכז קיבל רכיבים מהרפובליקה העממית של סין עבור ייצור טילים. בשנת 2005 נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש הטיל סנקציה על הארגון ובשנת 2007 גם על שלוש חברות בת: HIAST, "מכון האלקטרוניקה" ו"המעבדה הלאומית לתקנים וכיול (NSCL)".

בשנת 2010 ניצן נוריאל, שכיהן באותה תקופה כראש המטה ללוחמה בטרור, טען כי סרס העביר נשק לארגוני טרור חמאס ולחזבאללה.

ב-24 באפריל 2017 הטיל משרד האוצר האמריקני סנקציות נגד 271 מעובדי המרכז הסורי למחקרים מדעיים בעקבות התקיפה הכימית בח'אן שייחון. "עובדים אלה מומחים בכימיה ופועלים לטובת תוכנית הנשק הכימי של אסד משנת 2012 לפחות".[2]

מלחמת האזרחים בסוריה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – נשק להשמדה המונית בסוריה

באוגוסט 2013, על פי דו"חות מודיעין אמריקאים, הארגון הכין נשק כימי להתקפה נגד אזרחי סוריה במסגרת מלחמת האזרחים שהרג ופגע עשרות אזרחים. על פי המודיעין הצרפתי, היחידה האחראית לייצור החומרים הכימים נקראת "ענף 450". אלו אחראים למלא את ראשי הקרב בחומר וכן לאבטח את האתרים בהם מאוחסנים החומרים הרעילים. ב-2015 דווח כי צוות חקירה בינלאומי מצא שרידים של גזי העצבים סארין ו-VX באחד מאתרי הארגון. זאת, למרות שהשלטון הסורי הודיע כי העביר את כל הנשק הכימי שברשותו לארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW) במסגרת תהליך פירוק הנשק הכימי שהתבצע בשנת 2013.[3]


Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – תקיפות משלוחי הנשק האיראניים לחזבאללה בדמשק

לישראל מיוחסות מספר תקיפות של מתקני CERS.

ב-14 באפריל 2018 תקפו ארצות הברית, הממלכה המאוחדת וצרפת מספר מטרות בסוריה, בתגובה למתקפה הכימית בדומא. במהלך המתקפה המשולבת נהרסו מתקנים של הארגון ששימשו לפיתוח ולאחסון נשק כימי בברזה, ג'מאריא ובחומס.[5]

מבנה ארגוני[6]

לדברי עובד לשעבר בארגון[7], נכון ל-2015 מרכז סרס מעסיק כ-20 אלף עובדים.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרכז סרס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוועדה המייעצת למזכ"למטה הארגון אוניברסיטת HISAT
 
 
 
 
 
 
מחלקה 4
פרויקטים לפיתוח טק"ק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ענף 550מחלקת רכשענף תכנוןמכון 3000
כימיה וביולוגיה
מכון 2000
מכניקה
מכון 1000
אלקטרוניקה
 
 
 
מכון 4000
טילים ואווירונאוטיקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ענף 450
יצור רכיבים כימים
ענף 410
יצור אלקטרוניקה ומכונות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרויקט 340
מחקר ופיתוח
פרויקט 350
טק"ק ורק"ק
פרויקט 702
יצור מנוע דלק מוצק
וחומר נפץ
פרויקט 111
ייצור טילי קרקע אוויר
פרויקט 794
חימוש
פרויקט 99
טיל סקאד
פרויקט 99/1
טיל הסקאד
תחת פרויקט 99


ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים