נייר ערך המיר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נייר ערך הָמִיראנגלית: Convertible security) הוא נייר ערך הניתן להמרה בנייר ערך אחר או בניירות ערך אחרים, בהתקיים תנאים מסוימים. בבורסה לניירות ערך נסחרים מספר סוגים של ניירות ערך המירים, בהם כתבי אופציה ואיגרות חוב להמרה. המשקיע רואה את כלי ההמרה למניה כערך מוסף אשר נותן חשיפה לצמיחה עתידית של החברה. במועד הנפקתם מבטיחים מוצרים אלו מחיר מופחת עבור המניה במקרה של כתב אופציה, או ריבית במקרה של איגרת חוב.

מאפיינים של ניירות ערך המירים

  • יחס ההמרה – קובע את מספר המניות שתתקבלנה מהמרה של יחידת נייר ערך המיר אחת.
  • תקופת ההמרה – יכולה להיות יום מסוים או תקופה.
  • כפיית המרה – במקרים מסוימים יכול נייר הערך לכלול אופציה כזו שבה החברה יכולה לכפות את ההמרה על מחזיקי נייר הערך.
  • הגנות על מחזיק נייר הערך – לעיתים החברה מנפיקה מניות הטבה, אשר מורידות את הערך הכספי של כל מניה. במקרים כאלה נפגעים מחזיקי נייר הערך (למשל אם הם אמורים לקבל 4 מניות והחברה מנפיקה מניות הטבה, שווי המניות שלהם יורד), ולכן לרוב, לניירות הערך ההמירים נקבעות הגנות מפני חלוקת מניות הטבה (כלומר, בדוגמה הקודמת - אם החברה חילקה מניות הטבה 100%, מחזיקי ניירות הערך ההמירים יקבלו בסופו של דבר 8 מניות).
  • פרמיית המרה – זהו ההפרש בין השווי ההוגן של נייר הערך ההמיר ובין השער התאורטי שלו (שער המניה שיתקבל מההמרה חלקי שער המניה).

כתב אופציה

ערך מורחב – כתב אופציה

כתב אופציה (Warrant) הוא נייר ערך המיר, המאפשר לרכוש מניה בשני תשלומים – בעת הרכישה ובעת מימושו (המרתו) למניה. כתב האופציה מקנה למחזיק זכות לרכוש מניה במחיר ידוע מראש שפורסם בתשקיף ("מחיר המימוש").

אם מחיר המימוש נמוך ממחיר המניה בשוק – כתב האופציה נמצא "בתוך הכסף" וכדאי למשקיע לממש את האופציה למניה. אם מחיר המימוש גבוה ממחיר המניה בשוק, כתב האופציה נמצא "מחוץ לכסף" ולא כדאי למשקיע לממש את האופציה למניה. לכל כתב אופציה הנסחר בבורסה אורך חיים מוגבל, בדרך כלל בין שנה לארבע שנים, שלאחריו הוא פוקע.

מניה המתקבלת ממימוש כתב אופציה היא מניה חדשה שהחברה מנפיקה עבור המממש. מימוש האופציה בעבור החברה הוא גיוס כסף נוסף. מחזיק האופציה רשאי לממש את זכותו במהלך חיי כתב האופציה. בתום חיי האופציה, פוקע תוקפה, היא לא שווה דבר, לא ניתן להמירה למניה ואף לא ניתן לסחור בה. ישנם גם כתבי אופציה המאפשרים המרה לניירות ערך אחרים, כמו איגרות חוב או איגרות חוב להמרה.

שטר הון

ערך מורחב – שטר הון

שטרי הון הם ניירות ערך המירים הניתנים להמרה למניות. הם דומים מאוד לכתבי אופציה, אולם, בדרך כלל, אין להם מחיר מימוש או תאריך פקיעה. לפיכך, כל התמורה שהתאגיד מצפה לקבל, עבור ההקצאה העתידית של המניות שתבוצע בעת המרת שטר ההון, משולמת לתאגיד כבר בעת הקצאת שטר ההון עצמו.

יש להבחין בין שטרי הון שהם ניירות ערך המירים לבין ניירות ערך אחרים המכונים "שטר הון", כגון סוג של אג"ח המונפק בדרך כלל על ידי בנקים.

איגרת חוב להמרה

ערך מורחב – אג"ח להמרה

איגרת חוב להמרה (Convertible Bond) היא למעשה איגרת חוב המשולבת עם כתב אופציה הניתן להמרה למניה. ההמרה מתבצעת לפי יחס שנקבע מראש ופורסם בתשקיף, המשקף את מספר איגרות החוב להמרה שיש להמיר על מנת לקבל מניה אחת ("יחס ההמרה"). יתרונן של האג"ח להמרה הוא, שהן משלבות סיכוי לרווח במסלול המנייתי, כאשר המניה עולה, עם סיכון מוגבל במסלול איגרת החוב, כאשר המניה יורדת.

גם לאג"ח להמרה תקופת חיים מוגבלת וידועה, שבסופה יכול המשקיע לקבל את ההשקעה בחזרה בתוספת תשלומי הריבית המגיעים למחזיקי אג"ח רגילות, או להמיר את האג"ח במניות ביחס ההמרה. הנפקת אג"ח להמרה מאפשרת לחברה לגייס הלוואות בריבית נמוכה יותר מאיגרות חוב רגילות בשל הזכות הנוספת אותה מקבל המשקיע.

מנקודת המבט של המנפיק קיימים מספר יתרונות בהנפקת אג"ח להמרה. ראשית, בדרך כלל אג"ח להמרה נושאות ריבית מופחתת בהשוואה לאג"ח שאינן להמרה. שנית, האפשרות שאיגרות החוב יומרו למניות וכך ימחק החוב של החברה (בעת ההמרה, ההון העצמי של החברה גדל בשיעור הקיטון בהתחייבויות שלה). שלישית, ההטבה של אפשרות ההמרה למניה מוסיפה לאטרקטיביות של האיגרת והופכת את גיוס הכספים לפשוט יותר. כמו כן, חלוקת אופציות למנהלים מהווה תמריץ משמעותי עבור המנהלים (אם מחיר המניה עולה), תוך שאינה עולה כסף (ישירות) לבעלי המניות.

מניה ניתנת להמרה

קיימות מניות שניתן להמירן למניות מסדרה אחרת. זה המצב, למשל, בסוגים מסוימים של מניות בכורה אשר מקנות לבעליהן את הזכות להמירן למניות רגילות.

כתב זכויות

ערך מורחב – הנפקת זכויות

קישורים חיצוניים


ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0