נינטנדו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Nintendo Co., Ltd.
Nintendo.svg
סוג חברה ציבורית
תקופת הפעילות ה-23 בספטמבר 1889 – הווה
ענפי תעשייה משחקי מחשב
משחקי וידאו
מוצרים עיקריים Color TV Game
Nintendo Entertainment System
Super Nintendo Entertainment System
Nintendo 64
Nintendo GameCube
Wii
Wii U
Nintendo Switch
Game & Watch
Game Boy
Game Boy Advance
Virtual Boy
Nintendo DS
Nintendo 3DS
הכנסות 504.459 ביליון ין (2016)
רווח 16.505 ביליון ין (2016)
אנשי מפתח טאטסומי קימישימה
ג'ניו טאקדה
סאטורו איווטה
שיגרו מיאמוטו
רג'י פילס-אמי
עובדים 5,101 (נכון ל-2016)
 
http://www.nintendo.com/גודלן של הקונסלות הבולטות של נינטנדו. סדרן הכרונולוגי מלמעלה למטה: Wii, הGameCube, הNintendo 64, סופר נינטנדו והNintendo Entertainment System.

נינטנדויפנית: 任天堂株式会社; באנגלית: Nintendo) היא חברה יפנית המייצרת משחקי וידאו. נינטנדו היא חברת משחקי הווידאו הגדולה ביותר בעולם לפי רווח. חברת נינטנדו החלה בייצור קלפי משחק, ובשנות ה-70 עברה לייצור משחקי מחשב, והפכה לאחת החברות הגדולות בתעשייה.

היסטוריה

החברה נוסדה ב-23 בספטמבר 1889 במטרה לייצר קלפי משחק על ידי פוסג'ירו ימאוצ'י. בשנת 1963 נינטנדו החלה לנסות תחומים עסקיים שונים, כגון שירותי מוניות, רשת מלונות אהבה, ומסעדות. בשנת 1966 נינטנדו עברה לייצר צעצועים, בשנת 1974 החלה למכור את קונסולת האודיסיאה ביפן. בשנת 1977 נינטנדו החלה לייצר בעצמה את קונסולת Color TV-Game. ב-1975 נינטנדו החלה לייצר משחקי ארקייד, אשר הייתה להם הצלחה מעטה, אך המשחק המצליח הראשון של נינטנדו היה דונקי קונג, אשר גרם לנינטנדו להרבה רווחים.

בשנת 1980 נינטנדו הוציאה את סדרת ה-Game & Watch, סדרת קונסולות ניידות אשר זכתה להצלחה. בשנת 1983 הוציאה נינטנדו את קונסולת ה-Famicom ביפן, בליווי גרסאות ביתיות של משחקי הארקייד הפופולריים שלה. הקונסולה הושקה במערב בשנת 1985 תחת השם NES, שהושקה יחד עם המשחק האחים סופר מריו, שנחשב לאחד המשחקים הנמכרים בהיסטוריה.

בשנת 1989 נינטנדו הוציאה את הקונסולה הניידת שלה, הגיים בוי, והוציאה יחד עם הגיים בוי את המשחק טטריס, והקונסולה זכתה להצלחה כבירה. בשנת 1990 נינטנדו הוציאה את קונסולת ה-SNES ביפן, והוציאה אותה ב-1991 בצפון אמריקה וב-1992 באירופה. ה-SNES הייתה קונסולה בעלת מעבד 16 ביט, אשר היה חזק יותר ממעבד ה-8 ביט של קודמתה.

בשנת 1995 נינטנדו הוציאה את קונסולת ה- Virtual boy, אשר הייתה קונסולת המציאות המדומה הראשונה בהיסטוריה. הקונסולה מכרה מעט מאד ונחשבה לכישלון מסחרי. בשנת 1996 נינטנדו הוציאה את הנינטנדו 64, שהייתה קונסולת תלת ממד שאמנם הצליחה אך לא עברה את מכירותיה של קונסלת הPlayStation המתחרה.

ב-1998 נינטנדו הוציאה את קונסולת ה-Game Boy Color אשר הייתה גרסה מתקדמת של הגיים בוי, עם מסך צבעוני ושיפורים טכניים על פני קודמתה. בשנת 2001 נינטנדו הוציאה את ה-Game Boy Advance, ובאותה שנה היא גם הוציאה את ה-GameCube, שמכרה מעט לעומת המתחרות ונכשלה.

בשנת 2004 נינטנדו הוציאה את ה-Nintendo DS, קונסולה ניידת בעלת שני מסכים ועם מסך מגע. ה-DS הייתה קונסולה מאד מצליחה, ועקפה במכירותיה את מתחרותיה, ואף את קודמתה, ה-Game Boy Advance. בשנת 2006 נינטנדו הוציאה את קונסולת ה-Wii, שהבקרים שלה צוידו בחיישני תנועה. ה-Wii הייתה הצלחה ומכרה יותר ממתחרותיה. ב-2011 נינטנדו הוציאה את קונסולת ה-3DS, אשר הייתה ההמשך ל-DS והציגה תלת ממד ללא משקפיים. ב-2012 נינטנדו הציגה את ה-Wii U אשר מכרה פחות מהציפיות. ב 13 בפברואר 2016 נינטנדו הוציאה את קונסולת הNew 3DS אשר הציגה תלת-ממד יציב יותר מה3DS הרגיל וחומרה חזקה יותר שמאפשרת טעינה מהירה יותר של משחקים וחיי סוללה ארוכים יותר.

באוקטובר 2016 הציגה נינטנדו את קונסולות הדור הבא שלה שתושק במרץ 2017 - Nintendo Switch (סוויטצ') ,היא כוללת תמיכה במשחקים כבדים ותובעניים וכוללת מבנה ייחודי הניתן לפירוק (למשל -פירוק הקונסולה הנייחת לקונסולה ניידת קטנה יותר)

קונסולות נייחות

בשנת 1983 הוציאה נינטנדו את קונסולת ה-Famicom (או בשאר העולם nes) ביפן, שזכתה להצלחה. בעקבות כך, החליטה נינטנדו לנסות לשווק אותה גם בצפון אמריקה ובאירופה. גם שם המוצר זכה להצלחה מרובה וב-1990 הוציאה נינטנדו ביפן את קונסולת הסופר נינטנדו. בשנת 1991 יצאה הקונסולה בצפון אמריקה וב-1992 באירופה. ב-1996 יצאה קונסולת הנינטנדו 64, שזכתה להצלחה מסוימת אך לא הצליחה לעבור את מכירותיה של ה-PlayStation. בשנת 2001 הוציאה נינטנדו את קונסולת ה-GameCube, שנכשלה ומכירותיה היו נמוכות מאוד.

ב-2006 הוציאה נינטנדו את קונסולת ה-Wii. קונסולה זו הייתה חדשנית בשליטתה, כיוון שהבקרים צוידו בחיישני תנועה. קונסולה זו זכתה להצלחה רבה ועקפה את מתחרותיה PlayStation 3 ו-Xbox 360. בשנת 2011 הודיעה נינטנדו על הקונסולה הבאה שלה, Wii U, שיצאה בשנת 2012.

באוקטובר 2016 הציגה נינטנדו את קונסולות הדור הבא שלה שתושק במרץ 2017 - Nintendo Switch (סוויטצ'), הקונסולה כוללת תמיכה במשחקים כבדים ותובעניים וכוללת מבנה ייחודי הניתן לפירוק (למשל -פירוק הקונסולה הנייחת לקונסולה ניידת קטנה יותר).[1]

קונסולות ניידות

סדרת הגיים בוי

בשנת 1989 הוציאה נינטנדו את קונסולת הגיים בוי. הקונסולה הצליחה בגלל המשחק הפופולרי טטריס. ב-1995 יצאה סדרת ה-Play it Loud!, שהייתה דומה לגיים בוי, מלבד הצבע החיצוני. ב-1996 הוציאה נינטנדו את Game Boy Pocket, אשר הייתה בעלת ממדים קטנים יותר. ב-1998 יצא Game Boy Color, הראשון בסדרה שהציג מסך צבעוני. ב-2001 הוציאה נינטנדו את Game Boy Advance, וב-2003 את Game Boy Advance SP ‏(special), שזכו להצלחה רבה.

סדרת ה-DS

בשנת 2004 הוציאה נינטנדו את קונסולת ה-DS. החלטה זו הייתה תמוהה כיוון שבאותו זמן קונסולת ה-GBA של החברה הייתה בשיא הצלחתה. אבל גם קונסולה זו הצליחה מאד ואף יותר מהגיים בוי. ב-2006 הוציאה נינטנדו את ה-DS Lite שהייתה כמעט זהה ל-DS המקורי מלבד הקטנה, והפחתה במשקל ובעובי. בשנת 2008 יצא ה-DSi ביפן, וב-2009 באירופה ואמריקה; גרסה זו כללה תוספת מצלמות, דפדפן אינטרנט מובנה ומסכים גדולים יותר. בשנת 2010 הוציאה נינטנדו את DSi XL, שהיוותה גרסה מוגדלת של ה-DSi.

ב-2010 הכריזה נינטנדו על הקונסולה הניידת החדשה שלה, ה-Nintendo 3DS, שיצאה במרץ 2011. הקונסולה אמורה להחליף את ה-DS והיא בעלת ספריית משחקים חדשה (אך עם תאימות לאחור). לקונסולה מסך עליון עם אפקט תלת-ממדי ללא צורך במשקפיים. בנוסף, הקונסולה כוללת מעבד, כרטיס גרפי וזיכרון מובנה טובים יותר, גירוסקופ וחיישני תנועה, שלוש מצלמות (שתיים מהן מאפשרות צילום בשלושה ממדים) ועוד. בשנת 2015 הוציאה נינטנדו את החידוש לקונסולת הNew 3DS ,Nintendo 3DS. לקונסולה יש חומרה חזקה מה3DS הרגיל מה שמאפשר לה ביצועים מהירים יותר, חיי סוללה גבוהים יותר, ואיכות ויזואלית טובה יותר. למכשיר עצמו נוספו 2 כפתורי כתף נוספים, כפתור ג'ויסטיק, חיישן תלת-ממד שמאפשר חוויה תלת-ממדית יציבה יותר, קורא תקשורת טווח אפס במסך המגע בשביל אינטרקציה עם צעצועי הAmiibo. כמו כן לקונסולה יש שינויים ויזואלים כמו כפתורים בצבעים שונים, וכיסויים שניתנים להחלפה.

משחקים

החברה יצרה את שתי סדרות המשחקים הנמכרות בעולם (מריו ופוקימון) ועוד משחקים בלתי נשכחים כגון האגדה של זלדה, קירבי, מטרויד, דונקי קונג, סטאר פוקס, Fire Emblem, Animal Crossing ועוד. בנוסף לחברה יש זכויות על המותג פוקימון מאת חברת פוקימון ביחד עם גיים פריק ו-Creatures.

קישורים חיצוניים


Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.