Wii U

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Wii U
WiiU.svg
Wii U Console and Gamepad.png
יצרן Nintendo
סוג קונסולת משחקים
דור תקופת הדור השמיני
יצא לראשונה 18 בנובמבר 2012 (צפון אמריקה)
30 בנובמבר 2012 (אירופה)
8 בדצמבר 2012 (יפן)
הפסקת הייצור בכל העולם: 31 בינואר 2017
מדיה דיסק אופטי של Wii U/דיסק אופטי בעל מספר שכבות/דיסק אופטי של Wii
יחידות שנמכרו 13.56 מיליון (נכון ל-31 במרץ 2017)
המשחק הנמכר ביותר Mario Kart 8 מעל 5.87 מיליון (נכון ל-30 בספטמבר 2015)
תאימות לאחור Wii, Virtual Console (NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy Advance, Nintendo DS)
מודל קודם Wii
מודל אחריו Nintendo Switch

Wii U (שם קוד: פרויקט קפה) היא קונסולת משחקים של נינטנדו. הקונסולה החליפה את מקומה של קונסולת ה-Wii, המערכת אשר נמכרה ב-13.56 מיליון יחידות בלבד ברחבי העולם[1], והיא משלבת בין אפשרויות מה-Wii לבין אפשרויות חדשניות לגמרי. תאריך יציאת המערכת לשוק היה ה-18 בנובמבר 2012[2]. המערכת הוצגה לראשונה במסיבת עיתונאים בוועדת העסקים והמדיה E3 בתאריך 7 ביוני 2011‏.[3]

Wii U היא קונסולת המשחקים הראשונה של נינטנדו אשר מאפשרת תצוגה ב-High Definition (רזולוציית 1080p), וטכנולוגיות בקרה כגון מסך נגיעה, רמקול ומצלמה המובנים בתוך השלט. הבקר משמש למשחק גם כאשר הטלוויזיה כבויה. למערכת תהיה תאימות מלאה גם עם משחקים ותוספים של קונסולת ה-Wii, אבל לא תתמוך במשחקים של קונסולות ישנות יותר.

נכון לאפריל 2018 נמכרו כ-13.56 מיליון מכשירי Wii U ברחבי העולם.[1]

הקונסולה עצמה נכשלה. מספר המכירות שלה היה קטן יחסית וזה מה שגרם לנינטנדו להפסיד בפעם השלישית שלה. אך נינטנדו התכוונה להפסיק את ה-Wii U בתחילת 2017.

ההכרזה

ב-25 באפריל 2011, פורסמה הצהרה רשמית של נינטנדו על פיתוחה של הקונסולה החדשה שתירש את מקומו של ה-Wii. בעיצומה של ועדת הטכנולוגיה E3 (ב-7–9 ביוני 2011) הציג מנכ"ל נינטנדו סאטורו איוואטה את המערכת באומרו: "הדבר הבא יציג דברים חדשים עבור שוק מערכות המשחק הביתיות". איווטה אישר שהקונסולה יצאה אחרי אפריל 2012.


הבקר

הבקר

בקר ה-Wii U GamePad בנוי ממסך מגע בגודל 6.2 אינץ' ולצידו כפתורים "קלאסיים" אשר נמצאים בשלט רגיל בקונסולות משחק. בבקר המיוחד הוכנסו מנוע רטט, מדי זווית ותאוצה, מיקרופון, רמקולים ומצלמה. הבקר קל-משקל ויעיל מאוד באופן המשחק איתו. ניתן לשחק עם הבקר בכמה דרכים:

 • משחק על מסכי הבקר והטלוויזיה - הבקר משמש להחלת אפשרויות, כוונת, אמצעי לחימה וכדומה (לדוגמה, הבקר מונח על הרצפה ומציג את מיקום הכדור במשחק גולף).
 • העברה מהטלוויזיה לבקר - ניתן להעביר את המשחק המוצג על הטלוויזיה הישר אל הבקר, ובכך להמשיך את המשחק במקרה שמישהו רוצה להשתמש בטלוויזיה.
 • משחקי שיתוף פעולה - השחקן עם הבקר יכול לשלוט על המתרחש במשחק בצורה מתוחכמת ואילו השחקנים עם השלט הקלאסי (Wiimote) משתפים פעולה כדי להידמות לו.
 • העברה מהבקר לטלוויזיה - ניתן להעביר תוכני מדיה מן הבקר להצגה במסך הטלוויזיה, דבר זה גם יעיל לשימוש במשחקים.

אביזרים נלווים

בקר ה-Wii U Pro Controller

Wii U Pro Controller - בקר חסר מסך שלרוב משמש למשחקי רב-משתתפים. לעיתים הוא משומש במשחקי שחקן יחיד, כמו The Legend of Zelda: Wind Waker HD.

בקר Nintendo GameCube - בקר מיוחד המתאים רק למשחק Super Smash Bros. For Wii U. מאחר שה-Wii U לא תומך רשמית באביזרי GameCube, נוצר מתאם USB מיוחד המאפשר לשחק בבקר זה. לבקר זה נוצרו גרסאות מיוחדות הנקראות "Wii U Fight Pad".

Fit Meter - מתאים למשחק Wii Fit U. מודד את מספר הצעדים וכמות הקלוריות שהשחקן שורף ביום.

Wii U Microphone - מיקרופון מיוחד המתאים למשחקי שירה, כגון SiNG Party או Wii Karaoke U.

Amiibo- דמויות שאותן ניתן לסרוק על בקר ה-Wii U GamePad, ופותחות אפשרויות חדשות במשחקים באמצעות NFC. המשחק הידוע ביותר שתומך בדמויות Amiibo הוא Super Smash Bros. For Wii U. הרעיון דומה לדמויות ממשחקי Skylanders ו-Disney Infinity.

שלט ה-Wii Remote, שתומך ב-Wii U

אביזרי Wii

Wii Remote - מאחר שה-Wii U כולל תומך במשחקי Wii, גם בקר ה-Wii Remote (מכונה לעיתים Wiimote) נתמך. בנוסף, למשחקים מסוימים (New Super Mario Bros. U, Nintendo Land ועוד) אפשר לשחק עם שלט זה. מספר קטן של משחקי Wii U מחייב שימוש בבקר זה, כגון Wii Sports Club או Wii Party U. תוספי ה-Motion Plus וה-Nunchuk נתמכים גם כן.

Wii Classic Controller - בקר ה-Classic Controller, שדומה במקצת בעיצובו לבקרים הקודמים של הקונסולות של נינטנדו, מאפשר לשחק במשחקי Wii שלא מחייבים תנועה. בעקבות בקר ה-Wii U Pro Controller הצורך לקנות את בקר זה ירד ונינטנדו הפסיקה לייצר אותו. ניתן להשתמש בו במשחקי Virtual Console של ה-Wii הרגיל, שניתן לקנות מה - Wii Shop Channel במצב Wii Menu.

Wii Balance Board - משטח המתאים למשחקים כגון Wii Fit, ומאפשר למדוד את המשקל של השחקן ולשחק איתו משחקים מבוססים שיווי משקל. משחק ה-Wii U היחיד שתומך באביזר זה הוא Wii Fit U.

פרטים טכניים

מעבדים:

 • מעבד: IBM Power-based multi-core 45 nm microprocessor
 • מעבד גרפי: Custom AMD R770 Radeon HD GPU

מידות:

 • עומק: 26.67 ס"מ
 • רוחב: 17.27 ס"מ
 • גובה: 4.57 ס"מ

קושחה:

 • חריץ להכנסת כרטיסי SD (כולל SDHC) ו־4 יציאות של USB
 • כונן דיסקים המאפשר טעינת דיסקים עד לנפח של 25 GB
 • דיסק קשיח בנפח של GB 8 בקונסולות לבנות ודיסק קשיח בנפח של GB 32 בקונסולות שחורות (ביפן נוצר גם דגם לבן עם 32 GB וייצור הדגם הקודם עם 8 GB הופסק)

וידאו:

 • יציאות של 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p
 • מתאים לחיבורים: HDMI, component

D-Terminal (יפן בלבד), SCART (אירופה בלבד), S-Video, Composite.

שמע: יציאת AV מולטי, בעלת שישה ערוצים (HD), פלט ליניארי.

אינטרנט: גלישה אלחוטית וחיבור בעזרת USB לחיבור חוטי

תוכנות ושירותים

סמל ה-Nintendo eShop

Nintendo eShop

Nintendo eShop היא חנות דיגיטלית המאפשרת לקנות משחקים ואפליקציות, חלק מהמשחקים ניתן למצוא רק ב-eShop ורוב המשחקים שם נמצאים גם בדיסקים. כוללת את שירות הקונסולה הווירטואלית (Virtual Console), שמאפשר לשחק משחקים מקונסולות ישנות יותר. מאז ינואר 2015 ניתן לקנות ב-eShop גם משחקי Wii.

Mii Maker ו-Miiverse

קונסולת ה-Wii U מאפשרת אף היא מגוון רחב של יצירת דמויות Mii, כנינטנדו 3DS, וניתן להעביר את הדמויות ביניהם. בWii U דמויות Mii הן חלק גדול מהיישומים, שכן הדמות מייצגת את השחקן בפני העולם, הדמות מייצגת את השחקן ברשת החברתית החדשה "Miiverse" (שילוב של Mii וUniverse, כלומר: יקום דמויות המי). במשחק Nintendo Land השחקנים היחידים הם דמויות הMii, מחופשים לדמויות המפורסמות של נינטנדו, שם ניתן לשחק עם חברים נוספים בעלי Wii U ברחבי העולם באמצעות המרשתת.

סמל דפדפן האינטרנט ב-Wii U

דפדפן אינטרנט ושירותים נוספים

ניתן לגלוש באינטרנט בקונסולת ה-Wii U בדפדפן אינטרנט מבוסס אופרה, ולצפות בסרטונים באפליקציית Youtube. עד ל-11 באוגוסט 2015, היה שירות טלוויזיה בשם "Nintendo TVii", המאפשר לצפות בסדרות טלוויזיה דרך Hulu Plus ו-Amazon Video. ישנה גם תוכנה בשם "Wii U Chat", המאפשרת לדבר עם שחקנים מרחבי העולם באמצעות שיחת וידאו.

Wii Menu

ניתן לעבור למצב Wii Menu כדי לשחק במשחקי Wii. במצב זה, בניגוד ל-Wii Menu ב-Wii אמיתי, השרתים Photo Channel, Forecast Channel ו-Nintendo Channel לא מופיעים, אך התוכנות הבאות כן:

Mii Channel - יוצר דמויות ה-Mii של ה-Wii הרגיל, בו ניתן ליצור דמויות Mii למשחקי Wii. ניתן לייבא דמויות מתוכנה זאת ל-Mii Maker הרשמי של ה-Wii U.

Wii Shop Channel - החנות הדיגיטלית של ה-Wii הרגיל, בגרסה זאת יש מספר מצומצם יותר של משחקי WiiWare ו-Virtual Console, בעקבות העובדה שאת חלקם ניתן לקנות מה-eShop במצב הרגיל. אפליקציות שהיה ניתן להוריד הוסרו כליל, ובמקומם ניתן להוריד את Wii U Transfer Tool ו-Legend of Zelda: Skyward Sword Save Data Update Channel.

Wii Menu Electronics Manual - מדריך הוראות לשימוש ב-Wii Menu, הופיע ב-Wii Menu של ה-Wii Mini.

Wii U Transfer Tool - תוכנה אשר לא מופיעה ב-Wii Menu של ה-Wii הרגיל. מאפשרת להעביר מידע מ-Wii ל-Wii Menu של ה-Wii U.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Wii U בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 "IR Information : Sales Data - Dedicated Video Game Sales Units". Nintendo Co., Ltd. (באנגלית). נבדק ב-2018-04-12.
 2. ^ רפאל קאהאן ועומר כביר, נינטנדו מכריזה על תאריך ההשקה והמחירים של Wii U, באתר כלכליסט, 13 בספטמבר 2012
 3. ^ "Nintendo Network @ E3 2011 - Introducing Wii U". Nintendo. 2011-06-07. אורכב מ-המקור ב-2012-04-07. נבדק ב-2011-06-07.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0