נמייה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נמייה
Ruddy mongoose.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
תת-סדרה דמויי חתול
משפחה נמייתיים
סוג נמייה
שם מדעי
Herpestes
תחום תפוצה
Herpestes.png

נמייה (שם מדעי: Herpestes) היא סוג של יונקים בסדרת הטורפים, הנמנה עם משפחת הנמייתיים, וכולל 10 מינים. הסוג נפוץ באפריקה, באסיה ובדרום אירופה, והובא על ידי אדם אף לאזורים אחרים

תיאור פיזי

גופה של הנמייה נמוך ומאורך ובעל גוף גלילי. זנבה ארוך, ראשה מחודד ורגליה קצרות.

מזונה של הנמייה מגוון והיא טורפת מגוון רחב של בעלי חיים קטנים בהם יונקים, זוחלים, עופות, דגים וחרקים והיא אף אוכלת פירות וירקות. כל חושי הנמייה מפותחים ובעיקר חוש השמיעה והריח. הנמייה היא בעל חיים חברתי החי במשפחות פוליגמיות המונות זכר אחד, עם אחת עד שלוש נקבות בוגרות וגוריהם. בדומה לקרובתה, גירית הדבש, גם הנמייה מגלה חסינות מסוימת (אך לא מוחלטת) לארסם של נחשים. גודלה של הנמייה הבוגרת הוא כ-65 ס"מ בממוצע, אורך זנבה הוא כ-45 ס"מ וגובהה הוא כ-20 ס"מ.

רבייה

תחילת העונה עם ראשית האביב, וההמלטות בתחילת הקייץ. בדרך כלל חלה המלטה אחת בשנה, אך אם הנקבה מאבדת את גוריה היא עשויה להמליט פעם נוספת באותה שנה. הוולדות נולדים בחודשים אפריל-מאי כשהם עיוורים, אוזניהם אטומות וגופם מכוסה פרווה צהבהבה דלילה. הפרווה מתחלפת לאחר מספר ימים, העיניים מקבלות צבע אפור אופייני כאשר הגורים בני גיל שלושה שבועות ובני פחות מחודש ימים מתחילים הצעירים להגיב לקולות. בגיל חודשיים וחצי מתחילים הגורים להתלוות אל הוריהם ולחקות את כל מעשיהם. בגיל שנה הם מגיעים לגודל של בוגר ולבגרות פיזיולוגית.

תוחלת החיים בשביה, עד 14 שנה.

מינים

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0