סיפר

מתוך המכלול
(הופנה מהדף נרטיב)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סִפֵּר או נָרָטִיבלשה"ק סיפור) במובנו הצר זהו סיפור הבנוי כרצף-עלילה המכיל התחלה אמצע וסוף. בשנים האחרונות בעיקר בשיח הפוסטמודרני הורחבה משמעות המונח, ומשתמע ממנו גם בניית סיפור המפרש את המציאות דרך היבט מסוים שלה, ומעוצב את תמונת העולם דרך נקודת מבט של תרבות מסוימת או אישית מסוימת.

המחשבה הביקורתית העכשווית מניחה כי המציאות האובייקטיבית היא רבת פנים, את המציאות ניתן לפרש באין ספור פרשניות, האדם לעולם לא יכול להשיג את המציאות כמו שהיא. הסיפר מתווך בין המציאות לאדם ומאפשר לו לתפוס פן מסוים מהמציאות על ידי עיצוב המציאות בתורך תבנית סיפורית מכילה התחלה מסוימת אמצע מסוים וסוף מסוים. תבנית זו מעצב את המציאות באופן שהיא מעניקה משמעות מסוימת ומובחנת עבור האדם.

למושג נרטיב פופולריות רבה במאה ה-20 ובמאה ה-21 בתחומים רבים ובהם ספרות, פילוסופיה, סוציולוגיה פוליטיקה, והמחשבה הביקורתית בכלל וביקורת ההיסטוריוגרפיה בפרט. מקור המילה נרטיב הוא בשפה הלטינית, והיא הגיעה לאנגלית דרך הצרפתית.

המונח נרטיבים גדולים מקושר להגותו הפוסטמודרניסטית של ז'אן-פרנסואה ליוטאר ובא לתאר נרטיבים חובקי כל, הבאים לתאר את המציאות בכללותה, למשל כפי שמתואר על ידי המרקסיזם. הפוסטמודרניזם מבקש להצביע על קריסתם של הנרטיבים הגדולים.

מחקר הסיפר (בעיקר בהתאם לפרדיגמה הסטרוקטורליסטית) הוא נרטולוגיה.

משמעויות נוספות

ראו גם

לקריאה נוספת

  • נילי דינגוט, נרטיב: עיון רב-תחומי, האוניברסיטה הפתוחה, 2010.
  • רבקה תובל-משיח וגבריאלה ספקטור-מרזל, מחקר נרטיבי: תאוריה, יצירה ופרשנות, הוצאת מאגנס, 2010..
  • תרצה הכטר, ימית - מודל של התנגדות לפינוי? על דיאלוג בין טראומה היסטורית ובין קונפליקט אידאולוגי. אלפיים, 31, 2007.

קישורים חיצוניים


P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.