כובע בוגרים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:עריכה

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: התרגום אינו שלם.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
דיוקן של ליינוס פאולינג לובש את בגדי סיום הלימודים בשנת, 1922

כובע בוגרים הוא פריט לבוש אקדמי שנועד לחבישה על הראש. על החלק העליון של הכובע מוצמד משטח מורבע אופקי, שלמרכזו מחובר גדיל המורכב מקווצת פתילי חוטים.    

מקורות

אנדריאה מנטניה: לודוביקו III גונזגה (פרט של מציורי קיר מהקאמרה דלי ספוזי, 1465-74

ייתכן שעיצובו של כובע הבוגרים התבסס על העיצוב של הכובע הקתולי. כובע הבּירֶטָה (אנ') עוצב בסגנון חרוטי. הוא נצבע לרוב בצבע אדום ולעיתים רחוקות בשחור. לצבע האדום יוחסה משמעות של כוח מלכותי, משום שהוא היה יקר או משום שייצג את צבע הדם והחיים. במאה ה-14 וה- 15 הוא שימש כדי לזהות אנשים הומניסטים, סטודנטים, אמנים ונוער לומד באופן כללי.

כובע הבוגרים היה שמור בתחילה רק לבוגרי תואר שני, אשר היה ההכשרה הגבוהה ביותר באקדמיה של ימי הביניים. בשלב מאוחר יותר הוא אומץ גם לשימוש של בוגרי תואר ראשון.  

בשנת 1950 הוגש בארצות הברית פטנט על ידי הממציא אדוארד אוריילי וכומר קתולי בשם ג'וזף דרהאם (Durham). המצאתם כללה שילוב של פיברגלס קשה לתוך כובע הבוגרים כדי לייצב אותו. כובעי בוגרים מסוג זה נפוצים מאד ברחבי העולם.

גרסאות

כובע בוגרים ענק מפלדה שמוצג באוניברסיטת פרנקלין בקולומבוס, אוהיו כציון דרך.

בוגרי תואר שלישי (דוקטוראט) של כמה אוניברסיטאות חובשים את כובע הבוגרים אף על פי שבבריטניה מקובלת גרסה אחרת בעלת תווים מעוגלים יותר המכונה מצנפת טיודור (Tudor bonnet).

כובעים מסגנון טאם או'שאנטר (ובקיצור טאם (אנ'), בעלי 4, 6, או 8 פינות צוברים פופולריות בארצות הברית וזוכים להכרה מסוימת כתחליף "רך" יותר עבור נשים לעיצוב הריבוע הנוקשה של כובע הבוגרים. 

בארצות הברית, כובע הבוגרים משמש גם תלמידי תיכון במהלך טקס הסיום שלהם שלהם. 

הגדיל

גדיל של כובע בוגרים משנת 1987 בשלושה צבעים בורדו, זהב ולבן. גדיל זה שימש בטקס הסיום של תיכון Piner בסנטה רוזה, קליפורניה.


בטקסי סיום בארצות הברית, יכולה להיות משמעות לצד שבו נמצאת הגדיל של כובע הבוגרים. ישנם מקרים שבהם כל הבוגרים ממקמים את הגדיל באותו הצד. במקרים אחרים, הצד מסמן הבדלים ברמת הלימוד. ישנם טקסים שבהם הגדיל נמצא בצד אחד לפני קבלת תעודת ההסמכה ומועבר לצד השני לאחר קבלת התעודה.  

בבתי ספר תיכוניים הגדיל מעוצב בדרך כלל בהתאם לצבע העיקרי של בית הספר או שילוב של שניים או שלושה צבעים מייצגים. לפעמים נעשה שימוש בגדילים עם צבע מובחן כמו זהב, כדי לסמן את הבוגרים שסיימו את לימודיהם בהצטיינות. 

אוניברסיטאות בארצות הברית יכולת להשתמש בגדילים שחורים או בגדילים בצבעי בית הספר, עבור כובעי בוגרים של תארים מתקדמים.  

הגדיל של בוגרי תואר ראשון יכול להיות שונה מהצבע השחור המסורתי או מצבעי מוסד הלימודי, באופן המייצג את תחום הלימוד של אותו הבוגר. בשנת 1896, מכללות ואוניברסיטאות בארצות הברית אמצו קוד אחיד בנוגע ללבוש האקדמי הרשמי. הגדיל יכול להיות מעוטר בקמע שמעוצב בצורת הספרות האחרונות של השנה.  

הקוד של המועצה האמריקאית לחינוך (ACE) קובע כי הגדיל צריך להיות בצבע שחור או בצבע של נושא הלימוד או הפקולטה. יוצא הדופן היחיד הוא צבע הזהב, אשר שמור עבור אלה שסיימו את לימודי הדוקטורט, בדומה לשימוש של קטיפה על הכובעים. בכל מקרה, מותר ללבוש רק גדיל אחד בכל פעם. 

פקולטה צבע דוגמה
חקלאות צהוב תירס Maize
שבע האמנויות החופשיות, ספרות, מדעי הרוח לבן
מסחר, חשבונאות, עסקים חום בהיר Drab
רפואת שיניים לילך Lilac
כלכלה נחושת
חינוך תכלת
הנדסה כתום
אמנות יפה, אדריכלות חום
יערנות, מדעי הסביבה, קיימות חום אדמדם Russet
עיתונאות ארגמן
משפטים ארגמן
מדעי המידע, ניהול מידע צהוב
רפואה ירוק
מוזיקולוגיה ורוד
סיעוד משמש
אמנות הדיבור, שידור כסף
מדעי הרוקחות ירוק זית
פילוסופיה כחול
חינוך גופני, Manual Therapy, פיזיותרפיה ירוק בהיר Sage Green
מינהל ציבורי, מדיניות ציבורית, Foreign Service טורקיז Peacock Blue
בריאות הציבור ורוד סלומון Salmon Pink
מדעי החברה ומדעי הטבע צהוב מוזהב Golden Yellow
עבודה סיציאלית Citron
תאולוגיה, האלוהות אדום כתמתם Scarlet
וטרינריה אפור

בבתי ספר שבהם תלבושת טקס הסיום מושכרת או מושאלת על ידי התלמידים, הגדיל יכול להיכלל בתלבושת המלאה או להינתן לתלמיד בנפרד. חלק מבתי הספר שלא נותנים לבוגרים שלהם לקחת את הגדילים בתום הטקס, יכולים להציע גדיל למזכרת שלא נעשה בו שימוש במסגרת התלבושת הרשמית המלאה. 

בבריטניה הגדיל קצר יותר והוא נאסף בתחתית הכובע במרכז הלוח. הסגנון האמריקאי ארוך יותר והוא נאסף בחוט שמחובר לתחתית הכובע. 

לבוש מסורתי

שני כובעי בוגרים בריטיים. מימין כובע נוקשה ומשמאל כובע מתקפל

בדומה לכיסויי ראש אחרים, על פי רוב לא נהוג לכבוש את הכובע האקדמי כשנכנסים אל תוך מבנה. באוניברסיטת אוקספורד, הכובעים הם חלק מלבוש החובה בשעת מבחן. יש לחבוש את כובע הבוגרים כך שהחלק הגדול יותר נמצא בחלק האחורי של הראש והלוח המלבני מקביל לקרקע. כובע בוגרים שהותאם ונחבש כראוי לא אמור ליפול בקלות.

עד החצי השני של המאה ה-12, כובעי בוגרים נחבשו על ידי מורים, מה שהפך אותם לסמל איקוני של מקצוע ההוראה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כובע בוגרים בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0