מאמן טיסה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף סימולטור טיסה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סימולטור הלינק טיינר האמריקאי שפותח ב-1929.

מאמן טיסה הוא מתקן לאימון בסיסי ומתקדם של צוות אוויר. מתקן זה מוצב על הקרקע, ומאפשר לדמות תא טייס במגוון מצבי טיסה.

לכל כלי טיס ניתן לבנות סימולטור ייעודי שתפקידו לאמן את צוותי ההטסה - בין אם טייסים, נווטים או אפילו מטיסים בכלי טיס בלתי מאוישים - בתפעול מערכות המטוס, בתרגול מצבי חירום, מצבי קיצון ובביצוע משימות ייעודיות. מאמני טיסה (או סימולטורים בלעז) מתקדמים קיימים בחילות אוויר בעולם ובחברות תעופה. הצוותים בטייסת במרבית חיילות האוויר בעולם מחויבים אחת לתקופה מוגדרת להגיע לאימון בסימולטור לטובת שמירת כשירות טיסה.

במאמן טיסה מעבירים גם הסבות לצוותי אוויר לפני הגעה למטוס חדש ולא מוכר.

ההבדל המהותי בין מאמן טיסה, לבין מדמה טיסה (סימולטור), הוא שבמאמן חוויית ההטסה, והאיכות הגרפית כפועל יוצא, היא שולית, וההתרכזות היא בתחום התפעול הטכני. במדמה טיסה, הגרפיקה מהווה את העיקר, ולרוב ללא דימוי של מצבי חירום, ולו הבסיסיים ביותר - כגון כיבוי מנוע באוויר.

סיבה בגללה מגיעים טייסים מרחבי העולם לטוס במדמה טיסה, היא קרבה לעולם התעופה האמיתי תוך חיסכון בעלויות. הודות לאמצעי ההטסה החדישים שחברות בכל העולם מספקות עבור הסימולטורים, אמצעים אלו מסייעים לתחושת ההטסה, האמיתיות וקרבה לעולם התעופה האמיתי. בהם ניתן למצוא הגאים שהם העתק של הגאי מטוסים אמיתיים, דוושות טיסה (האחראיות על ציר הסבסוב והמעצורים), אוזניות המדמות את מכשירי הקשר שבהם משתמשים הטייסים במהלך הטסת המטוס, מכשירי קשר ורדיו המתמקמים באמצעות חיבורים פשוטים על שולחן העבודה ועוד תוספים שמשפרים את חווית הטיסה.

טיסה וירטואלית

טיסה וירטואלית הוא כינוי להדמיית טיסה ממוחשבת, ומציאותית עד כמה שניתן. בעולם משתמשים במאמני טיסה רבים (בהם Flight Simulator X ו-Flight Simulator 2004) המדמים את הטיסה באמצעות המחשב. חברת Microsoft פיתחה את שני הסימולטורים הללו, על מנת ליצור חווית טיסה מציאותית עד כמה שניתן. ברחבי העולם קיימות חטיבות ואגודות שונות, הנוגעות לקבוצה של טייסים וירטואליים, שמגיעים אליהם על מנת לחוות כמה שיותר את הטיסה והתעופה בצורה הריאליסטית (אמיתית) ביותר. להדמיית הטיסה באמצעות סימולטור יש שימושים רבים ובהם הכנות לקראת קורסי טייס, בין אם אזרחיים ובין אם קרביים.

משחקי מחשב מדמי טיסה

קיימים מספר משחקי מחשב המדמים טיסה וירטואלית, אשר זמינים עבור המשתמש הביתי. חלקם בוחרים להתרכז ברמת מציאותיות גבוהה ולהיצמד כמה שיותר לחוויה האמיתית בעוד אחרים מתרכזים בעלילה או בגרפיקה. בין אלו ניתן למנות את הבאים:

  • פלייט סימולטור (Flight Simulator)‏, FSX - סדרת סימולטורים מבית מיקרוסופט שמדמים טיסה של כלי טיס אזרחיים ברמת מציאותיות גבוהה.
  • כוכב כחול - סימולטור קרב ישראלי לא מציאותי שכולל בתוכו גם שחזורים של מלחמות ישראל.
  • פאלקון 4 - סימולטור קרב שמדמה טיסה והפעלת מערכות נשק של מטוס ה-F-16 - הסימולטור מתאפיין במציאותיותו ובמנוע גרפי טוב.
  • X Plane - סימולטור טיסה אזרחי מבית Laminar Research בעל גרסה לסמארטפונים.
  • Prepar 3D- סימולטור מבית Lockheed Martin המבוסס על FSX, בעל ביצועים טובים יותר וגרפיקה איכותית יותר.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0