קפאוס (קבוצת כוכבים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ספאוס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קפאוס
Cepheus
Cepheus IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים קפאוס
סמליות
עלייה ישרה 22 שעות
נטייה °‏70+
שטח נראה 588 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-27
מספר כוכבים בבהירות < 3 1
הכוכב הבהיר ביותר α בקפאוס (אלדראמין)
בהירות הכוכב הבהיר 2.4
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏10-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש נובמבר

קפאוס (אנגלית: Cepheus) היא קבוצת כוכבים הנמצאת בחלק הצפוני של השמים. הקבוצה קרובה לכוכב הצפון ולכן אינה שוקעת בישראל אף פעם. הקבוצה היא אחת מ-48 הקבוצות שהוגדרו על ידי תלמי.

כוכבים חשובים

  • α בקפאוס (אלדראמין) הוא כוכב צהוב במרחק של כ-50 שנות אור עם בהירות מדרגה 2.4. בעוד כ-5500 שנים, הוא יהיה הכוכב הבהיר הקרוב ביותר לקוטב הצפוני השמימי.
  • β בקפאוס (אלפירק) הוא כוכב כפול במרחק של כ-600 שנות אור. הכוכב הראשי הוא ענק כחול עם בהירות נראית מדרגה 3.2 ולו בן זוג עם בהירות מדרגה 8 שניתן לצפיה בטלסקופ קטן. הכוכב הראשי הוא גם כוכב משתנה בתדירות של 4.5 שעות, אך השינוי בבהירותו הוא קטן ולא ניתן להבחין בו בעין.
  • δ בקפאוס הוא כוכב משתנה מסוג על-ענק צהוב במרחק של כ-890 שנות אור, שבהירותו נעה בין דרגות 3.6 ו-4.3 בתדירות של 5 ימים ו-9 שעות. השינוי בבהירות נובע מפעימות פנימיות של הכוכב שמשנות את הרדיוס שלו ובכך את פליטת האור שלו. תדירות הפעימות תלויה במאסה של הכוכב ולכן בכוכבים שדומים ל-δ בקפאוס קיים קשר בין הבהירות של הכוכב ובין תדירות הפעימות ובאופן הזה ניתן על ידי מדידת זמן המחזור של הפעימות לחשב את עוצמת ההארה של הכוכב וממנה לחשב את המרחק אליו. כוכבים משתנים כאלו נקראים "משתנה קפאידי". δ בקפאוס הוא גם כוכב כפול. לכוכב המשתנה יש בן זוג עמום עם בהירות מדרגה 6 שניתן לראותו עם משקפת.
  • T בקפאוס - כובב ענק אדום, שעוצמת הארתו גדולה פי 5,700 מזו של השמש.
  • RW בקפאוס - היפר-ענק כתום עם רדיוס של 1,535 רדיוסי שמש.קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קפאוס בוויקישיתוף