עבד המלך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עבד המלך
אין תמונה חופשית
מידע כללי
מאת רבי שמואל הומינר
הוצאה
תאריך הופעה ראשונה תש"י
מהדורות נוספות
מספר כרכים 9
הסכמות רבי איסר זלמן מלצר

עבד המלך היא סדרת ספרים שבה לוקטו כלל המצוות ופרטיהן על פי סדר התנ"ך, חוברה על ידי רבי שמואל הומינר, שאף נקרא על שמה לעיתים. בספר כלול גם נתיב מצוותיך בו הוא מבאר בקיצור את מקורות המצווה ויסודותיה.

שם הספר

את שם הספר "עבד המלך" קראו הרב הומינר על שם הפסוק "עַבְדְּךָ אָנִי הֲבִינֵנִי וְאֵדְעָה עֵדֹתֶיךָ"[1], ואת הספר "נתיב מצוותיך" הוא קרא על שם הפסוק "הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְו‍ֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי"[2].

תוכן ומבנה הספר

המחבר מתבסס על דברי רבנו בחיי ורבי אברהם אחי הגר"א בספר מעלות התורה בשם הגר"א כי תרי"ג מצוות אינם אלא כללים ושרשים שמהם מתפשטים עוד פרטים וענפים רבים. הספר מלקט את כל המצוות על סדר התנ"ך, הן את המצוות הכלולות בתרי"ג מצוות, הן את המצוות הכתובות בנביאים וכתובים והן את המצוות שהם מדברי קבלה ונלמדו מן הפסוקים.

כל מצווה בספר מובא בתחילה הפסוקים ותוכן המצווה בקיצור, ולאחר מכן מובא "נתיב מצוותיך" בו מובא מקורות המצווה ויסדותיה.

בתחילת ספר בראשית מופיע "פתיחה" בה מבואר "שורשים ועיקרים בעניני מצוות ודרשות רז"ל וענין סידורם בעבד המלך".

הספר קיבל את הסכמתו של רבי איסר זלמן מלצר בה הוא כתב בין היתר כי רבי שמואל "עובד זה כמה שנים על מקצוע גדול ונחוץ מאד, והוא לאסוף המצוות מכל התורה הנביאים והכתובים על פי המבואר בדברי חז"ל" ומסיים "ולכן כל מוקירי תורה יזדרזו להביא ברכה אל ביתם ולקבוע בו לימוד קבוע לדעת כל המצוות האמורות בתורה בפרטם ובכללם".

ספרים נוספים

נכדו של רבי שמואל הרב ישראל מאיר הומינר הוציא לאור בשנת תשע"ג ספר בשם מפנקסו של עבד המלך ובו רשימות ורשמים מפנקסיו וכתביו, הספר נערך על ידי הסופר הרב זאב גרינוולד. הספר נדפס בהסכמתם של חתנו של רבי שמואל הרב יהושע דוד טורצ'ין מנהיג קהל פרושים, רבי דב יפה משגיח ישיבת כנסת חזקיהו, ובנו של רבי שמואל רבי מיכל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים