עידוד ילודה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מכתב מראש ממשלת ישראל, משה שרת, ובו ברכה ומענק כספי לאם שילדה וגידלה עשרה ילדים, 1955 לערך

עידוד ילודה הוא פעילות מאורגנת, על ידי גוף ממשלתי או אחר, לשם הגברת הילודה, כלומר הגדלת מספר הלידות.

אמצעים לעידוד ילודה

עידוד ילודה נעשה בדרכים אחדות, ובהן:

  • מתן תמריצים כספיים למשפחות לשם עידודן להולדת ילדים. תמריץ כספי זה ניתן באופן ישיר, בדמות מענק עם הלידה או קצבת ילדים המשולמת עד הגעת הילד לבגרות, ובאופן עקיף, בדמות זכויות יתר הניתנות לפי מספר הילדים ובפרט למשפחות מרובות ילדים.
  • מתן הוקרה למשפחות מרובות ילדים.
  • פיתוח תנאים נאותים לגידול ילדים, כגון הקמת מעונות יום ומתן חינוך חינם.
  • חקיקת חוקים המקשים או האוסרים על ביצוע הפלות מלאכותיות.
  • עידוד נשים הרות להימנע מהפלה מלאכותית.

בישראל

בשנים הראשונות שלאחר הקמתה, העניקה מדינת ישראל את "פרס הילודה" - מענק של 100 לא"י לאימהות שילדו עשרה ילדים או יותר[1], שביטא את הוקרת המדינה לאימהות אלו. הפרס מזוהה ביותר עם דוד בן-גוריון, שביקש להדגיש באמצעות הפרס את חשיבות ריבוי האוכלוסייה היהודית במדינת ישראל, אך הוענק גם על ידי משה שרת בהיותו ראש ממשלה.

קצבת ילדים היא תשלום חודשי המשולם כיום להורים על ידי המוסד לביטוח לאומי, החל מספטמבר 1959, במטרה לסייע להם בהוצאות השוטפות הנדרשות לגידול ילדיהם. זכאותו של ילד נפסקת לאחר שהות של למעלה משלושה חדשים בחו"ל, עם הגיעו לגיל 18 או לאחר נישואיו. גובה הקצבה השתנה במהלך השנים והיו תקופת שבהן ניתנה קצבה מוגדלת במיוחד למשפחות מרובות ילדים. תקופה מסוימת ניתן חלק מהקצבה רק ליוצאי צבא - דרך ששימשה לעידוד הילודה בעיקר במשפחות יהודיות.

אגודת אפרת פועלת לעידוד הילודה באמצעות שכנוע נשים יהודיות שלא לבצע הפלה מלאכותית. לשם כך מפיצה האגודה חומרי הסברה ומציעה עזרה כלכלית לנשים הרות השוקלות הפלה.

ביהדות

על פי היהדות, יש חשיבות עליונה להבאת ילדים לעולם. על פי חז"ל, "אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות שבגוף"[2], כלומר, יש מספר נשמות מדויק שצריך להיוולד על מנת שהגאולה תבוא לעולם - גאולה זו תביא ברכה וחיים טובים יותר לעולם ולעם היהודי בפרט. לכן היהדות מעודדת ילודה, על מנת לזרז את תהליך הבאת הגאולה לעולם, כך שלכל ילד (נשמה) יש חשיבות.

לפיכך, ביהדות קיימת התנגדות להפלות מלאכותיות (למעט מקרים מיוחדים ובעצת רב), משום שלפי הדת, הפלה היא השחתה של נשמה (ילד) שהייתה אמורה להשפיע על העולם כולו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. דיוויד סלע, ‏תביאו עשרה ילדים: בן גוריון מגביר ילודה, באתר ישראל היום, 23 מאי 2019
  2. מסכת יבמות סב, א
Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0