פאלק שלזינגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
התייעצות רופאים בבית החולים שערי צדק. ד"ר פאלק שלזינגר נראה במרכז

ד"ר אברהם יהושע פאלק שלזינגר (4 בנובמבר 1895 - 28 באוגוסט 1968) היה רופא ישראלי יוצא גרמניה, אשר כיהן כמנהל הכללי השני של בית החולים שערי צדק בירושלים.

ביוגרפיה

שלזינגר נולד בהמבורג שבגרמניה למשפחה חרדית. למד רפואה באוניברסיטת המבורג. במהלך מלחמת העולם הראשונה שירת כרופא בחיל הרפואה של הצבא הגרמני. לאחר המלחמה עבד בבית חולים בברלין וב-1923 פתח בעיר בית חולים פרטי ברוח היהדות. במקביל עסק בפעילות ציבורית באגודת ישראל בגרמניה, בקהילת "עדת ישראל" בברלין ולטובת בית החולים שערי צדק בירושלים.

בישראל

שלזינגר עלה לארץ ישראל ב-1933 והתיישב בירושלים. היה לעוזרו של ד"ר משה וולך, מנהל בית החולים שערי צדק, ושימש בבית החולים כרופא לרפואה פנימית.[1] עסק גם בפרקטיקה פרטית. בירושלים היה שותף גם להקמת ישיבת קול תורה יחד עם אחיו, הרב יחיאל מיכל שלזינגר וכן היה שותף להקמת בית הכנסת חורב.

ב-1947 מונה שלזינגר במקומו של וולך למנהל בית החולים ולרופא הראשי בו. שימש בתפקיד זה עד פטירתו ב-1968. בימי כהונתו גדל והתפתח בית החולים ועמד במבחן הטיפול בפצועי הקרבות בירושלים במלחמת העצמאות וכן במלחמת ששת הימים.

שלזינגר הביא את בית החולים לידי פיתוח מואץ, פתח מעבדה כללית, פיתח את בית הספר לאחיות, פתח מעבדות שונות כולל אימונולוגיות, אנדוקרינולוגית, ביוכימית, ואלקטרו-אנצפלוגרפית, הספיק לסיים את התוכנית למכון פתולוגי מודרני ומינה את המנהלת הראשונה. כמו כן הוסיף מספר מחלקות: ילדים, עיניים, אורתופדיה, ויחידה לטיפול נמרץ לב.[2]

שלזינגר תואר כחלוץ בתחום האתיקה הרפואית המבוססת על ההלכה.[3] בשנת 1966, עוד בימי חייו נקרא על שמו המכון לחקר הרפואה על פי התורה, שנוסד בבית החולים אותו ניהל.

פאלק שלזינגר היה נשוי לחנה שלזינגר ואב לשמונה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שערי צדק, דבר, 2 באוקטובר 1964.
  2. "רופאיה של ארץ-ישראל 1948-1799", נסים לוי, יעל לוי, הוצאת איתי בחור, מרץ 2012, מהדורה שנייה, ערך: שלזינגר, אברהם, עמוד 415
  3. מנהלי שערי צדק לדורותיו, באתר של המרכז הרפואי שערי צדק.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0