רבי שלמה זלמן אולמן (מודיעין עילית)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

רבי שלמה זלמן אולמן (חשוון ה'תש"ח, 1947כ"ד בתשרי תש"פ, אוקטובר 2019) היה ראש בתי הדין בעיר מודיעין עילית, חבר בית דין צדק זכרון מאיר של הרב שמואל הלוי וואזנר ובית הדין של "חוג חתם סופר" בבני ברק, וראש כולל אברכים "עצי חיים - מהרי"ט" של חסידות סאטמר בבני ברק.

ביוגרפיה

נולד בגרוסוורדיין ברומניה ללאה לבית נייהויז (בתו של הרב שלמה זלמן נייהוז מפרשבורג, נכדת הרב עקיבא שטרסר אב"ד טוקאי) ולרב גרשון אולמן, ממשפחת רבנים צאצאי הרב שלמה זלמן אולמן[1], מחבר "יריעות שלמה", ונקרא על שמו.

בהיותו כבן שנתיים חלה עד כדי סכנה לחייו, הוריו פנו לחזון אי"ש שענה "הוא יכול לחיות עוד שבעים שנה" (ואכן 70 שנה לאחר מכן נפטר)[2].

למד בישיבת פוניבז' לצעירים ולאחריה בישיבה הגדולה. נישא לבתו של הרב משה שלאס, מנהל ישיבת "עץ חיים" בטנג'יר שבמרוקו.

בשנת תשמ"ב החל לשמש כדיין בבית ההוראה שהקים הרב שמואל הלוי וואזנר בזכרון מאיר, ובהמשך נמנה עם הרכב הדיינים הבכיר של בית הדין של הרב וואזנר, עם קבוצה מצומצמת מתלמידי הרב. בשנת תשמ"ד החל לכהן כראש כולל האברכים של חסידות סאטמר בבני ברק "עצי חיים - מהרי"ט".

בשנת ה'תשנ"ב מינה אותו הרב ברוך שמעון סלומון לרב פוסק לקהילה החרדית של מרכז פתח תקווה.

ב־1994, עם אכלוסה של העיר החרדית החדשה מודיעין עילית, נוצר צורך ברב לעיר. מינויו של הרב שלמה זלמן גרוסמן היה נתון במחלוקת בין הרב שך שתמך בו, ובין הרבנים יוסף שלום אלישיב ואהרן יהודה ליב שטינמן שהתנגדו למינויו. כתוצאה מכך התעכב מינוי רב לעיר ובינתיים מונה הרב אולמן כרב פוסק לעיר וראש בית הדין. בסופו של דבר נבחר מועמד שלישי – הרב שמחה קסלר – בהמלצתו של הרב אולמן. לאחר מינויו של הרב קסלר המשיך הרב אולמן לכהן כראש בתי הדין במודיעין עילית, לצד רבני העיר שמחה קסלר ולאחר מכן בנו, מאיר קסלר[3].

עם הקמת "ועדת הרבנים לענייני תקשורת שע"י בד"צ בני ברק", מונה לחבר בית הדין של הוועדה לצד הרבנים רבי נתן גשטטנר, הרב יצחק זילברשטיין והרב שריאל רוזנברג[4]. בית דין זה אחראי לאיסור הגורף המקובל בחלק מהקהילות החרדיות על שימוש באינטרנט ובמחשב שלא למטרות פרנסה[5].

נפטר בכ"ד בתשרי תש"פ, לאחר שהתמוטט חודשים ספורים לפני כן[6]. הלווייתו יצאה למחרת מבית הכנסת חוג חתם סופר זכרון מאיר, ונקבר בבית הקברות שומרי שבת.

לקריאה נוספת

  • ב. ראם, "זהירות! ריבית! (שיחה עם רבי שלמה זלמן אולמן שליט"א ראב"ד מודיעין עילית ורבי שבח צבי רוזנבלט שליט"א ראש בתי ההוראה בבני ברק)", יתד נאמן - מוסף שבת קודש, פרשת משפטים תשע"ד, עמ' 11–13, 25
  • "בתקיפות ובענווה גדולה, שיחה עם תלמידו המובהק הגאון רבי שלמה זלמן אולמן", יתד נאמן - מוסף שבת קודש, תזריע-מצורע תשע"ה (מוסף לזכרו של הרב שמואל הלוי וואזנר), עמ' 15–16.
  • מ. ברגר, הגאון רבי שלמה אולמן זצוק"ל, בתוך: יתד נאמן, גיליון 10136, כ"ה בתשרי תש"ף.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הפרטים מהקדמה לספר 'פסקי חתם סופר - נדה', צבי אלימלך אולמן (עורך), בני ברק תשס"ג.
  2. יעקב מלמד, ‏אלפים בהלוויית הגרש"ז אולמן זצ"ל; נחשפה ברכת ה'חזון איש' להוריו, באתר JDN
  3. פרטים על הקמת בית הדין הרשמי בעיר, ומכתב הרב וואזנר לסמכותו של בית הדין, לשאלת הרב אולמן, ראו: מוסף שבת קודש של יתד נאמן, חג סוכות תשס"ו, עמ' 30 ואילך, שיחה עם הרב מאיר קסלר.
  4. הסכנה הגדולה, מוסף שבת קודש, פסח תש"ס, עמ' 40–44.
  5. "דעת תורה", מנשר, צילום בתוך: הסכנה הגדולה, שם.
  6. שימי שפר, ‏ברוך דיין האמת: הגאון רבי שלמה זלמן אולמן זצ"ל, באתר כיכר השבת, 23 באוקטובר 2019
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0