פלפל (פרי)

מתוך המכלול
(הופנה מהדף פלפל (ירק))
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פלפל
פירות פלפל בני זנים שונים
פירות פלפל בני זנים שונים
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה דו-פסיגיים
סדרה סולנאים
משפחה סולניים
סוג פלפלת
מין Capsicum annuum
שם מדעי
Capsicum annuum
פלפלים ב-5 צבעים: כתום, ירוק בהיר, אדום, צהוב וירוק כהה. צולם בסופרמרקט בישראל.

פלפל הוא השם העממי של זני פלפלת שונים (בדרך כלל בני המין Capsicum annuum). המילה פלפל אינה מציינת שם טקסונומי אלא משמשת בדרך כלל לציון הפרי הנאכל של הפלפלת. אין קשר בין הפרי פלפל לפלפל שחור או פלפל לבן. לזנים שונים של פלפל ניתן שם ייחודי, כמו למשל פלפל צ'ילי לזנים חריפים וגמבה לזנים מתוקים.

פירות הפלפל הם עגולים או מאורכים בצבע אדום, צהוב, כתום, סגול, ירוק בהיר או ירוק כהה. מקורו של הפלפל הוא בדרום אמריקה, ולאחר מכן הובא לאירופה ולשאר העולם. בתחילה שימש הפלפל כצמח נוי וכצמח מרפא, ורק מאוחר יותר החלו להשתמש בו למאכל.

הפלפל הוא שיח חד שנתי מסועף וקטן יחסית. עלוותו תמימה כלומר, אינה מפורצת, ופרחיו הלבנים המכילים שניים עד שלושה פרחים, סדורים בקבוצות.

לפלפל חמישה אבקנים ועלי אחד. ההאבקה נעשית על-פי רוב באופן עצמי והפרי המתקבל לאחר ההפריה הוא ענבה.

הפרי הבשל מכיל קצת יותר מ-90% מים, כ-5% פחמימות וויטמינים רבים, כגון ויטמין A, ויטמין C וויטמין B. הפלפל והגויאבה הם מהפירות העשירים ביותר בכמות הוויטמין C. [דרוש מקור]

ב-100 גרם פלפל יש כ-20 עד 25 קלוריות, ומשום כך הוא שמיש בדיאטות שונות.

התבלין פפריקה עשוי מפלפל אדום (מתוק או חריף) יבש שנטחן.

חקלאים בארץ ישראל מגדלים את הפלפל ומייצאים אותו לחו"ל. שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 501: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

פרתנוקרפיה

פלפל קטן שהוצא מתוך פלפל גדול יותר. גדילה של פלפל קטן בתוך פלפל גדול היא סוג של פרתנוקרפיה.

בפלפלים, קיימת תופעה של פרתנוקרפיה, כלומר תהליך ייצור הפירות באופן טבעי, ללא הפריה, המתבטאת בגדילה של פלפל קטן בתוך פלפל גדול יותר. המדענים לא הצליחו להגיע לכלל מסקנה מהו מקור התופעה, אך נפסלו ההשערות כי הדבר קשור בתנאי טמפרטורה מתאימים או בחומרים מזינים המצויים בפלפל. פלפל הגדל בתוך פלפל אחר יכול להיות מעוקם ומעוות, אך גם יכול להתפתח בצורה תקינה לחלוטין.[1]

גידול פלפל בישראל

בישראל מגודל פלפל בהיקף של כ-30 אלף דונם בשנה. בשנת 2010 היה ממוצע גידול של 6.5-7 טון לדונם בערבה. בעונת 2011–2012, שהייתה עונת שיא בהיקפי הגידול, היו כ-27 אלף דונם שגודלו ליצוא. 70% משטחים אלו היו בערבה ו-15% בבקעת הירדן בעקבות הצורך לגדלו בטמפרטורה חמה. גידול הפלפל ליצוא, המתבצע בישראל בדרך כלל בבתי רשת, הוא ענף החקלאות הגדול ביותר בערבה ותופס מעל ל-60% מהשטח המעובד באזור זה. כמו כן, גודלו ב-2012 כ-6,000 דונם של פלפל לשוק המקומי ולתעשייה, בדרך כלל, בשטחים הסמוכים יותר למרכז ישראל.[2]

תמונות זני פלפל שונים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Karan Davis Cutler, Have you ever found a pepper inside a pepper?, The Christian Science Monitor, April 1, 2010
  2. דורון איתיאל, סקירת ענף הפלפל בישראל 2011/12, אוקטובר 2012