פרדיננד לינדמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרדיננד פון לינדמן
Ferdinand von Lindemann
Carl Louis Ferdinand von Lindemann.jpg
קארל לואיס פרדיננד פון לינדמן
לידה 12 באפריל 1852
פטירה 6 במרץ 1939 (בגיל 86)
ענף מדעי מתמטיקה
מקום מגורים גרמניה
תרומות עיקריות
הוכיח שפאי הוא מספר טרנסצנדנטי

קארל לואיס פרדיננד פון לינדמןגרמנית: Karl Ferdinand von Lindemann‏; 12 באפריל 18526 במרץ 1939) היה מתמטיקאי גרמני, שנודע בשל ההוכחה שפרסם בשנת 1882, שפאי הוא מספר טרנסצנדנטי, כלומר אינו מהווה שורש של אף פולינום שמקדמיו הם מספרים רציונליים.

חייו וחינוכו

לינדמן נולד בהאנובר, בירת ממלכת האנובר. אביו, פרדיננד לינדמן, היה מורה לשפות מודרניות בגימנסיה בהאנובר. אמו, אמילי קרוסיוס, הייתה בתו של מנהל הגימנסיה. המשפחה עברה לאחר תקופה לעיר שוורין, שם פרדיננד הצעיר החל את לימודיו.

הוא למד מתמטיקה באוניברסיטאות שבגטינגן, ארלנגן ומינכן. בארלנגן הוא קיבל תואר דוקטור, על עבודה בהנחייתו של פליקס קליין, שעסקה בגאומטריה לא אוקלידית.

בהיותו פרופסור באוניברסיטת קניגסברג, הנחה לינדמן את הדוקטורנטים דויד הילברט, הרמן מינקובסקי וארנולד זומרפלד.

בשנת 1882 פרסם את ההוכחה שהקנתה לו מוניטין, שפאי הוא מספר טרנסצנדנטי. למעשה הוא הוכיח משפט רחב הרבה יותר, הקרוי משפט לינדמן שקובע שכל חזקה אלגברית שונה מאפס של e היא מספר טרנסצנדנטי. בגלל זהות אוילר נובע מכך שפאי טרנסצנדנטי. שיטותיו להוכחת המשפט היו דומות לאלה ששארל הרמיט השתמש בהן תשע שנים קודם לכן, כדי להראות ש-e מספר טרנסצנדנטי, אך מסובכות יותר. עוד לפני לינדמן היה ידוע שאם פאי הוא אכן מספר טרנסצנדנטי, אזי הבעיה העתיקה והמפורסמת של תרבוע העיגול באמצעות סרגל ומחוגה אינה ניתנת לפתרון.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרדיננד לינדמן בוויקישיתוף