פרפרים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פרפר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "פרפר" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו פרפר (פירושונים).
קריאת טבלת מיוןפרפרים
SchmetterlingeSayn.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
תת־מערכה: בעלי שש רגליים
מחלקה: חרקים
על־סדרה: בעלי גלגול מלא
סדרה: פרפראים
קבוצה: פרפרים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Rhopalocera
פרפר מסוג Charaxes brutus

הפרפרים (שם מדעי: Rhopalocera) הם קבוצה מונופילטית של חרקים בעלי גלגול מלא מסדרת הפרפראים. הזחלים בסדרה זו הם מטיפוס זחל אמיתי, ומתקיימים על-פי רוב מאכילת חלקי צמחים. לזחלים צורה גלילית. בראשם מספר עיניות, לסתות חזקות, שלושה זוגות רגליים (בכל פרק חזה זוג רגליים) ובנוסף כחמישה זוגות רגליים מדומות, לאורך הבטן. הגולם בדרך כלל מטיפוס חנוט. הבוגרים מתאפיינים בשני זוגות של כנפי תעופה המכוסות בקשקשים, וכן בגפי-פה מוצצים, והם ניזונים מצוף פרחים ומהפרשות שונות של בעלי חיים. צבעיהם המגוונים של הכנפיים מיועדים להסוואה, לאזהרה או למשיכת בן זוג, והם יכולים לנבוע ממספר גורמים: מבנה מיוחד של קשקשים בגדלים שונים, סידור מיוחד של הקשקשים, או חומרים כימיים שונים בקשקשים. הזכרים הבוגרים נמשכים לנקבות, בעיקר בעקבות הפרומונים המופרשים מגופן. במינים מסוימים הבוגרים נודדים למרחקים של אלפי קילומטרים.

ברוב המקרים הפרפר חי כשבועיים וחצי עד שלושה שבועות, אך לעיתים אף חודש. סוגי פרפרים מסוימים מבצעים תרדמת חורף בשלב שהם פרפרים בוגרים, וכך אורך חייהם יכול להגיע אפילו עד חצי שנה.

פרפרים לפי תפוצה עולמית

בעולם כולו יש כ-20,000 מיני פרפרים. בכל אירופה נמצאים כ-230 מינים של פרפרים; בטורקיה כ-310 מינים; ביוון כ-170 מינים; בלבנון ובארץ ישראל (כולל בחרמון) נאמד בכל אזור בכ-140; ובסיני רק 4 מינים. חלק ממיני הפרפרים במדינות המפותחות נמצאים בסכנת הכחדה. הסיבות לכך מגוונות. חקלאות מפותחת ושימוש בכימיקלים, זיהום אוויר, תעשייה ובנייה עירונית, וכן צייד של פרפרים. על פי דובי בנימיני הפרפר הוא "אינדיקטור אקולוגי מושלם" בשל רגישותו וניידותו, והעלמו מאזור מסוים עלול לרמוז על סכנות אקלוגיות בו. כדי לטפח פרפרים יש להימנע מלפגוע בהם וכל אזרח יכול לגדל בגינתו או במרפסת שלו צמחים המתאימים לפרפרי האזור, והמסייעים להם להתרבות.

גלריות

פרפרים בישראל

גלגול מלא של הפרפר דנאית הדורה

ראו גם

לקריאה נוספת

  • יצחק איזנשטין, על פרפרים וצמחים בארץ ישראל, משרד הביטחון
  • יצחק איזנשטין פרפרי ארץ ישראל, עם עובד, 1984.
  • יצחק איזנשטין, טוואי המשי, הוצאת ספרים י. מרכוס ושות' בע"מ, 1978.
  • דובי בנימיני, מדריך הפרפרים בישראל, כתר
  • דובי בנימיני, גינת הפרפרים, כתר, 2009

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0