פתקים (יישום)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פתקים
NotesOSXLogo.png
NotesScreenShot.jpg
היישום ב-iOS 7
מפתח חברת אפל
גרסה אחרונה iPhone 4S ו-5
iPad 3 ו-4
iPad Mini
iPod Touch דור חמישי
גרסה 10B329 (19 במרץ 2013[1])
מערכת הפעלה iOS
OS X Mountain Lion 10.8 והלאה
סוג רישיון תוכנה חינמית
קטגוריה יישום סלולרי
אתר רשמי

פתקיםאנגלית: Notes) הוא יישום מובנה הנכלל במכשירי ה-iOS של חברת אפל, וכן במחשבי ה-OS X, החל מגרסת מערכת ההפעלה OS X Mountain Lion 10.8. היישום מתפקד ברובו כמו פנקס. בגרסה של ה-iPad קיימים כמה הבדלים בעיצוב (יש מסגרת עור), וכן יש הדגשה של סקאומורפיזם במכשירי iOS, שהוצגה על ידי סקוט פורסטול. גרסת ה-OS X דומה מאד לגרסת ה-iPad, אולם ההבדל היחיד הוא שקיים כפתור סגירה נוסף בפינה השמאלית העליונה ב-OS X.

גרסת ה-iOS

במכשירי ה-iOS, שהם ה-iPhone, ה-iPad וה-iPod Touch, קיים היישום באופן בסיסי. כלומר, לא ניתן למחוק את היישום מהמכשיר, בשונה מיישומים שמורידים מה-App Store.

ביישום, יש באפשרות המשתמש לפתוח "פתקים"- מעין רשימות שבהן ניתן לכתוב תזכירים, מתכונים וכיוצא בזה. למשתמש אין הגבלה של פתיחה של פתקים חדשים, והוא יכול לדפדף ביניהם על ידי לחיצה על המקשים ו-. בנוסף, המשתמש יכול למחוק פתקים ישנים או כאלה שלא בשימוש יותר, על ידי לחיצה על המקש בצורת פח הזבל.

באפשרותו של המשתמש "לשגר" פתקים בשלוש דרכים: הראשונה היא באמצעות הודעת טקסט ביישום ההודעות. על המשתמש ללחוץ על המקש שנמצא משמאל לפח הזבל (ראה תמונה). לאחר מכן, עליו לבחור את איש הקשר או המספר שאליו תישלח ההודעה. הדרך השנייה היא באמצעות דוא"ל. בדומה לדרך הראשונה, על המשתמש לכתוב כתובת אימייל שאליה תישלח הודעת הדואר האלקטרוני. הדרך השלישית היא באמצעות הדפסה. כדי להדפיס, צריך המשתמש שבקרבתו תהיה מדפסת תומכת, בשם AirPrint.

גרסת ה-OS X

לפני מערכת ההפעלה OS X Mountain Lion, הדואר על ה-OS X נתמך דרך תיבת דואר שהכילה פתקים. תיבת הדואר סונכרנה עם פתקים שהיו ביישום הפתקים במכשיר ה-iOS. ב-Mountain Lion, הפתקים הועברו ליישום חדש ונפרד באותו השם.[2][3]

יצירה של פתקים מסונכרנת עם כל מכשירי אפל של המשתמש באמצעות שירות ה-iCloud. פתקים ניתן לארגן בתיקיות, ולהצמיד לשלוחן העבודה של המשתמש. כאשר היישום סגור, הפתק הצמוד עדיין נשאר. בנוסף, בשונה מה-iPhone, ה-iPad וה-iPod Touch, היישום פתקים ב-OS X Mountain Lion מאפשר להטביע תמונות בתוך פתקים.

פתקים ניתן ליצור בשלושה גופני ברירת מחדל שונים, שהם: "Noreworthy", "Marker Felt" ו-"Heletica". המשתמש יכול להוסיף גופנים מותאמים אישית על ידי ביקור בתפריט "הצגת גופנים". התפריט מאפשר למשתמש לשנות את גודל הטקסט, רשימות של הפורמט, בחירה של יישור הטקסט (שמאל, מרכז או ימין), הקצאת כיוון כתיבה והכנסת טקסט. קבצים מצורפים, תמונות וקישורים ניתן גם כן להוסיף לפתק. לא ניתן לצפות בקבצים מצורפים במכשירי ה-iOS.[4]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים