אייטונס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ITunes)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
iTunes
ITunes logo.svg
מפתח אפל
מערכת הפעלה Mac OS, Microsoft Windows
סוג רישיון קנייני
קטגוריה נגן מדיה
www.apple.com/itunes

iTunes הוא נגן מדיה וחנות דיגיטלית מבית אפל, המאפשר ניהול והשמעת קובצי מוזיקה, וידאו ואפליקציות והעברתם לנגני המדיה הדיגיטלית של החברה: iPod, iPhone, iPad ו-Apple TV. התוכנה מזהה אוטומטית את מכשיר המדיה הדיגיטלית, וביכולתה לסנכרן את המדיה שבמחשב עם זו שבמכשיר.

באמצעות iTunes לקוחות יכולים לרכוש מוזיקה סרטים סדרות טלוויזיה ולשכור סרטים, iTunes זמינה ל-Microsoft Windows, Mac OS ,iPhone, iPod, iPad ול-Apple TV.

ב-30 ביולי 2015 השיקה Apple את שירות המוזיקה שלה Apple Music שהוא חלק מתוכנת ה-iTunes, נכון ל-2015 ה-iTunes היא חנות המדיה הגדולה בעולם לצריכת מוזיקה סרטים וסדרות עם כ-400 מיליון לקוחות רשומים.

היסטוריה

iTunes פותחה על ידי ג'ף רובין וביל קינקייד כנגן מדיה, שכּונה אז SoundJam MP, ויצאה על ידי Casady & Greene בשנת 1999[1]. התוכנה נרכשה על ידי Apple בשנת 2000, קיבלה ממשק משתמש חדש ואת היכולת לצרוב תקליטורים, אך אבדה את האפשרות להקליט ואת היכולת להחליף סקין, מעטפת התוכנה. היא יצאה בשם iTunes בינואר 2001. במקור התוכנה הותאמה למערכת Mac OS 9 בלבד, אך התמיכה בMac OS X לא אחרה להגיע, בגרסה 2, תשעה חודשים מאוחר יותר. התמיכה במערכת Mac OS 9 ירדה עם יציאת גרסה 3. בחודש אוקטובר 2003, עם יציאתו של iTunes 4.1, נוספה תמיכה ב-Windows 2000 ו-Windows XP. ובגרסה 7.1, שהוצגה במרץ 2007, נוספה תמיכה עבור Windows Vista וגרסה 7.4 סימנה את סופה של התמיכה בWindows 2000.

עד לגרסה 7.6, ב-16 בינואר 2008, חסרה iTunes תמיכה בגרסאות ה-64-bit של חלונות, אך כיום היא נתמכת בכל אחת מגרסאות ה-64-bit של ויסטה, אף על פי שקובץ ההרצה נשאר ב-32-bit. גרסאות ה-64-bit של Windows XP ו-Windows Server 2003 לא נתמכות על ידי אפל, אך קיימות דרכים עקיפות להפעלת התוכנה גם על מערכות אלה.

בגרסה 8.0 נוספו לתוכנה "Genius", מצב צפיית רשת (grid view), ו-visualizer חדש. בגרסה 9 השתנה ממשק המשתמש של חנות המוזיקה, הוכנסו שיפורים ל-"Genius", ושופרה החלפת הנתונים עם הנגנים הניידים של אפל ועם ה-iPhone. בנוסף, הוצגו iTunes LP, מחלקה בחנות שמציעה אלבומים עם מדיה נלוות (ראיונות, מילים לשירים, צילומים מהופעות חיות תמונות ועוד) ו-iTunes Extras, שמוסיפה לסרטים תוכן כמו-DVD.

iTunes 12 היא הגרסה המתקדמת ביותר של התוכנה, בגרסה זו עיצוב התוכנה השתנה לגמרי, נוספו לתוכנה תכונות כמו אפשרות ה"Up Next", הנותנת לך לראות מהו השיר הבא שיתנגן. גרסה זו יצאה לציבור ב-16 באוקטובר 2014,

תכונות

הלוגו של iTunes Store
צילום מסך של ה-visualizer בiTunes מגרסה 8

iTunes מאפשרת למשתמש בה לנהל את קובצי האודיו והווידאו שברשותו על המחשב האישי שלו. באופן רשמי, השימוש ב-iTunes הכרחי על מנת לארגן את המוזיקה על נגן iPod, משום שתוכנות אחרות לא קיימות. המשתמש בתוכנה יכול לארגן את המוזיקה שלו ברשימות השמעה, לערוך את המידע של הקובץ, לצרוב דיסקים, להעתיק קבצים לתוך נגן דיגיטלי, לקנות מוזיקה ווידאו מה-iTunes store, להוריד podcasts, להפעיל visualizer על מנת ליצור הבעה ויזואלית מותאמת למוזיקה המתנגנת, לקודד קובצי מוזיקה למספר של סוגי קבצים אחרים ולהקשיב למבחר גדול של רשתות רדיו אינטרנטיות חופשיות שקיימות ב-iTunes.

  • האזנה לרדיו מקוון - החל מגרסה 1.0 של התוכנה ניתן להאזין לתחנות רדיו מקוונות, באמצעות תמיכתה של חברת Kerbango. החברה קרסה לאחר זמן קצר, לכן אפל פיתחו כלי להאזנה לתחנות רדיו אינטרנטי. נכון לחודש יולי, 2005, שירות הרדיו של iTunes כולל כ־300 תחנות במגוון סגנונות מוזיקה.
  • תמיכה בתבניות קובץ (פורמטים) - החל מגרסה 6.0.5 ניתן להעביר באמצעו התוכנה קובצי מוזיקה לפורמטים הבאים: MP3, AIFF, WAV, MPEG-4, AAC, פורמט Apple Lossless, וכן ניתן להמיר קובצי וידאו למיניהם.
  • וידאו - עם יציאתה של גרסה 4.8 בחודש מאי 2005, התווספה ל־iTunes תמיכה בקובצי וידאו. התקן-תקע (Plugin) בשם Visualizer מאפשר למפתחים ליצור סגנונות ויזואליים המושפעים מן המוזיקה המתנגנת.
  • Podcasting - יוצרים עצמאיים ומסחריים רשאים לפרסם את ה-Podcast שלהם, שזה בעצם שידור בנושא מסוים אשר כל אחד יכול להאזין לו.
  • בשנת 2008 נוספה אפשרות לשכור סרטים לתקופה של 48 שעות.
  • iTunes U - iTunes U הוכרז לראשונה ב-30 במאי 2007. שירות זה נוצר על מנת לנהל, להפיץ, ולאפשר גישה לתוכן חינוכי, בצורת סרטונים ובצורת קובצי אודיו, עבור סטודנטים.
  • iTunes LP ו-iTunes Extras, מחלקות ב-iTunes Store שמציעות תוכן נוסף לאלבומי מוזיקה וסרטים מתוך החנות.
  • חנות אפליקציות לנגן האייפוד טאצ' ולאייפון נפתחה בשנת 2008 ומאפשרת לקנות ולהוריד תוכנות למכשיר דרך תוכנת האייטיונס במחשב האישי כמו גם במכשירים עצמם.
  • צפייה בספרייה: נכון להיום, עומדות למשתמש ב-iTunes ארבע אפשרויות תצוגה מרכזיות למוזיקה ווידאו: בצורת רשימה, רשימה מלווה בעטיפות (השירים מחולקים לפי אלבום), קאבר פלואו, ותצוגת גריד.

iTunes Store

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חנות ה-iTunes

בגרסה 4 של iTunes נוספה לתוכנה ה- iTunes Music Store (מאוחר יותר שמה שונה ל- iTunes Store) שממנה יכולים משתמשי iTunes לקנות ולהוריד שירים לשימוש במספר מוגבל של מחשבים ובמספר בלתי מוגבל של אייפודים. רבים מן השירים שנרכשו בiTunes Store הם עותקים לשירים המוגנים במערכת ניהול הזכויות הדיגיטליות DRM)) "Apple FairPlay".

במהלך השנים נוספו לקטלוג הנרחב של החנות גם סרטים, תוכניות טלוויזיה, מוזיקה, וידאו, Podcasts, חנות אפליקציות לנגנים השונים, ואפילו משחקי וידאו. נכון ל-9 בינואר 2008, למעלה מ 4 מיליארד שירים כבר הורדו מאז הושק השירות ב-28 באפריל 2003.

יצוין כי משנת 2003 שירות ה- itunes store היה נגיש במספר מדינות למעט ישראל ורק בחודש דצמבר 2012 הושק השירות בישראל. החל מ-27 בינואר 2013, ניתן להשתמש בשירות בישראל דרך מפיצים מורשים, ולרכוש שירים וסרטים בלבד. בשלב זה לא ניתן לרכוש סדרות טלוויזיה.

Genius

אופציית ה-Genius, שנכנסה לתוכנה ב-iTunes 8, יוצרת באופן אוטומטי רשימות השמעה של 25, 50, 75 או 100 שירים מתוך הספרייה, הדומות לשיר נבחר. רשימת ההשמעה הנוצרת יכולה "להתרענן" בתוצאות חדשות או להישמר כרשימת השמעה עצמאית. קיימת גם אופציה של סרגל Genius צדדי (Genius Sidebar), שמציג על בחירות מומלצות מתוך חנות הiTunes שמבוססות על הרצועה המושמעת. על מנת להפעיל את האופציה, חייב להיות למשתמש חשבון בחנות הiTunes, ונתונים על המוזיקה שלו מוכרחים להישלח אל אפל.

אינטגרציה עם יישומים אחרים

ב-Mac OS X, התוכנה משולבת עם iWork ו-iLife. התוכנות האלה יכולות להגיע ישירות לספריית הiTunes שבמחשב, ומספקות גישה לרשימות השמעה ושירים שונים. קובצי מוזיקה מ iTunes יכולים להיות מוטבעים ישירות לתוך מסמכי פייג'ס (Pages) ויכולים לעבוד עם idvd, iMovie ו-Keynote. התוכנה משולבת גם עם Front Row (ששולה מידע מספריות ה-iTunes וה-iPhoto). בנוסף, כל שיר שמיוצא מ-GarageBand, תוכנת יצירת מוזיקה בסיסית המהווה חלק מחבילת iLife, מצורף אוטומטית לספרית המוזיקה בiTunes. בנוסף קיים גם Artwork.saver, שומר מסך שכלול ב-Mac OS X v10.4 ומציג עטיפות של אלבומים בתור שומר המסך. קיים גם יישומון ל-iTunes ב-Dashboard Widget שבאמצעותו ניתן לשלוט בiTunes. בWindows מתאפשרות אפשרויות אחרות, כגון שליחת שם השיר ושם האמן שלו מקשיב המשתמש לתוך Instant Messenger או רשת חברתית מקוונת אחרת.

סינכרון iPod ונגני MP3 אחרים

iTunes 2 הייתה הגרסה הראשונה של התוכנה שיכלה להסתנכרן עם נגן iPod. התוכנה יכלה, באופן אוטומטי, לסנכרן את ספריית מוזיקה וספריית הווידאו עם ה-iPod בכל פעם שהוא התחבר למחשב. שירים חדשים ורשימות השמעה חדשות הועתקו באופן אוטומטי אל ה-iPod, ושירים ורשימות השמעה שנמחקו מן הספרייה במחשב נמחקו גם מן ה-iPod. דירוגי רייטינג לשירים, שנוספו ב-iPod, הועברו בחזרה אל ספריית ה-iTunes שבמחשב, ובאפשרות ה-audiobooks המיקום הנוכחי של ההשמעה נזכר.

הסנכרון האוטומטי ניתן לביטול, לטובת העתקה ידנית של שירים בודדים או רשימות השמעה מלאות. iTunes תומך בהעתקה של המוזיקה שבמחשב אל ה־iPod, אולם רק מוזיקה וסרטוני וידאו שנרכשו בiTunes store יוכלו להועתק מה־iPod אל המחשב. מגבלה זו נוספה לאחר שפורסמה תוכנת צד שלישי, שאפשרה למשתמשים להעתיק את כל תוכן המחשב שלהם. יש עוד מספר דרכים להעביר קבצים שלא נקנו בחנות, ביניהן הצגת קבצים מוסתרים ב-Windows Explorer, ולאחר מכן העתקת המוזיקה שב־iPod אל כונן הדיסק המקומי. פעולה זו עשויה להיות מבלבלת כי הקבצים מסודרים כך שהתיקיות (תלוי בגרסת התוכנה וגרסת ה־iPod) ושמות הקבצים נראים כאילו נקבעו באופן אקראי, בסדר שבו הם הועלו על ה־iPod. זה לא משנה במיוחד, כי הקבצים (שבתוכם מוטבע מידע על האמן והשיר) נותרו ללא שינוי. לכן פחות מבלבל לתת ל-iTunes, לייבא, לארגן מחדש ולשנות את שמם של כל הקבצים. כאשר מוזיקה או וידאו נרכשו ב-iTunes store והועתקו מתוך iPod, יהיה ניתן להפעילם רק על גבי מחשבים שבהם הורשה החשבון שבו נעשה שימוש כדי לרכוש אותם. קיימים כמה כלי עזר צד שלישי שיכולים להסיר מגבלה זו. חוקיות השימוש בתוכנה מסוג זה בארצות הברית היא כיום בדיון.

כאשר מחובר iPod שלא מכיל מספיק שטח פנוי כדי לסנכרן את כל ספריית המוזיקה ב-iTunes, תיווצר רשימת השמעה. זו תוכל להשתנות על פי הגדרותיו של המשתמש, שישפיעו על בחירת השירים למילוי השטח הפנוי.

גרסת הMac OS X ל-iTunes יכול גם לסנכרן עם מספר קטן של נגני מוזיקה דיגיטלית אחרים[2], בעוד הגרסה של Windows תומכת רק ב-iPod[3] הסנכרון הוא מוגבל, בכך שה-iPod הוא נגן המוזיקה הדיגיטלית היחיד התואם לזכויות הדיגיטליות, ולכן רוב המוזיקה שנרכשה דרך ה-iTunes Store יכולה לפעול רק על iPod. המטרה ביכולת לסנכרן עם מספר מצומצם מאוד של נגני מוזיקה דיגיטלית היא להשאיר שריד של Apple על ציר הזמן של תעשיית המוזיקה: iTunes יצא בחודש ינואר 2001, תשעה חודשים לפני תחילת חשיפת ה־iPod וקצת יותר משנתיים לפני תחילתה של חנות המוזיקה. כאשר יצא iTunes, תאימות עם נגנים אחרים היה קריטית; כאשר ה־iPod הפך לנגן המוזיקה הדיגיטלי דומיננטי, התאימות הפכה ללא הכרחית.

מספר תוכנות חיצוניות, נוצרו כדי לסייע למשתמש של iTunes לסנכרן שירים עם כל נגן דיגיטלי, ולא רק iPod. אף על פי שרשמית, iTunes היא התוכנה היחידה לסנכרון iPod, יש תוכנות אחרות המאפשרות ל-iPod סינכרון בתוכנות וקבצים שונים.

בiTunes 7', מוזיקה שנרכשה ניתנת להעתקה מה־iPod אל המחשב. גם כאן, המחשב חייב להיות מורשה באותו חשבון של iTunes. כרגע, iTunes מאפשרת לעד חמישה מחשבים להיות מורשים על חשבון יחיד. זה אמנם לא מאפשר לך להעביר מוזיקה ומידע בין מחשבים, אבל זה עשוי להיות נחוץ כדי לגבות שירים, כדי להעביר שירים אל מחשב חדש, או כדי לשחזר את המוזיקה לאחר כשל ב־iPod.

תמיכה בווידאו

ב-9 במאי 2005 הוכנסה לתוכנה תמיכה בוידאו, עם יציאתה של iTunes 4.8. המשתמשים יכלו לגרור ולשחרר קטעי וידאו מהמחשב לתוך ה-iTunes בשביל לקטלגם ולארגנם. קטעי הווידאו ניתנו לצפייה בתצוגה מצומצמת בתוך החלון הראשי של ה-iTunes, בחלון נפרד (אפשרות שנעלמה בגרסה 8) או במסך מלא. עד לגרסה 7, לכל סוג מדיה הייתה ספרייה נפרדת, סרטי הווידאו הופרדו מהספרייה באמצעות סמל קטן בצורת מסך טלוויזיה, אך אורגנו כמו המוזיקה, בקטגוריות מוזיקליות שונות, כגון "אלבום" (album) ו"מלחין" (composer).

ב-12 באוקטובר 2005, הציגה אפל את iTunes 6.0, שבו נוספה תמיכה ברכישת וצפיית תוכן וידאו ב-iTunes Music Store, שבתחילה הציעה מבחר של כמה אלפי קליפים וחמש תוכניות טלוויזיה. מאז אותה תקופה, גדל האוסף כדי לכלול תוכן של רשתות טלוויזיה רבות יותר. חנות המוזיקה של iTunes מאפשרת להציג אוסף גדול מאוד של קדימונים לסרטים- בחינם.

עד ה-5 בספטמבר 2006, החנות הציעה למעלה מ-550 תוכניות טלוויזיה להורדה. בנוסף, הוכנס קטלוג של 75 סרטים מלאים בבעלות דיסני. החל מה-11 באפריל 2007, למעלה מ-500 סרטים באורך מלא היו זמינים דרך ה-iTunes.

במקור, הסרטים ותוכניות הטלוויזיה היו לרשות לקוחות אמריקאים בלבד, בעוד האחרים, הלקוחות מחוץ לארצות הברית, נאלצו להסתפק בתוכן של וידאו קליפים ושל סרטים קצרים מ-Pixar. כיום הנושא הזה נמצא בתהליך להרחבה למדינות אחרות, ברגע שבו בעיות הרישוי יפתרו.

דרישות מערכת

iTunes מתאימה למחשבים בעלי מערכת ההפעלה של אפל, Mac OS X מגרסה 10.4.9 ומעלה, למערכת ההפעלה Windows XP SP2 (ומעלה), Windows Vista ו-Windows 7 ו-Windows 10.

קישורים חיצוניים

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של אייטונס

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אייטונס בוויקישיתוף

הערות שוליים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0