Game Center

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Game Center
GameCenterLogo.png
GameCenterIcon.png
תמונה עליונה: לוגו האפליקציה במכשירים: אייפון, אייפוד ואייפד.
תמונה תחתונה: אייקון האפליקציה במחשבי המק.
מפתח אפל
גרסה אחרונה

iPhone 3GS והלאה
iPad 2 והלאה
iPod Touch דור 4 והלאה
גרסה 6.0.1 (שוחררה ב-1 בדצמבר 2012)
iPhone 5
iPad Mini
גרסה 6.0.2 (שוחררה ב-18 בדצמבר 2012)

Apple TV דור 2 ו-3 
מערכת הפעלה

אייפון, אייפד ואייפוד:
iOS 4.1 והלאה (לא כולל iOS 10)
מקינטוש:

OS X 10.8
סוג רישיון קנייני
קטגוריה רשת חברתית

ה-Game Center (בתרגום חופשי לעברית: מרכז המשחקים) הוא רשת חברתית מקוונת מרובת משחקים ששוחררה על ידי חברת אפל. הרשת מאפשרת למשתמשים להזמין חברים לשחק במשחק שהורידו דרך חנות האפליקציות, לשחק במשחקים מרובי משתתפים, לעקוב אחר הישגים ותוצאות ולהשוות ציונים אל מול כאלה של אחרים. מרכז המשחקים הוכרז במקור ב-8 באפריל 2010, והפך לזמין לציבור עם שחרור גרסה 4.1 של מערכת ההפעלה iOS בספטמבר של אותה שנה, ובנובמבר הפך לזמין בגרסה 4.2 עבור האייפד. השירות עבר עדכון משמעותי בחודש אוקטובר 2011 ל-iOS 5, וכלל תמיכה במשחקים מרובים.

ב-16 בפברואר 2012 הוכרז מרכז המשחקים על ידי אפל כשירות בתוך הגרסה האחרונה של Mac OS X Lion Mountain שנקבע להשתחרר לציבור ב-25 ביולי 2012. במשחקים מסוימים יכולים כעת לשתף משתמשים המשתמשים גם ב-iOS וגם ב-Mac ולהשתתף במשחק מרובה משתתפים באופן פונקציונלי.

היסטוריה

משחקים הפכו לחלק מרכזי בפלטפורמת ה-iOS לאחר שאפל השיקה את חנות האפליקציות ב-10 ביולי 2008. בניגוד למערכות הקונסולה שהיו אז בשוק, אפל לא הייתה מאוחדת ובעלת מערכת חברתית כמו בפלטפורמות של מערכות אלו. פער זה היה גם בקרבה תוכנת צדדים שלישיים, כגון: OpenFiend, AGON ו-ScoreLoop. צדדים שלישיים אלו היו בשליטה על סביבת משחקים המקוונת ובעקבות כך גם על תוכנות ויישומי צד שלישי, דבר שהשאיר חוויה לא אחידה.

מרכז המשחקים הוכרז במהלך אירוע מקדים להשקת ה-4 iOS של אפל ב-8 באפריל 2010. תצוגה מקדימה שוחררה למפתחים הרשומים באפל בחודש אוגוסט. המרכז שוחרר ב-8 בספטמבר 2010 עם השקת ה-iOS 4.1 באייפון 4, אייפון 3GS ו-iPod Touch דור 2, ונכלל עם ה-iOS 4.2 באייפד.

גרסה מעודכנת של מרכז המשחקים שוחררה עם ה-iOS 5 שבה הוצגה תוספת של משחקים מבוססים, תמונות של המשתמש, הצעות חברות, נקודות והישגים. העדכון הכולל האחרון ב-6 iOS שוחרר עם ה-5 iPhone, וכלל גרסה מתקדמת של מרכז המשחקים. במרכז המשחקים נמצאים משחקים נבחרים והמרכז פועל ברקע, דבר שמבטיח שהמכשיר יחובר למרכז אוטומטית בעת כניסה למשחק שפועל עם המרכז והישג של נקודות באופן אוטומטי.

פרופיל שחקן במרכז המשחקים באייפון

תכונות

מתוך מרכז המשחקים, שחקנים יכולים להתחבר עם חברים, לשלוח בקשות חברות, להתחיל לשחק במשחקים ולארגן משחקים מקוונים מרובים. משחקים מסוימים עשויים לכלול תכונת הישגים, שבו צריך המשתמש להשלים משימה מסוימת, ובכך הוא מתוגמל בנקודות. בכל משחק ומשחק קיימת אפשרות לראות תוצאות של אנשים וחברים מרחבי העולם, שיאים ותוצאות מובילות.

משחקי iOS רבים משתמשים במרכז המשחקים, אך לא כולם משתמשים בכל תכונה שקיימת בו. אפליקציות יכולות לבחור לכלול את חלק או את כל המאפיינים הבאים הנתמכים על ידי מרכז המשחקים:

  • Leader-Boards: השוואת נקודות, הישגים ותוצאות של שחקן עם חבריו ועם שחקנים אחרים מכל רחבי העולם. ההשוואה גם כוללת שיאים, תוצאות מובילות ועוד.
  • Achievements (הישגים): יעדים שמוצבים אל מול השחקן שאליהם אמור להגיע. מאפיין זה גם מאפשר לשחקן להשוות את הישגיו עם ההישגים של החברים שלו.
  • Multiplayer (ריבוי משתמשים): המשחק יכול לארח משחקים בזמן אמת, או בין חבריו של השחקן. כלומר, השחקן יכול להתחרות בזמן אמת נגד חבריו במשחק בו בוחרים לשחק או על ידי "התאמה אוטומטית" עם שחקנים אקראיים מכל רחבי העולם.

מידע משתמש

כינוי

כינוי (באנגלית: Nickname) הוא שם המשתמש של השחקן במרכז המשחקים. כינויים מוגבלים ל-30 תווים. הכינוי חייב להיות ייחודי, אבל מותר לשנותו בהגדרות החשבון בכל עת. כינוי יכול לשמש כמונח חיפוש לשחקן כאשר שחקן אחר ביצע חיפוש במרכז המשחקים.

Apple ID

שחקן חייב ליצור זיהוי של אפל כדי שיוכל לקשר אותו עם הכינוי שלו במרכז המשחקים. הזיהוי של אפל כולל אימייל וסיסמה ומשתמשים בו גם בחנות האפליקציות וב-iTunes. פעמים רבות משתמשים נותנים גם את פרטי כרטיס האשראי כדי שיוכלו לרכוש תכנים בתשלום. לשחקן יש את האפשרות ליצור זהות של אפל מתוך מרכז המשחקים אם עדיין אין לא אחד כזה. רק כינוי אחד יכול להיות קשור לזהות של אפל בכל זמן נתון.

נקודות

נקודות מוענקות לשחקן כחלק ממערכת מעקב אחר הישגיו במשחקים שקשורים למרכז המשחקים. שחקנים יכולים להרוויח נקודות על ידי עמידה באתגרים, משחקים ומשימות בכל משחק ומשחק.

פרופיל

לכל שחקן מוקצה פרופיל במרכז המשחקים. הפרופיל מורכב מכינויו של השחקן, ממספר המשחק במכשירו המקושרים למרכז המשחקים, ממספר החברים שיש לשחקן, ממספר הנקודות אותו צבר השחקן מהישגים ומשימות במשחקים, מתמונה אופציונלית (גרסה iOS 5 ומעלה) ומסטטוס אישי שהשחקן מגדיר לעצמו.

מכשירים נתמכים

מרכז המשחקים ב-iOS נתמך ב-iPhone וב-iPod Touch המריצים את גרסת ה-4.1 והלאה, וב-iPad המריץ את גרסת ה-4.2 והלאה. המכשירים שיכולים להריץ את מרכז המשחקים הם:

  • ה-iPod Touch: הדורות: 2nd,3rd ו- 4th.
  • ה-iPhone: הדורות: 3G,4,4S ו-5.
  • ה-iPad: כל הדורות.
  • מחשבי המק בעלי מערכת ההפעלה OS X Lion Mountain.

אין תמיכה במרכז המשחקים במכשיר ה-iPhone 3G וה-iPhone (הדור הראשון). עם זאת, באופן לא רשמי מרכז המשחקים היה זמין על ה-iPhone 3G באמצעות פריצת iOS. מערכת ההפעלה OS X Lion Mountain הוסיפה תמיכה במרכז המשחקים, אולם היו מעט מאוד משחקים שתמכו בו בעת ההשקה.

במכשירים לא תומכים מ-IOS 10 ניתן להחזיר את האפליקציה למכשירי ה-IOS 10 דרך הורדה באינטרנט והעברה לאייטיונס באופן ישיר עם סכרון המכשיר.

קישורים חיצוניים