קורט פון המרשטיין-אקוורד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קורט גבהרד אדולף פיליפ פרייהר פון המרשטיין-אקוורד
Kurt Gebhard Adolf Philipp Freiherr von Hammerstein-Equord
Bundesarchiv Bild 102-01235, Potsdam, Enthüllung Sanitätskorps-Denkmal.jpg
משמאל לימין בשורה הראשונה: קורט פון המרשטיין-אקוורד, אייטל פרידריך, נסיך פרוסיה, גנרל אוטו האסה, ואדמירל אריך רדר
לידה 26 בספטמבר 1878
הינריכסהאגן, האימפריה הגרמנית האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית
פטירה 24 באפריל 1943 (בגיל 64)
ברלין, גרמניה הנאצית גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית
השתייכות האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית האימפריה הגרמנית
רפובליקת ויימאררפובליקת ויימאר רפובליקת ויימאר
גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גרמניה הנאצית
תקופת הפעילות 18981934 (כ־36 שנים)
דרגה גנרל-אוברסט (ורמאכט) גנרל-אוברסט (ורמאכט)
תפקידים בשירות
ראש המטה הכללי של ה-OKH
פעולות ומבצעים
מלחמת העולם הראשונה
עיטורים

גנרל-אוברסט קורט פון המרשטיין-אקוורדגרמנית: Kurt von Hammerstein-Equord;‏ 26 בספטמבר 1878 - 24 באפריל 1943), היה ראש המטה הכללי של ה-OKH - המפקדה העליונה של כוחות היבשה - בשנותיו הראשונות של המשטר הנאצי.

ביוגרפיה

קריירה צבאית

פון המרשטיין-אקוורד נולד ב-26 בספטמבר 1878 בהינריכסהאגן שהשתייכה לאימפריה הגרמנית, במשפחת אצולה שיצאו ממנה כמה קצינים בכירים. הוריו היו הינו פון המרשטיין-אקוורד, שהיה פקח ראשי בדוכסות הגדולה של מקלנבורג-שטרליץ ואידה. בשנת 1898 התגייס פון המרשטיין-אקוורד לצבא הגרמני הקיסרי, והצטרף לרגימנט הרגלים של המשמר ה-3, שם הכיר את קורט פון שלייכר, וב-15 במרץ באותה שנה התחתן עם מריה בתו של ולטר פון ליטוויץ. במלחמת העולם הראשונה, מילא פון המרשטיין-אקוורד תפקידי מטה באגף האפסנאות, בקורפוס המילואים ה-8, ובמטה הכללי.

לאחר המלחמה נשאר פון המרשטיין-אקוורד ברייכסווהר, ומילא בו תפקידי פיקוד ומטה. בשנת 1920 התנגד פון המרשטיין-אקוורד לפוטש של קאפ, ונשאר נאמן לממשלה. בשנת 1930 מונה פון המרשטיין-אקוורד לראש המטה הכללי של הOKH. בתפקידו זה תכנן את הגדלת הצבא וחימושו, ועל כך הועלה ב-23 בדצמבר 1933 לדרגת גנרל אוברסט. פון המרשטיין-אקוורד התנגד באופן נחרץ לנאצים, ובדצמבר 1932 אמר להיטלר שאם ינסה לתפוס את השלטון באופן לא חוקי, הוא יורה לירות בו ובאנשיו, כמו כן ניסה לשכנע את הנשיא הינדנבורג שלא למנות את היטלר לקנצלר. בעקבות כך הורה היטלר על פיטוריו ב-31 בינואר 1934. פון המרשטיין-אקוורד זעם על שהאס אס מנע ממנו להשתתף בלווייתו של קורט פון שלייכר שחוסל בליל הסכינים הארוכות.

מלחמת העולם השנייה

עם פרוץ המלחמה מונה פון המרשטיין-אקוורד למפקד פלגת הארמייה A בחזית המערבית, אך ב-21 בספטמבר 1939 פוטר מתפקידו.

אחרית ימיו

במהלך 1942 החל להתפשט אצל פון המרשטיין-אקוורד סרטן הגרון מתחת לאוזנו השמאלית, בתחילה הוא סירב לקבל טיפול רפואי, ולבסוף כשניגש לרופאו, התברר שכבר לא נותר מה לעשות. ניסיון לטפל מחלה על ידי הקרנות, גרם לו לכאבים ולאי נוחות, ובשל כך הפסיק את הטיפול. פון המרשטיין-אקוורד חי בביתו שבברלין כשהוא סובל מהמחלה, עד שב-16 באפריל 1943 שקע בתרדמת, ושבוע לאחר מכן ב-24 באפריל מת. כדי למנוע את כיסוי ארונו בדגל צלב הקרס, החליטה משפחתו להימנע מלוויה ממלכתית, וקברה אותו בשטיינהורסט בטקס צנוע. זר תנחומים שנשלח במיוחד על ידי היטלר "נשכח" על ידי המשפחה ברכבת התחתית בברלין.

קישורים חיצוניים