קניון ירושלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף קניון מלחה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קניון ירושלים
הקניון

קניון ירושלים (הידוע גם כ"קניון מלחה"), הוא הקניון הגדול בירושלים וסביבתה. הקניון, הנמנה עם קניוני "קבוצת עזריאלי", נפתח למבקרים ב-1993.

אודות הקניון

מכרז להקמת הקניון הוצא על ידי מינהל מקרקעי ישראל בשנת 1986[1].

הקניון בנוי ב-3 קומות מסחר עם 260 בתי עסק בשטח כולל של כ-36,000 מ"ר[2]. מעל לקניון משרדים בשטח של 3,000 מ"ר. בשנת 2005 חצה מחזור העסקים בקניון את קו מיליארד השקלים. בחניון הקניון מקום ל-2,000 כלי רכב. הקניון סגור בשבת.

בקניון היו מספר ניסיונות לבצע פיגועי טרור, שלא צלחו. במקרה הראשון נתגלה אבטיח ממולכד באוטובוס בסמוך לקניון, ובשני התגלה מחבל על ידי כוח של משמר הגבול בכביש התחתי המוביל לשכונת מלחה.

השיפוץ המקיף האחרון שהתקיים בקניון הסתיים בתחילת 2018 ועלה כ-80 מיליון שקלים.

בתוכניות ההרחבה העתידיות של הקניון, האמורה להתבצע בשלבים הם תחילה בניית תוספת שטחי מסחר בשטח כולל של כ-11,700 מ"ר מצידו הדרומי חלקם כאגף בתוך הקניון וחלקם עם חזית לרחוב, הכפלת שטחי המשרדים במבנה ל-6,000 מ"ר, בניית מגדל דיור מוגן של רשת "פאלאס" מקבוצת עזריאלי בשטח כ-40,000 מ"ר הכולל גם אגף סיעודי בחלקו הצפוני ומבנה ציבור עירוני. כמו כן תפותח טיילת לצד שטחי המסחר החיצוניים של הקניון שיכללו גם מסעדות הפונות אל הרחובות סביבו (בעוד שטחי החניונים יהפכו לחניונים תת-קרקעיים) וכן מתוכננים לצידו קווים של הרכבת הקלה.[3]. בשלב השני מתוכנן בניית מגדל משרדים של 21 קומות ובשטח 30,000 מ"ר בפינתו הדרום מזרחית הסמוכה למתחם הגן הטכנולוגי. נכון לתחילת אוגוסט 2018, התוכנית אושרה להפקדה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים.

הקניון ומרכז העיר

עם פתיחתו הפך הקניון להצלחה, ורבים באו בשעריו. על כן, בשנותיו הראשונות הואשם הקניון בפגיעה במסחר במרכז ירושלים ובמדרחוב בן יהודה. מגמה זו, אשר השפיעה לרעה על רחובות קניות מרכזיים אחרים בערי ישראל, התחזקה בתקופת האינתיפאדה השנייה, במיוחד לאחר סדרת פיגועים במדרחוב בן יהודה וירידה בתחושת הביטחון ברחובות מרכז העיר. אולם, עם דעיכת האינתיפאדה וקיומן של פעולות רבות מצד עיריית ירושלים לעידוד המסחר במרכז העיר, ביניהם פסטיבלים ושדרוג הרחובות, הצטמצמה הפגיעה במרכז העיר וכיום הוא חזר להיות מוקד הבילוי והמסחר של ירושלים[דרוש מקור].

אתרים בסביבתו של הקניון

תחנת הרכבת הראשית של ירושלים נמצאת בסמוך לקניון, שם נמצא גם מסוף מרכזי של אגד. בנוסף, סמוך לקניון נמצאים גם גן החיות התנ"כי, אקווריום ישראל, אצטדיון טדי, הגן הטכנולוגי מלחה ופארק האיילים השוכן בסמוך לשכונת גבעת מרדכי, כביש בגין והיכל הפיס ארנה ירושלים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0