קרית נדבורנה

מתוך המכלול
(הופנה מהדף קריית נדבורנה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הבניין של מוסדות חסידות נדבורנה בני ברק, הממוקם במרכז קריית נדבורנה

קריית נדבורנה היא שכונה בדרום-מזרח בני ברק המשמשת כמרכז העולמי של חסידות נדבורנה ולמגורי חלק מחסידיה.

היסטוריה

בניית קריית נדבורנה החלה בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20 בנדבת איש העסקים היהודי מאיר רוזנטל, שהיה ניצול שואה מפרנקפורט שבגרמניה. הקשר בין מר רוזנטל לחסידות, נעשה בתיווכו של הרב מנחם קליין, מקורבם של האדמו"רים מנדבורנה. בניית הקרייה הסתיימה בחודש ניסן שנת תשנ"ב (1992) ואת טקס חניכתה ערך האדמו"ר מנדבורנה דאז, רבי יעקב ישכר בער רוזנבוים. לרבה של הקרייה הוכתר בנו, רבי אליעזר זאב רוזנבוים.

המבנה הממוקם במרכז הקרייה, משמש כמוקד העולמי של חסידות נדבורנה (מרכז חסידי נדבורנה). עקב גובהו ועיצובו הייחודי של המבנה, הוא בולט על פני קו הרקיע של העיר ואף הפך לסמל המזוהה עם העיר בני ברק. המבנה מכיל את בית המדרש הגדול של החסידות, כוללים לאברכים, ישיבות, תלמוד תורה, גני ילדים. מוסדות אלו מהווים את המרכז הרוחני של חסידי נדבורנה בישראל ובעולם. בנוסף קיימים במתחם הקרייה שמונה בניינים שמתגוררים בהם מקצת חסידי נדבורנה.

הקרייה כוללת את רחוב האדמו"ר מנדבורנה וחלק מרחוב חידושי הרי"ם. אל המבנה המרכזי שבקרייה ניתן להגיע משלושה רחובות: רחוב האדמו"ר מנדבורנה, רחוב חידושי הרי"ם ורחוב חזון אישהולכי רגל). קריית נדבורנה גובלת במערבה עם קריית ויז'ניץ.

ראו גם

הערות שולייםהטקסט בערך ממקור פרטי

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0