מרכז חסידי נדבורנה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מרכז חסידי נדבורנה הוא שמו הרשמי של בניין בית המדרש ובית הכנסת המרכזי ומוסדותיה של חסידות נדבורנה בקריית נדבורנה בבני ברק. מבתי הכנסת הגדולים ביותר בבני ברק.

הבניין של מוסדות חסידות נדבורנה בני ברק, הממוקם במרכז קריית נדבורנה


בית המדרש ניתן לצפייה ממקומות רבים בעיר, בסמוך לבניין בית המדרש נבנה ביתו של האדמו"ר, בית הכנסת ממוקם בין הרחובות האדמו"ר מנדבורנה, חידושי הרי"ם וחזון איש.

בניית בית המדרש ופעילותו

אבן הפינה הונחה בי' בסיוון תשמ"ד, בניית המבנה ארכה כ-16 שנה וחנוכת הבית נערכה בניסן תשנ"ב. 1992

המבנה תוכנן על ידי האדריכל ישעיהו אילן, הידוע ביצירת הקשתות למניעת עמוד באמצע אולם בית הכנסת הגדול. ביציקת הבטון השתתף האדמו"ר, רבי יעקב ישכר בער רוזנבוים, והכניס ליציקה חפצי קדושה בעלי סגולה, האדמו"ר היה מעורב גם בתכנון ובעיצוב בית המדרש.

גובהו של המבנה יותר מ-15 מטר. תשומת לב רבה הופנתה לתחום האקוסטיקה, כך שניתן יהיה לשמוע את שליח הציבור ואת קריאת התורה בכל היציעים.

בית המדרש מבוסס על תרומות חסידים ואוהדים.

בית המדרש הגדול נמצא בחלקו הימני של הבניין משמש לתפילה בשבתות ובחגים. בשאר ימות השבוע מתקיימות התפילות בקומות התחתונות של המבנה. בנוסף ישנם במבנה אולם לעריכת הטישים, ספרייה תורנית גדולה, מקוה טהרה גדול וחדרי לימוד. נמצאים בו גם משרדי החסידות וחדר האדמו"ר, את בית המדרש סובבת חצר היכולה להכיל אלפי אנשים ובה נערכים שמחות ואירועים מיוחדים בחסידות.

בבית המדרש לומדים ומתפללים אף מי שאינם חסידי נדבורנה, ובהם חרדים ליטאים..

היכל התפילה

היכל עזרת הגברים מונה כ-450 מקומות ישיבה. מאירות אותו 3 נברשות ענק. בשורות הראשונות יושבים התורמים והרבנים הבולטים. בבית המדרש שתי גלריות המשמשות למקום ישיבה לנשים. ארון הקודש המפואר גובהו 10 מטר ורוחבו כ-8 מטר. הוא עשוי שיש ועץ . כ-30 ספרי תורה מונחים בארון בעמידה כמקובל בחסידות.

גלריית תמונות

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0