רבי אברהם טיקטין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אברהם טיקטין
Abraham Tiktin3 New.jpg
לידה ל' בכסלו תקכ"ה
שוורזנץ (אנ') ליד פוזנה
פטירה 27 בדצמבר 1820 (בגיל 56)
כ"ב בטבת תקפ"א
מקום פעילות גלוגאו, ברסלאו
השתייכות יהדות אשכנז האורתודוקסית
תחומי עיסוק הלכה, פרשנות התלמוד
תפקידים נוספים רבן של גלוגאו, ברסלאו וערים נוספות בגרמניה
רבותיו רבי מרדכי מגריידיץ (גיסו)
בני דורו רבי עקיבא איגר, רבי יעקב לורברבוים, רבי חיים אוירבך
חיבוריו "פתח הבית"
רב העיר לונטשיץ
רב העיר ברסלאו
ה'תקע"וה'תקפ"א

רבי אברהם טיקטין (ל' בכסלו תקכ"ה 1764, שוורזנץ (אנ') ליד פוזנהכ"ב בטבת תקפ"א, 27 בדצמבר 1820) היה רב אשכנזי, רבן של ערים שונות ברחבי גרמניה ובסוף ימיו רבה של ברסלאו. בן דורם וידידם של רבי עקיבא איגר ורבי יעקב לורברבוים.

ביוגרפיה

נולד לרב גדליה טיקטין רבה של שוורזנץ, ולאמו מרת פריידל, התייתם בגיל 9 (תקל"ד, 1774) ולמד מאז אצל גיסו, בעל אחותו ותלמיד אביו, רבי מרדכי מגריידיץ. בצעירותו למד בליסא ובה הכיר את רבי עקיבא איגר, רבי יעקב לורברבוים ורבי חיים אוירבך, ולמד עמם. כיהן בתחילת דרכו ברבנות על מקומו של אביו בשוורזנץ, ואחר כך גם כרבן של לונטשיץ וגלוגאו, בה כיהן שלוש עשרה שנים. בשנת תקע"ו התמנה כרבה של ברסלאו, בה כיהן עד פטירתו בכ"ב בטבת תקפ"א, 27 בדצמבר 1820.

נשא את אסתר בת ר' ארון קוטנר. ושם חמותו פריידל.

בנו רבי שלמה זלמן טיקטין[1] מילא את מקומו כרבה של ברסלאו. בן נוסף שלו היה רבי יצחק טיקטין. בן נוסף שלו היה ר' משה טיקטין, שהוציא לאור ספרו "פתח הבית". וחתם על הספר "קורא הדורות", ווארשא תקצ"ח. עם אחיו רבי שלמה זלמן.

רבי אברהם טיקטין היה מגדולי דורו, רעו של רבי עקיבא איגר, שכתב עליו: "אך לאשר אני רואה דגם מסברא לא ניחא ליה [=שגם מסברה אין נוח לו] להגאון אבד"ק גלוגא נ"י חילוקי בזה, בטלה דעתי הנמוכה והחלושה נגד דעתו הגדולה של הגאון נ"י"[2].

מתלמידיו:

ספריו

חיבר לפחות עשרים ושבעה חיבורים, רובם לא נדפסו. ספרו היחיד שנדפס בחייו הוא "פתח הבית" (דיהרנפורט תק"פ). רבים מכתביו מצויים באוסף הרב רפאל רייכמן בירושלים, ומהם מתפרסמים מעת לעת קטעים בכתבי עת תורניים ובספרי זיכרון שונים. חידושיו על מסכת קידושין והלכות קידושין בשולחן ערוך נדפסו מכתב ידו על ידי הרב יחיאל מיכל דזימיטרובסקי בשם "פתח הבית", ובתוספת הערות וציונים בשם "מלואי הבית".

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רבי אברהם טיקטין בוויקישיתוף
ספריו

הערות שוליים

  1. ^ "טיקטין, שלמה בן אברהם", במהדורת 1901–1906 של האנציקלופדיה היהודית (באנגלית)
  2. ^ תוספת לתשובה צ"ד שבשו"ת רבי עקיבא איגר, קמא, סימן צ"ד. נדפסה בתוך חידושיו למסכת מכות (זכרון יעקב תשמ"ג), דף ו' עמוד א'.
  3. ^ "כה לחי".
  4. ^ "עדות לישראל".
  5. ^ "כתובים אחרונים".
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0