רבי דוד שפירא (דינוב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות רבנית

פרמטרים [ סיום כהונה, תחילת כהונה, הקודם, מספר בשושלת, חסידות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

האדמו"ר מדינוב
רבי דויד שפירא
לידה תקס"ד
דינוב, פולין
פטירה י"ט באדר תרל"ד (בגיל 70 בערך)
דינוב, פולין
מקום קבורה אוהל אדמור"י בית דינוב בעיירת דינוב שבפולין
מקום מגורים דינוב
רבותיו רבי ישראל מרוז'ין, רבי שלום מבעלז ורבי שמעון מירוסלב.
חיבוריו צמח דוד
בת זוג רחל מינא
אב רבי צבי אלימלך שפירא מדינוב
אם הרבנית חנה מינדל

רבי דויד מדינוב (כונה גם: הצמח דוד ע"ש ספרו; תקס"ד[1] - י"ט באדר תרל"ד), בנו הצעיר של רבי צבי אלימלך שפירא מדינוב. היה אדמו"ר חסידי, השני בשושלת חסידות דינוב.

ביוגרפיה

רבי דוד שפירא נולד בדינוב לרבי צבי אלימלך וחנה מינדל בתו של הרב שמואל מינדל מציטש. תאריך לידתו שנוי במחלוקת, כאשר יש המקדימים לתקס"ד ויש המאחרים לתקפ"ה[דרוש מקור]. בצעירותו ידע רוב חולי וסבל, כסגולה הוסיף לו אביו אות י' לשמו "דויד",[2] אביו רבי צבי אלימלך העיד על בנו שהוא נשמה דאצילות, המורה על נשמה מהעולם העליון ביותר. טרם גיל בר מצווה נישא לרחל מינא, בתו של הגביר ישעיה נפתלי הירץ. היה תלמידם של רבי ישראל מרוז'ין, רבי שלום מבעלז ורבי שמעון מירוסלב.

לאחר פטירת אביו בי"ח בטבת ה'תר"א עברה ההנהגה לידו, בשנים אלו פרחה חסידות דינוב למאות ואלפים. אדמו"רים רבים העריצוהו בהם הרב מצאנז שאף שלח אליו את בנו רבי יחזקאל שרגא משינאווא. דרך תפילתו הייתה בשקט וללא תנועות, לעומת אביו שהתפלל בקול רעש. דרכו הייתה לענות לבאים אליו בדרך מליצה, תשובות אלו היו מעוררות תמיהה בקרב השומעים, ורק בחלוף הזמן היו עומדים על תוכן תשובותיו. הוא נודע כבעל מופת בדרגת צדיק גוזר וה' מקיים. היה עורך את שולחנו מדי יום ביומו והיה אומר בהם דברי תורה לרוב.

נפטר בדינוב בי"ט באדר תרל"ד ושם נטמן. ספרו "צמח דוד" על התורה ומועדים, נדפס על ידי נכדו רבי מנחם מנדל רוקח מדינוב. הספר נדפס בפרמישלא תרל"ט, מונקאטש תרס"ח, ניו יורק תשי"ג.

תלמידיו

רבי אלעזר מרישא ורבי משולם פייש סג"ל-לאווי מטאש.

ממשיך דרכו: השלישי בשושלת חסידות דינוב היה חתנו רבי יהודה רוקח מדינוב (בן רבי אלעזר בנו של רבי שלום מבעלז), שנפטר בצעירותו, לאחר פטירתו המשיך את השושלת בנו רבי מנחם מנדל רוקח מדינוב, ולאחריו רבי אברהם אבא ואגנער מדינוב עד השואה.

צאצאיו

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ גרסאות אחרות:תקפ"ב, תקפ"ה.
  2. ^ וזאת על סמך דברי הגמרא "יהיב ליה ידיה ואוקמיה", כשהפירוש הוא הוסיף לו את האות יו"ד ואז אוקמיה[דרוש מקור].
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0