רבי ישכר בער מזלוטשוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי ישכר בער מזלוטשוב
חיבוריו 'מבשר צדק' ו'בת עיני'

רבי ישכר דב (בער) מזלוטשוב היה רב מצדיקי תנועת החסידות בדורה השלישי מתלמידי המגיד ממעזריטש ומחבר ספרים.

ביוגרפיה

בנו של רבי אריה לייבוש, צאצא של רבי נפתלי כ"ץ ה"סמיכת חכמים". נשא את בתו של רבי צבי הירש פרץ מלוברטוב. היה חברם של רבי לוי יצחק מברדיצ'ב ורבי ישראל יונה לנדא מקמפנו. בהשפעתם נסע למגיד ממזריטש ורבי יחיאל מיכל מזלוטשוב.

כיהן ברבנות זלוטשוב והקים בה ישיבה. עמד בקשרי הלכה עם חיים רפפורט מלבוב, רבי אלכסנדר סנדר מרגליות מסטאנוב ורבי צבי הירש מברוד.

בשנת ה'תקנ"ד עלה לארץ ישראל, והגיע אליה בשנת ה'תקנ"ה. התיישב בצפת ונפטר באותה שנה. נקבר בסמוך לקברו של רבי משה אלשיך.

בין תלמידיו היה רבי חיים מצ'רנוביץ'.

בנו רבי יהודה לייב התגורר בדובנה. חתנו היו רבי חיים אורי ליביש ביליג רבה של גוליגור (אלמנתו נישאה בשנית לרבי אברהם חיים מזלוטשוב), רבי גרשון מרגליות אב"ד סקאליט שעלה עם חמיו לארץ ישראל ורבי פסח הכהן מו"צ בזסלב.

ספריו

  • מבשר צדק על התורה. הודפס במהדורות רבות. מהדורה ראשונה דובנה תקנ"ח (דפוס יהונתן בן משה יעקב), מהדורה שנייה ברדיצ'ב תקע"ז (דפוס יעקב פינקלמן), מהדורה שלישית לבוב תר"י (גרוסמן), מהדורה רביעית לבוב תרכ"ג (ישראל אלימלך שטאנד), מהדורה חמישית תר"ל (דפוס דב לוריא), מהדורה שישית תש"ל (סלומון), מהדורה שביעית ניו סקווירא תשמ"ד (יוסף חיים פרידמן), מהדורה שמינית תש"ס (אמרי שפר), מהדורה תשיעית עם תולדות המחבר, צפת תש"ע, מהדורה עשירית עם תולדות המחבר, ברוקלין תשע"א (י.מ. מענדלאווויטש).
  • בת עיני - חידושים על ארבע מסכתות בתלמוד ועל השולחן ערוך ותשובות בהלכה. דובנה תקנ"ח.

לקריאה נוספת

{{