רות דוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רות דוד
לידה 14 בדצמבר 1952 (גיל: 68)
השכלה אוניברסיטת תל אביב
תפקידים בולטים פרקליטת מחוז תל אביב

רות דוד (נולדה ב־14 בדצמבר 1952, נקראת גם רות דוד-בלום ורות בלום-דוד), עורכת דין ישראלית ולשעבר פרקליטת מחוז תל אביב (פלילי) בפרקליטות המדינה.

ביוגרפיה

נולדה להורים ניצולי שואה, למדה משפטים באוניברסיטת תל אביב, ואת התמחותה עשתה בפרקליטות מחוז תל אביב ובבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בשנת 1977 החלה לעבוד כעורכת דין במחוז תל אביב של פרקליטות המדינה. במהלך תפקידה שימשה דוד בראשית שנות ה־90 כתובעת במשפט שנוהל כנגד יעקב אלפרון ובני משפחתו, שהסתיים בהרשעתם[1]. במהלך עבודת ועדת שמגר לחקירת רצח יצחק רבין, כשהתבקש היועץ המשפטי לממשלה להופיע בוועדה הוא נעזר בה[2]. שימשה תובעת במשפטו של שר המשפטים יעקב נאמן ב-1997 שנחשד בעברות שונות, משפט בו זוכה לבסוף נאמן[3].

ב-2002 נבחרה לכהונת פרקליטת מחוז תל אביב (פלילי), לאחר שגברה בהתמודדות על עורכת הדין פנינה גיא[4]. במהלך כהונתה ניהלה את החקירה בנושא פרשת המעילה בבנק למסחר, קיבלה החלטה על סגירת שארית תיק פרשת עמותות ברק (שרובו נסגר על ידי אליקים רובינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה) ללא הגשת כתבי אישום כנגד טל זילברשטיין וגידי סולימני בנימוק של העדר ראיות והעדר עניין ציבורי[5][6], החליטה על הגשת כתב אישום כנגד עומרי שרון על עבירות במסגרת קמפיין הבחירות של אביו, ראש הממשלה אריאל שרון (עומרי שרון הורשע בתיק זה ונידון לעונש מאסר). עמדה בראש צוות החקירה כנגד השר אברהם הירשזון, שהורשע בגניבה מהסתדרות העובדים הלאומית, והחליטה על סגירת תיק שעסק בחשדות לשחיתות של בכירים ברשות המסים. ב־2017 מתח נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות השופט דוד רוזן ביקורת חריפה על דוד בקשר לסגירת תיק זה, שנעשתה בחיפזון ותוך חשש כבד לטיוח[7].

ב־2004 חתמה דוד על הסכם עד מדינה עם האחים דדוש, שהעניק להם הטבות רבות בעבור עדותם כנגד זאב רוזנשטיין. המתווך להשגת ההסכם היה רונאל פישר[8]. דוד הייתה מעורבת בחקירת השר חיים רמון, חקירה שכללה האזנות סתר. על תפקודה של דוד בפרשה נמתחה ביקורת אישית ממבקר המדינה, שקרא לשקול צעדים אישיים כנגד דוד[9]. בשלהי 2010 סיימה את כהונתה.

במרץ 2011 מונתה לשמש כדירקטורית בחברת ב. יאיר[10]. מינוי זה עורר תמיהה, על רקע מידע מודיעיני שעלה בפרשת המעילה בבנק למסחר שאותה ניהלה דוד, ועל פיו כספים שנגנבו מהבנק למסחר הושקעו בחברת ב. יאיר[11]. במקביל פתחה לאחר תקופת צינון קצרה משרד עורכי דין פרטי[6], ובהמשך הצטרפה כשותפה למשרד עורכי דין של רונאל פישר. בראיון איתה הציגה את תפקידה כסניגורית בדגש על המניעה וייצוג בשלבים מוקדמים של הליכים משפטיים[12].

בראשית 2014 פרשה במפתיע מתפקידה כדירקטור בב. יאיר.[13]

דוד נשואה לאילן ואם ל-3, מתגוררת בהרצליה.

חשדות פליליים

ב-2015 נעצרה במסגרת פרשת רונאל פישר, בחשד שיחד עם רונאל פישר פעלה להדלפת מידע פנימי מחקירות לנחקרים תמורת שוחד (ששולם בחלקו לקצין המשטרה ערן מלכה), וכן תדרכה נאשמים לקראת חקירתם על בסיס מידע פנימי, וזאת בתקופה שלאחר סיום תפקידה כפרקליטת מחוז. במאי הוגש נגדה כתב אישום[14], ובהמשך עודכן כתב האישום ונוסף בו אישום לפיו פעלה דוד יחד עם פישר להחלפת התובע בתיק כנגד יאיר ביטון (בעליה של חברת ב. יאיר), על ידי הצעה שניתנה לתובע למינוי כיועץ המשפטי של חברת נתיבי ישראל[15]. במסגרת החקירה נגדה ונגד פישר גויסו קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ועוזרתו של פישר כעדי מדינה. בשל מעורבותם של קצין משטרה לשעבר ופרקליטת מחוז לשעבר, התיק מתנהל על ידי המחלקה לחקירת שוטרים ופרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בעקבות כתב האישום שהוגש על חשדות לאחר תום כהונתה כפרקליטת מחוז, עלו חשדות כנגדה כי פעלה באופן דומה גם בתקופת כהונתה כפרקליטה מחוזית, זאת בין השאר על בסיס הקלטות של פישר מתקופה זו שבהן הציע לחשודים השגת הקלות שונות באמצעות קשריו עם דוד, על סמך ידידות אישית שהייתה בין השניים, על בסיס מתנות שאותן קיבלה דוד מפישר (באמצעות יאיר ביטון) בתקופת כהונתה, ועל בסיס דברים שסיפר פישר לערן מלכה, שעליהם דיווח מלכה בחקירתו[16]. בעקבות החשדות נחקרה דוד בנוגע להתנהלותה בתקופה זו. בדו"ח הסיכום לשנת 2015 של נציבות הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות כתבה הנציבה הילה גרסטל כי פרקליט מחוז תל אביב יהושע למברגר מנע חקירה בנושא תיקים שיוצגו על ידי פישר במהלך כהונתה של דוד על ידי הנציבות ב־2014 בעקבות תלונות שהוגשו לנציבות, בטענה לסכסוך בין ארגון הפרקליטים לבין הנציבות. רק באביב 2015 הסכים למברגר להעביר את החומר לנציבות, אך אז נמנע מהנציבות העיסוק בנושא עקב פתיחת חקירה משטרתית בנושא[17]. בנוסף, טענה קבוצת חוקרים מרשות המסים כי דוד מנעה חקירה בפרשות שחיתות שנחשפו על ידם ברשות המסים[18], ועלו חשדות על המלצות שנתנו לסגירת תיקים משיקולים לא-מקצועיים[19].

במרץ 2016 החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לסגור את תיק החקירה כלפי דוד בנושא תפקודה בעת שירותה בפרקליטות, בהיעדר ראיות מספיקות להרשעה פלילית. עם זאת ציין מנדלבליט כי "התנהלותה של רות דוד כפי שהתגלתה בחקירה היא בעייתית ואינה עומדת בקנה אחד עם נורמות ההתנהגות המצופות מפרקליט בפרקליטות המדינה"[20].

בנובמבר 2017 קבע דו"ח של נציב הביקורת על התביעה, דוד רוזן, כי נסיבות גניזת תיקי חקירה על ידי רות דוד שנפתחו עקב 15 תלונות שונות של חוקרים ברשות המסים "תמוהות". עוד אמר "מסיבות עלומות, כדי לא לומר מוזרות ותמוהות, יחד עם התיק נעלם אף התיעוד שהוביל להחלטה לביעור התיק"[21]. באופן דומה, ב-26 בדצמבר רוזן דרש משי ניצן לבחון את התנהלות דוד בחקירת חשדות לשחיתות של בכירי קופת חולים מאוחדת שהסתיימה בהגשת כתב אישום כלפי חושף השחיתות בקופה.[22]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ תקציר פסק הדין במאגר 'נבו'
 2. ^ ראו הקדמה לדוח הוועדה, עמוד 15
 3. ^ יסמין גואטה, עו"ד רות בלום-דוד, פרקליטת מחוז ת"א לשעבר, חשודה במעורבות בפרשת רונאל פישר, באתר TheMarker‏, 6 במאי 2015
 4. ^ הדס מגן, ‏סטירת לחי לפנינה גיא, באתר גלובס, 17 ביוני 2002
 5. ^ יובל יועז, זילברשטיין לא יועמד לדין בפרשת העמותות, באתר הארץ, 7 באפריל 2006
 6. ^ 6.0 6.1 משה גורלי, ראיון "כלכליסט" - בין הירשזון להירשזון: עו"ד רות בלום־דוד עושה מהפך של 180 מעלות, באתר כלכליסט, 15 באפריל 2012
 7. ^ טובה צימוקי, פרקליטת המחוז לשעבר רות דוד סגרה תיק בתוך שלושה ימים: "חשש כבד לטיוח", באתר ynet, 20 בנובמבר 2017
 8. ^ נעמה כהן פרידמן, פישר תיווך, דוד אישרה: זה הסכם עד המדינה ששלח את רוזנשטיין לכלא, באתר ynet, 2 ביוני 2015
 9. ^ משה גורלי, מבקר המדינה: ליקויים משמעותיים בטיפול המשטרה והפרקליטות בתוצרי האזנות הסתר לחיים רמון, באתר כלכליסט, 28 ביוני 2010
 10. ^ דוח מיידי על מינוי דירקטור בחברת ב.יאיר, מערכת מיה להודעות של הבורסה לניירות ערך
 11. ^ אמיר זוהר, ‏מחול שדים: מה הקשר בין רות דוד לארגון הפשע הגדול של יצחק אברג'יל?, באתר מעריב השבוע, 13 ביוני 2015
 12. ^ שני מזרחי, "אנשים בישראל סובלים מאשליה שלפיה כדי להצליח כדאי שלא לנהוג לפי הספר", באתר TheMarker‏, 15 בינואר 2012
 13. ^ הודעה של ב. יאיר לבורסה לניירות ערך
  זוהר שחר לוי ותומר גנון, מה ידעה רות דוד על החקירה הסמויה בב.יאיר?, באתר כלכליסט, 10 במאי 2015
 14. ^ משה נוסבאום, ‏כתבי אישום הוגשו נגד רות דוד, רונאל פישר וערן מלכה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏14 במאי 2015‏
 15. ^ צבי הראל, ‏פישר ודוד כרו בור לפרקליט הבכיר - ונפלו לתוכו, באתר ישראל היום, 23 ביולי 2015 01:56
 16. ^ יסמין גואטה, "תיק של ראש עיר נגנז באורח פלא, רונאל אמר לי שהוא ורותי קיבלו שם מיליון והתחלקו חצי חצי", באתר TheMarker‏, 19 ביוני 2015
 17. ^ זיו קריסטל, גרסטל: הפרקליטות טייחה תלונות נגד רות דוד לפני מעצרה, 8.2.2016, אתר 'פוסטה'
 18. ^ משה ליכטמן, ‏ייחקרו תלונות של חוקרים ברשות המסים נגד עו"ד רות דוד, באתר גלובס, 21 ביולי 2015
 19. ^ גור מגידו, ‏למה התנגדה עו"ד רות דוד-בלום להעמדת רוכברגר לדין?, באתר גלובס, 10 במאי 2015
 20. ^ שרון פולבר, היועמ"ש הורה לסגור התיק נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, באתר הארץ, 1 במרץ 2016
 21. ^ משה ליכטמן, "איך הצליחה רות דוד לסגור את התיק תוך ימים ספורים", גלובס
 22. ^ רועי ינובסקי, נציב הביקורת ליועמ"ש: בדוק אם בפרקליטות טויחה חקירה נגד מאוחדת, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 26 בדצמבר 2017
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0