שדולה (הכנסת)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


בכנסת או בממשלה, שְׁדֻלָּה (או לוֹבִּי) היא קבוצה של חברי הכנסת, לאו דווקא מאותה סיעה, הפועלת לשם קידום רעיון מסוים. לשדולות אין מעמד רשמי.

בכנסת ה-16 נמנו כ-44 שדולות, בכנסת ה-17 מעל 50 שדולות ובכנסת ה-20 קיימות כ-180 שדולות. השדולות עוסקות במגוון רחב של נושאים. בין השאר, היו שדולות למען אזורים גאוגרפיים: הנגב והגליל, יש"ע, ירושלים, הגולן, תושבי תל אביב, ראשון לציון, חיפה והקריות, אשדוד ובקעת הירדן ושדולות למען קבוצות אוכלוסייה: שדולה חקלאית, למען הבדואים בנגב, הגמלאים, המאבטחים, יוצאים בשאלה, אנשים עם מוגבלויות, נוער עולה וענף הבנייה. יש גם שדולות לנושאים, בין השאר למאבק בבעיית יוקר המחיה בישראל, למען חוקה, נגד קזינו, מאבק בתאונות דרכים מאבק בסמים, טיפול בחיילי המילואים ודאגה לבריאות הציבור.

חלק מהשדולות הן בעלות חברים רבים (מעל חמישה). בכנסת ה-16 לדוגמה היו בעלות חברים רבים "השדולה לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות בעולם" (אשר המשיכה עם חברים רבים גם בכנסת ה-17), ו"השדולה להשכלה גבוהה" [אשר בכנסת ה-17 היה בה רק חבר בודד (מנחם בן ששון)]. בכנסת ה-17 היו חברים רבים בשדולה "הסביבתית-חברתית", ובשדולה "למען ירושלים", אשר מפאת מספר המשתתפים הרב בהן, או מפאת הרצון של רבים מחברי הכנסת להיות יושבי ראש, יש להן מספר יושבי ראש.

אולם רוב השדולות בכנסת הן בעלות חבר אחד בלבד ואינן אלא מצג של שדולה שמשמש ככלי הצהרתי של חבר כנסת על חשיבות נושא מסוים בעיניו. יש אף מקרים בהם שתי שדולות עוסקות בנושא אחד. כך למשל, בכנסת ה-16 הייתה שדולה לצרכנות עם דני יתום כחבר בודד, והשדולה להגנת הצרכן של אורית נוקד שהייתה יושבת ראש השדולה וחברה יחידה בה. גם בכנסת ה-17 נרשמו שדולות רבות ובהן רק חבר בודד. כך למשל, ניסן סלומיאנסקי היה חבר יחיד ב"שדולה למען חיילי המילואים", חיים אורון היה חבר יחיד ב"השדולה למען תנועות הנוער", אליהו גבאי היה החבר היחיד בשדולה החברתית, אלכס מילר היה חבר יחיד ב"שדולת התלמידים והסטודנטים", עמירה דותן הייתה החברה היחידה ב"שדולה לקידום הצעירים בישראל", משה גפני היה החבר היחיד בשדולה לשימור אתרים, וליה שמטוב הייתה החברה היחידה ב"השדולה לקידום יחסי גומלין בסחר בין מדינת ישראל לבין מדינות חבר העמים ומזרח אירופה".

בין חברי הכנסת ה-16 שהיו רשומים בשדולות רבות נמנים: משה כחלון, קולט אביטל, איתן כבל, אילן שלגי, אורית נוקד, דני יתום, שאול יהלום ואורי יהודה אריאל.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0