שזאם (יישומון)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 261: תבנית תוכנה ריקה. שזאם (באנגלית: Shazam) הוא יישומון סלולרי המשתמש במיקרופון של הטלפון החכם כדי לדגום קטעי מוזיקה ולזהות את מקורם. האפליקציה דוגמת את הצלילים, שולחת את המידע לשרתי החברה ומחזירה למשתמש תשובה לגבי פרטי השיר או הקטע המוזיקלי המושמע. כמו כן יקבל המשתמש קישורים למידע נוסף על השיר כגון מידע על הלהקה או האמן המבצע, קישורים לסרטוני וידאו בנושא ולינק להורדת השיר מ-iTunes.

על היישומון

האפליקציה היא מוצר של חברת "שזאם" אשר נוסדה בשנת 1999 על ידי כריס ברטון, פיליפ אינגלברכט, אייברי וואנג ודהיראג' מוקרג'י. בתחילת שיווקה בשנת 2002, ועד כניסתם של הסמארטפונים לשוק, הייתה שזאם שירות טלפוני ללא אפליקציה. השירות כונה "2580" על שם המספר שהיה צריך המשתמש לחייג כדי לקבל את השירות. המכשיר במהלך השיחה היה דוגם את הצלילים, הטלפון היה מתנתק בעצמו לאחר 30 שניות והמשתמש היה מקבל מסרון עם פרטי השיר.

שזאם פועלת באמצעות שיטה המכונה "טביעת אצבע אקוסטית". האפליקציה ממפה את התבנית של השיר ומחפשת השוואה באמצעות מקצב, עוצמה ותדרים. היא אינה מנתחת את השיר כולו אלא משתמשת בנקודות "שיא", שבהן הקצב והאינטנסיביות גבוהים במיוחד. כך נוצרת תבנית פשוטה יחסית שבעזרתה יהיה תהליך ההשוואה יעיל ומהיר יותר. לחברה מאגר מידע עם מאות מיליוני קודים, וכאשר דוגם המשתמש צלילים הם מומרים לקודים ונשלחים לשרתי החברה, שם הם עוברים תהליך השוואה. לאחר מכן מקבל המשתמש את פרטי המידע על השיר[1][2].

מערכות הפעלה תומכות

לאפליקציה גרסאות עבור מגוון רחב של מערכות הפעלה: אנדרואיד, iOS, Windows Phone, ומערכות ההפעלה של נוקיה ובלקברי.

שזאם בישראל

בשנת 2012 הוכרז על שיתוף פעולה של שזאם עם חברת פטיפון הישראלית. לפי שיתוף פעולה זה יוכלו משתמשים לקבל מידע על שירים בעברית, אך רק של כאלה שהופקו על ידי חברת פטיפון ואישרו את התיוג. עם זאת, הביקורת על השירות היא כי האפליקציה עדיין אינה עובדת בעברית בצורה אופטימלית, המידע על השירים מגיע באנגלית ולעיתים קשה להבין אותו. כמו כן מספר השירים בעברית מצומצם יחסית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אילנה ברודו, איך עובד שזאם, באתר של "רשת 13", 20 באפריל 2011 (במקור, מאתר "nana10")
    הראל עילם, גיקיפדיה: איך Shazam מזהה את השירים שאנחנו אוהבים?, באתר כלכליסט, 30 ביולי 2013
  2. ^ דני אנין, ‏שזאם משתדרגת: תיוג תוכניות טלוויזיה וגם שירים בעברית, באתר ‏מאקו‏‏, ‏18 בספטמבר 2012‏