אורנגאוטן טפנולי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אורנגאוטן טפנולי
Pongo tapanuliensis.jpg
אורנגאוטן טפנולי זכר
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה פרימטים
תת-סדרה קופים צרי אף
משפחה הומינידיים
תת-משפחה פונגינאים
סוג אורנגאוטן
מין אורנגאוטן טפנולי
שם מדעי
Pongo tapanuliensis
תחום תפוצה
(למפת סומטרה רגילה)
Indonesia Sumatra location map.svg
 
אזור התפוצה של/האורנגאוטן הטפנולי
אזור התפוצה של
האורנגאוטן הטפנולי
נקבת אורנגאוטן טפנולי

האורנגאוטן הטפנולי (שם מדעי: Pongo tapanuliensis) הוא אחד משלושה מיני האורנגאוטן החיים כיום. הוא חי רק בדרום טפנולי (אנ') שבאי סומטרה שבאינדונזיה. עד שנת 2017 היו ידועים רק שני מיני אורנגאוטן: האורנגאוטן הסומטרי אשר גם הוא חי באי סומטרה באזור צפוני יותר, והאורנגאוטן הבורנאי, אך מחקר שפורסם בשנת 2017[1][2] הוכיח שהאורנגאוטן הטפנולי הוא מין נפרד מהאורנגאוטן הסומטרי, השוכן גם הוא באי סומטרה. זו הייתה הפעם הראשונה שזוהה מין חדש של קוף אדם מאז זיהויו של השימפנזה הננסי בשנת 1929.

האורנגאוטן הטפנולי מונה רק כ-800 פרטים החיים בשטח של כ-1,000 קמ"ר, ומוגדר כנתון בסכנת הכחדה חמורה.

תיאור

אורנגאוטן טפנולי דומה לאורנגאוטן סומטרי יותר מאשר לאורנגאוטן בורנאי במבנה גוף ובצבע פרווה. עם זאת, שערותיו מקורזלות יותר, ראשו קטן יותר ופניו שטוחות יותר. ה"קריאה" של זכרי אורנגאוטן טפנולי היא בעלת תדר גבוה יותר מזו של האורנגאוטן הסומטרי, והיא ארוכה יותר ובעלת מספר פעימות גדול יותר מאשר זו של האורנגאוטן הבורנאי. התזונה של האורנגאוטן הטפנולי ייחודית לו - הוא ניזון בדרך כלל מזחלים ומאצטרובלים.

גילויו של המין וקביעתו כמין נפרד

אוכלוסייה מבודדת של אורנגאוטנים בדרום טפנולי דווחה לראשונה על ידי משלחת שעברה באזור בשנת 1997, אך אוכלוסייה זו לא הוכרה כמין נפרד (מהאורנגאוטן הסומטרי) באותה העת. האורנגאוטן הטפנולי הוכר כמין נפרד רק בשנת 2017, בעקבות מחקר פילוגנטי. המחקר אסף דגימות גנטיות מ-37 פרטים, וכן ביצע בדיקות מורפולוגיות עבור 33 פרטים בוגרים זכרים. מרכיב מרכזי של המחקר היה שלד של זכר בוגר אשר מת לאחר שנורה ונפצע על ידי תושבים מקומיים (שלד שנהפך כיום להולוטייפ (אנ') בעקבות ההכרה בו כמין נפרד). בחינת השלד הובילה למסקנה שישנם הבדלים ברורים במאפיינים הפיזיים בין השלד לבין הפרטים של אורנגאוטן סומטרי שנבחנו, במיוחד בהקשר של הגולגולת והשיניים. המחקר הגנטי הראה גם שהאוכלוסייה בדרום טפנולי צריכה להיחשב כמין נפרד, כיוון שמבחן בשיטת ניתוח גורמים ראשיים על שתי דגימות שנלקחו מאוכלוסייה ושתי דגימות של אורנגאוטנים סומטרים, הוכיח שהם שונים זה מזה באופן מובהק.


מצב שימור

עם רק כ-800 פרטים, המצויים כולם בשטח של כ-1,000 קמ"ר, האורנגאוטן הטפנולי הוא קוף האדם הנדיר ביותר. מצב זה הוביל לסיווגו המיידי כנתון בסכנת הכחדה קריטית, על אף שהוא טרם נבחן ביסודיות על ידי האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע. סכנות לקיומו של המין כוללות בירוא יערות, ציד, סכסוך עם תושבים מקומיים, סחר בבעלי חיים, ובאופן ספציפי פרויקט להקמת תחנת כוח הידרואלקטרית באמצע אזור המחיה שלהם. עקב האוכלוסייה הקטנה ושטח המחיה הקטן, סיכוי גבוה לזיווג בין קרובי משפחה הוא בעיה נוספת שעלולה לפגוע בסיכוייו של המין לשרוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. חיים איסרוביץ, ‏אושר בקריאה ראשונה החוק הנורבגי הקטן, באתר מעריב השבוע, ‏5 בנובמבר 2017
  2. ברוך הבא למשפחה - מאמר על גילוי המין החדש, באתר "מדע גדול, בקטנה"


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0