שיפצור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חייל צה"ל. לצווארו דיסקית מושחרת ולראשו קסדה מוסווית

בעגה הצה"לית, שִׁפְצוּר פירושו עריכת שיפורים ושיפוצים בציוד צבאי כדי להתאימו לחייל. המילה היא ככל הנראה הלחם של המילים שיפוץ ושיפור[1] או ראשי תיבות של המילים שיפור צורה[2]. השימוש בשיפצורים קיים אצל כלל החיילים, ובפרט בקרב חיילים קרביים, לשם התאמת ציוד צבאי תקני לשימושם.

השיפצורים נעשים, על פי רוב, באמצעות כלי עבודה פשוטים כגון מיתרי פלסטיק, סרט הדבקה מסוג איזולירבנד או איזו חבלה, אזיקונים, מצית וסכין יפנית, המסופקים על ידי הצבא או נרכשים על ידי החיילים, ונדרשים ללימוד ולביצוע כחלק מתהליך ההכשרה הצבאי.

שיפצור כולל, על פי רוב:

  • אבטחה: קשירה של הציוד בפתיל רגיל או פתיל אלסטי כך שלא ייפול ויאבד או שבמידת הצורך הוא לא יוחזר למקומו ועדיין ישמר, וכן שניתן יהיה לשלוף אותו בקלות.
  • השחרה: צביעה של הציוד בשחור או כיסויו בחומר שחור כך שאור לא יוחזר ממנו.
  • הסוואה: חיבור בד הסוואה לציוד, למשל הוספת רשת הסוואה לקסדה.
  • החרשה: חיבור של הציוד או שיפורו כך שלא ירעיש בעת ההליכה אתו.
  • נִייְלוּן: עטיפת הציוד (מפות, מסמכים וכן כל ציוד שהוא פגיע במיוחד או משמש רק במקרי חירום) בפלסטיק כדי לשפר את עמידותו, ובמיוחד את עמידותו למים.
  • טלוויזיות: כאשר יש רצועות ארוכות יש צורך לקפל אותן בתוך עצמן ולדאוג שהן לא ישתחררו.

בנוסף, שיפצור שמטרתו העיקרית היא אסתטית מכונה דיגום. כך, שיפצורים לכומתה, לתג היחידה ולדיסקית, הנעשים לשם נוחות ואופנה, מקובלים בקרב כלל חיילי צה"ל. בין השיפצורים המקובלים למטרה זו נמנים רקמה על תג היחידה ועל כובע ב' וגילוח או הוספת חרוזים לכומתה. השיפצורים לרכיבים שונים במדי צה"ל מהווים גם כסמל לפז"ם החייל, לכישוריו או לטיב שירותו[3].

המונח, שמקורו בצבא, עשה את דרכו גם אל הסלנג הלא-צבאי, לציון אלתורים המשפרים ציוד ומוצרים. בהשאלה משמשת המילה לתיאור פעולת שיפור של טקסט או קוד מחשב, ואף של דברים מופשטים יותר כגון רעיונות.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רוביק רוזנטל, מילון הסלנג המקיף, הוצאת כתר, ירושלים 2005, ערך "שִׁפְצֵר" (עמ' 378)
  2. ^ רוני הפנר, מאפייני השפה הצבאית, באתר "השפה העברית"
  3. ^ שפצור / שיפצור, באתר "מילואים בסבבה"
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0