שלשלת הקבלה (ספר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלשלת הקבלה
מידע כללי
מאת גדליה אבן יחיא
קישורים חיצוניים
היברובוקס 6618

שלשלת הקבלה הוא ספר שחובר על ידי רבי גדליה אבן יחיא (15261587), החיבור עוסק בכרונולוגיה יהודית ובסיפורים מתולדות עם ישראל.

הספר

בחלקו הראשון של הספר מספר המחבר בארוכה את תולדות העם היהודי מהבריאה ועד זמנו, בהמשך מסכם את הספר בקצרה, ומסכם את חיבור ספרי הקודש.

בחלק השני של הספר מבאים דרשות שונות, דרוש על הגלגלים, דרוש על יצירת הולד, דרוש על הכשפים, עולם הנשמות, דרוש על רוחות בדיני בני אדם, מהות הנפש וכוחותיה, דרוש המטבע והמידות, מדרגות המלאכים, גן עדן וגיהנום, כתב ולשון הראשונים, ולאחר מכן חוזר שוב על קורות העולם, הספר מסתיים במידע על גזירות ועלילות.

בהקדמת הספר כתב על מגמת החיבור, הצגת השתלשלות התורה, חינוך לאמונה לאורם של ספורי גזירות, וגיבוש הרעיון של ייחוד עם ישראל ותורתו.

הביקורת על הספר

ראשון מבקרי הספר היה הישר מקנדיא אשר כתב בספרו מצרף לחכמה,[1] ”ואין מביאין ראיה מן השוטים, והוא צריך לשלשלאות של ברזל שקלקל חיבורו בכזביו עד שהאמת שבתוכו אינו ניכרת”, הרב יחיאל היילפרין כתב אף הוא בהקדמה לספרו סדר הדורות "כי רובו ככולו ממש מלא טעיות", אך למרות כן הרבה לצטט ממנו סיפורים רבים, בעקבות כן טען המהדיר נפתלי משכיל לאיתן, שלא עלה כלל על דעתו של הרב היילפרין שבעל שלשלת הקבלה הכניס לספרו דברים תמוהים ושקרים, ומה שכותב שבעל שלשלת הקבלה הביא שקרים, כוונתו לטעויות בתאריכים וכדומה.

החיד"א בספרו שם הגדולים[2] השיג על הספר בצורה חריפה אף יותר מקודמיו:

"ובאמת אין לאבד הזמן להשיג עליו, כי הוא היה שומע מכל אדם וכותב, וכל אשר שמע או מצא כתוב בכל אופן שיהיה - כתב, והם דברים שאינם אמתיים וגם ער'ב רב עלה אתם, וביותר תמיהני על הגאון בעל סדר הדורות, שהיה מופלג בחכמה מאד, איך נמשך אחר שלשלת הקבלה והעתיק דבריו כמה פעמים שאינם נכונים, ובפרט שבריש הקדמתו כתב נגדו והביא דברי הרב יש"ר ע"ש וכו', ובזה הלכו כל ראיותיו ודמיונותיו [של ספר שלשלת הקבלה]. והוי יודע כי כמעט שעברתי איזה דפין מספר שלשלת הקבלה לא יכול יוסף להתאפק והתויתי תיו בגליון תיבה אחת כגון להד"מ, אין זה אמת, ליתא, ולא רציתי להזכירם ולפרשם פה כי רבים הם, וגדולה תמיהתי על הגאון בעל סדר הדורות וכו', ובסדר הדורות לעיל הביא דברי שלשלת הקבלה וכו', וכל זה אינו אמת, והתימה על הגאון הנזכר בזה והרבה דברים כאלה שהעתיק משלשלת הקבלה ואין להאריך"

ד"ר ארתור מנתון טען שישנן בספר מספר טעויות, אך לא יותר משאר ספרים, ובוודאי אינו מלא שקרים.[3]

אברהם דוד מנה חמישה סוגי טעויות בספר, א. קיצור המקורות שעל ידי כך לא מובנת כוונת המחבר, ב. לעיתים מזהה שני אישים כאיש אחד, ג. טעויות בקביעת זמנים של אישים ומאורעות, ד. החלפת אב בבנו או תלמיד ברבו, ה. שיבושים כרונולוגים., דוד מסביר את הטעויות באי הבנת המקור או בטעות במקור עצמו.

לקריאה נוספת

אברהם דוד, מפעלו ההיסטוריוגרפי של גדליה אבן יחייא בעל שלשלת הקבלה. חיבור לשם קבלת תואר דוקטור. ירושלים, תשל"ו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פרק ה דף ז
  2. ^ מערכת גדולים אות א ט
  3. ^ Arthur F. Menton, The Book of Destiny; Chapter XXVI (באנגלית)


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0