רב שמעון קיירא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שמעון קיירא)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רב שִׁמְעוֹן קַיְירָא, בַּעַל "הֲלָכוֹת גְּדוֹלוֹת".[1] (חי בסביבות שנת 840) היה תלמיד חכם ופוסק שחי בתקופת הגאונים, ככל הנראה מן העיר בצרה שבבבל.[2] לא ידוע עליו כמעט מאומה מלבד העובדה שחיבר את הספר הלכות גדולות.

רב שמעון קיירא לא הוגדר כ"גאון" שכן לא תפס משרה רשמית של ראש ישיבה. יש המשערים שהוא הושפע מדרכה של ישיבת סורא ואף ששימש כאחד מחכמיה. לדעת חלק מהחוקרים, לספרו "הלכות גדולות" היה מעמד מיוחד בקרב גאוני סורא.[3] ספרו, הלכות גדולות, מבוסס על החיבור הלכות פסוקות בשילוב השאילתות וקטעים נוספים מהתלמודים וממסורות על-פה שרווחו בישיבות הגאונים. הוא מראשוני הגאונים שהשתמשו בחומר ארץ-ישראלי בתר-משנאי, ויש המשערים שהחיבור לא חובר בבבל גופא.

מחבר הספר

הדעה הרווחת היא שהספר הלכות גדולות חובר על ידי רב שמעון קיירא ואילו בעל הסמ"ג סבר שחובר על ידי רב יהודאי גאון ולא פירש לאיזה יהודאי כיוון בין רב יהודאי גאון או רב יהודאי הכהן גאון.

לפי המובא בספר הכרוניקה צמח דוד, יש סוברים כי רב יהודאי כהנא חיבר הספר, וזאת על פי דברי הסמ"ג שגאון בשם 'רב יהודאי' חיברו ואילו ההבנה שמדובר על רב יהודאי גאון בן נחמן לא ייתכן כי הוא מוזכר בספר השאילתות של רב אחאי משבחא, ובכך מייצר אנכרוניזם בחשבון שנות פעילותם.[4]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ משמעות השם "קיירא" אינה ברורה, אך השערה רווחת היא שהכוונה היא לעושה נרות שעווה - קירוס ביוונית.
  2. ^ רב האי גאון מכנה אותו "שמעון בצרויא".
  3. ^ רבי שמואל בר חופני, גאון ישיבת סורא, אמר עליו שהיה בקי בדבר הלכה וכוונתו לשמיים (תשובות הגאונים, הרכבי, שיב).
  4. ^ ספר צמח דוד, לאלף החמישי דף מו, חלק א דפוס ורשא ה'תרל"ח