תעשיית המזון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגום מכונה-לא קריא.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מזון ארוז במכולת אמריקאית
גבינת פרמז'ן מודרנית במפעל
תרנגולות בתוך כלוב סוללה בברזיל, דוגמה לגידול חיות אינטנסיבי

תעשיית המזון היא תעשייה גלובלית וקולקטיבית המורכבת ממגוון בתי עסק שמספקים את רוב המזון הנצרך על ידי אוכלוסיית העולם. רק החקלאים ששורדים וגדלים יכולים להיחשב מחוץ לטווח של תעשיית המזון המודרנית. באמריקה תעשיית המזון חזקה מאוד, ורובה של תעשייה זו כבר לא עוסקת בשמירת אמריקאים בריאים אלא להרוויח כסף. "מגור תעשיות" שאת מוצריהם יכולים לראות על חבילות בכל מכולת בדרך כלל כל המוצרים שלהם טבעיים.

תעשיית המזון כוללת:

הגדרות

הניסיון למצוא הגדרה כוללנית המכסה את כל ההיבטים של ייצור ומכירת המזון הוא משימה מאתגרת. גוף האחראי על נושא תקני המזון בהודו מתאר זאת כך:

"...את כל תעשיית המזון – מחקלאות לייצור מזון, אריזה והפצה וכלה בקמעונות וקייטרינג."[1]

המחקר הכלכלי בשירות משרד החקלאות משתמש במונח המזון כדי לתאר את אותו הדבר:

"בארצות הברית, מערכת המזון  היא רשת סבוכה של חקלאים ותעשיות המקושרים זה לזה. קשרים אלה כוללים יצרני ציוד חקלאי וכימיקלים, כמו גם חברות המספקות שירותי קומפלקסי תעשייה חקלאית, כגון ספקי שירותי התחבורה ושירותים פיננסיים. המערכת כוללת גם תעשיות שיווק מזון המקשרות חוות לצרכנים, ואשר כוללות מעבדי מזון וסיבים, סיטונאים, קמעונאים, ומוסדות שירות מזון"[2]

חקלאות ואגרונומיה

שדה סויה בחונין, ארגנטינה

חקלאות היא התהליך של גידול צמחים חיות משק מבויתות לשם ייצור מזון ועיבוד מוצרים, סיבים ותוצרים רצויים אחרים. מדענים, ממציאים, ואחרים מקדישים מאמצים לשיפור שיטות חקלאיות. אחד מכל שלוש האנשים ברחבי העולם מועסק בחקלאות,[3] ובכל זאת, החקלאות תורמת רק 3% לתוצר הלאומי הגולמי.[4]

אגרונומיה הוא המדע והטכנולוגיה של ייצור ושימוש צמחים עבור מזון, דלק, סיבים והכשרת קרקע. אגרונומיה כוללת עבודה בתחומים של גנטיקה של צמחים, פיזיולוגיה של צמחים, מטאורולוגיה ומדעי הקרקע. אגרונומיה היא יישום של שילוב של מדעים . אגרונומיה היום מעורבת עם בעיות רבות, כולל ייצור מזון, יצירת מזון בריא יותר, ניהול ההשפעה הסביבתית של חקלאות וחילוץ אנרגיה מצמחים.[5]

עיבוד מזון

בשר ארוז בסופרמרקט

עיבוד מזון כולל שיטות וטכניקות המשמשים כדי להפוך את חומרי הגלם למזון למאכל אדם. עיבוד מזון הוא תהליך נקי, שבמהלכו נקטפים או נטבחים ונשחטים רכיבים ומשתמשים בהם כדי לייצר סחורה לסופרמרקטים והיא מוצרי מזון. יש מספר דרכים שונות שבהן אוכל יכול להיות מיוצר.

שיטת ייצור ראשונה: שיטה זו משמשת כאשר לקוחות מזמינים משהו להתבצע  לפי הצורה שהם מפרטים, למשל עוגת החתונה. ייצור של אחד מהמוצרים המוזמנים יכול לקחת ימים, תלוי כמה מורכבות העיצוב.

ייצור אצווה: שיטה זו משמשת כאשר גודלו של השוק עבור מוצר לא ברור, והיכן יש מגוון בתוך קו המוצרים. מספר מסוים של מוצרים באותה איכות יופק כדי לפצות אצווה או לרוץ למשל מאפייה יכולה לאפות מספר מצומצם של קאפקייקס שיטה זו כרוכה באומדן הביקוש הצרכני.

ייצור המוני: שיטה זו משמשת כאשר יש שוק המוני אצל מספר גדול של מוצרים זהים, ברי שוקולד למשל, ארוחות מוכנות ושימורים. המוצר עובר משלב אחד של ייצור נוסף לאורך קו ייצור.

בדיוק בזמן  (ייצור): שיטה זו של ייצור בעיקר בשימוש מסעדות. כל הרכיבים של המוצר זמינים ללא צורך במיקור חוץ הלקוח בוחר את מה שהם רוצים המוצר. לאחר מכן הוא מוכן בתוך המטבח, או בפני הקונה כמו כריך מעדניות, פיצריות, סושי.

סיטונאות והפצה

משאית שירותי מזון בטענה. משאיות נפוצות להפצת מוצרי מזון לעסקים מסחריים וארגונים.

רשת מטען גלובלי רחב המחבר בין חלקים רבים של התעשייה. אלה כוללים ספקים, יצרנים, מאחסנים וקמעונאים לצרכנים הסופיים. שווקים סיטוניים למוצרי מזון טריים נטו לרדת בחשיבותו בארצות עיור, כוללים באמריקה הלטינית וחלק ממדינות אסיה כתוצאה מהגידול של סופרמרקטים, אשר לרכוש ישירות מחקלאים או באמצעות ספקים מועדפים, ולא עובר בשווקים.

תזרים קבוע ובלתי פוסק של המוצר ממרכזי ההפצה לאחסן את המיקומים הוא קישור קריטי בפעילות תעשיית המזון. מרכזי הפצה לפעול ביעילות רבה יותר, את התפוקה ניתן להגדיל, עלויות ניתן להוריד, וכוח האדם מנוצל טוב יותר אם את הפעולות הנכונות נלקחות בעת הגדרת מערכת שינוע במחסן.ן.[6]

הקמעונאי

עם עיור בעולם, קניית מזון מוסרת ויותר מייצור מזון. במהלך המאה ה -20, הסופרמרקט הפך לאלמנט הקמעונאי המגדיר של תעשיית המזון.  עשרות אלפי מוצרים נאספים במקום אחד, באספקה רציפה, לאורך כל השנה.

הכנת מזון היא עוד תחום שבו השינוי בעשורים האחרונים היה דראמטי. היום, שני מגזרי תעשיית מזון נמצאים בתחרות לכאורה הדולר של קמעונאות מזון. תעשיית המכולת שמוכרת מוצרי גלם טריים בעיקר לצרכנים להשתמש כחומרי גלם בבישול הביתי. תעשיית שירות מזון לעומת זאת מציעה אוכל מוכן, כמו גם מוצרים מוגמרים, או כרכיבים מוכנים חלקית סופית "הרכבה". מסעדות, בתי קפה, מאפיות משאיות מזון ניידות מספקות הזדמנויות עבור צרכנים לרכוש מזון.

טכנולוגיות לתעשיית המזון

מפעלי הכימיקלים החקלאיים פסאיק, חברת האגרוכימיה, בניוארק, ניו ג'רזי 1876

ייצור מזון מודרני מוגדר על ידי טכנולוגיות מתוחכמות. אלו כוללים בתחומים רבים. מיכון חקלאי, במקור בהנחיית הטרקטור, ביטלה למעשה עבודת אדם בתחומים רבים של ייצור. ביוטכנולוגיה מביאה עמה שינויים מהירים מדי, באזורים מגוונים כמו האגרוכימיה, להשבחת צמחים ועיבוד מזון. סוגים רבים אחרים של טכנולוגיית מעורבים גם, עד לנקודה שבה קשה למצוא תחום כי אין השפעה ישירה על תעשיית המזון. כמו בתחומים אחרים, טכנולוגיית מחשב היא גם כוח מרכזי, עם רשתות מחשבים ותוכנות מיוחדות מספקות את תשתית התמיכה כדי לאפשר תנועה העולמית של הרכיבים העצומים המעורבים.

שיווק

כצרכנים לגדול הוסר יותר ויותר מייצור מזון, את התפקיד של יצירת מוצר, פרסום, והסברה להפוך את כלי הרכב העיקרי לקבלת מידע על מזון. עם מזון מעובד כמו הקבוצה דומיננטית, למשווקים יש כמעט אינסוף אפשרויות בבריאת מוצר.

עבודה וחינוך

כמה מציוד טרטו המיל, חברת טחינת תבואה הגדולה במדינות הבלטיות. מפעלים לעיבוד מזון מודרניים הם לעיתים קרובות מאד אוטומטיים זקוקים מעט עובדים

עד 100 השנים האחרונות, החקלאות הייתה עבודה פיזית רבה של המוני בני אדם, תוך העזרות בבעלי חיים לצורך העבודה. החקלאות הייתה עיסוק משותף ומיליוני אנשים היו מעורבים בייצור מזון. חקלאים, הוכשרו במידה רבה על ידי מסורת מדור לדור, ונשענו בעיקר על העסק המשפחתי. מצב זה השתנה באופן דרמטי היום. באמריקה בשנת 1870, 70-80 אחוז מכלל אוכלוסיית ארצות הברית הועסקו בחקלאות. החל משנת 2008, פחות מ -2 אחוזים מהאוכלוסייה מועסקים ישירות בחקלאות, וכ -80% מכלל האוכלוסייה מתגוררים בערים. תעשיית המזון בכללותו מורכבת, דורשת מגוון רחב מאד של כישורים. כמה מאות סוגי עיסוק מתקיימים בתוך תעשיית המזון.

על ידי המדינה.

  • תעשיית המזון בבנגלדש
  • משרד החקלאות ותעשיית המזון (מולדובה)
  • תעשיית המזון של דרום אפריקה

ראו גם

כללי:

ספר, סרט, טלוויזיה, אינטרנט הקשורים חשיפות ומבקר של תעשיית המזון:

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ "Industry". Food Standards Agency (UK). 
  2. ^ "Food market structures: Overview". Economic Research Service (USDA). 
  3. ^ "Labour". FAO.org. The Food and Agriculture Organixation of the United Nations. בדיקה אחרונה ב-15 במאי 2015. 
  4. ^ "Macroeconomy". FAO.org. The Food and Agriculture Organixation of the United Nations. בדיקה אחרונה ב-15 במאי 2015. 
  5. ^ "I'm An Agronomist!". Imanagronomist.net. בדיקה אחרונה ב-2 במאי 2013. 
  6. ^ "Boosting efficiency at the DC". Grocery Headquarters. בדיקה אחרונה ב-1 בפברואר 2013.