תשואה כהלכה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חותמת הכשרות של תשואה כהלכה

'תשואה כהלכה' היא גוף כשרות העוסק בפיקוח על השקעות בשוק ההון, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות, קופות גמל, קופות גמל להשקעה, וקופות גמל - חיסכון לכל ילד. תשואה כהלכה קמה על רקע התשואות הנמוכות במסלולי ההשקעה הכשרים שהיו קיימים עד אז, במטרה למצוא פתרון הלכתי שיאפשר מסלולי השקעה כשרים המחזיקים בצורה ישירה בניירות ערך, כך שהרכב הנכסים במסלולים אלו יהיה מקביל להרכב של המסלולים הכלליים. אשר לדעת מנהלי ומומחי השקעות, צפויים להניב תשואה עודפת על פני המסלולים הכשרים המקבילים.

רקע

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המסלולים הכשרים בקרנות הפנסיה והחיסכון

קרנות הפנסיה, הההשתלמות, והנאמנות, וקופות הגמל, החיסכון, והחיסכון לכל ילד, מנוהלות[1] כקרנות צוברות, שבהן הכסף שאותו מפרישים העמיתים (החוסכים) לקרן, שייך לעמיתים, ואילו חברות הביטוח ובתי ההשקעות, רק מנהלים בעבורם את הכסף, תמורת דמי ניהול.

כתוצאה מכך, אם החברה המנהלת תרכוש בכספי העמיתים ניירות ערך שיש איסור הלכתי בהחזקתם, העמיתים עוברים על האיסורים הללו, כיוון שהם הבעלים החוקיים של ניירות הערך.

בשנים האחרונות פתחו חברות הביטוח ובתי ההשקעות מסלולים כשרים המנוהלים על פי הלכה. במסלולים אלו מוחזקים רק ניירות ערך שאין בהחזקתם איסור, כגון אגרות חוב של חברות החתומות על היתר עסקה.

במרבית החברות המנהלות הרכב אפיקי השקעה של המסלולים הכשרים שונה באופן מהותי מהרכב אפיקי ההשקעה של המסלולים הכלליים המקבילים באותה רבת סיכון, וכתוצאה מכך כמעט בכל חברות הביטוח ובתי ההשקעות, יש הפרשים משמעותיים בין התשואה שהשיג המסלול הכללי (הלא כשר) באותה חברה, לתשואה שהשיג המסלול הכשר של אותה החברה[2], ההבדל בהרכב אפיקי ההשקעה נגרם מכך שבמסלולים הכשרים שבפיקוח בד"ץ העדה החרדית וגלאט הון, משקיעים רק באמצעות מכשירים העוקבים אחר מדדי מניות כמו תעודות סל ואופציות, אשר מניבים רק את התשואה הממוצעת שהשיגו המדדים, כך שבמסלולים אלו אין למנהלי ההשקעות של הקרן אפשרות להשקיע בניירות הערך הצפויות להניב תשואות עודפות. התשואות הנמוכות במסלולים הכשרים הרתיעו רבים משומרי המצוות להעביר את כספי החיסכון והפנסיה שלהם למסלולים הכשרים.

כדי לפתור בעיה זו, הוקם ועד הרבנים לחיסכון ופנסיה כהלכה 'תשואה כהלכה', שמסלולי ההשקעה שבכשרותו תוכננו במיוחד באופן שהם יהיו כשרים למהדרין, כשבמקביל הרכב אפיקי ההשקעה והתשואות שלהם יהיו דומים ככל האפשר להרכב הנכסים והתשואות של המסלולים הרגילים.

מדיניות ההשקעה

ועדת הרבנים של תשואה כהלכה בודקת באופן שוטף את כל ניירות הערך הנסחרים בבורסה בישראל, ומעבירה לחברות המנהלות רשימה של החברות שאין בהחזקת ניירות הערך שלהן איסור הלכתי. כך שבמסלולים הכשרים שבפיקוח תשואה כהלכה, מתאפשר להשקיע באופן ישיר במניות ובאגרות חוב אשר לדעת מנהלי ההשקעות של החברה צפויים להניב תשואה עודפת, וההשקעה בהם אינה מוגבלת להשקעה באמצעות מכשירים העוקבים אחר מדדי מניות כמו תעודות סל ואופציות בלבד.

מניות

במסלולים שבפיקוח תשואה כהלכה נחשפים לאפיק המנייתי באמצעות קניית מניות באופן ישיר, במסלולים אלו קונים רק מניות שנבדקו על ידי ועדת הרבנים, ונמצא שאין איסור בהחזקתם (מניות של חברות השומרות שבת באופן כללי וחתומות על היתר עסקה).

אגרות חוב קונצרניות

במסלולים שבפיקוח תשואה כהלכה נחשפים לאפיק איגרות חוב הקונצרניות באמצעות רכישה ישירה של אגרות חוב הממומלצות על ידי מנהלי ההשקעות, בתנאי שהחברה המנפיקה חתומה על היתר עסקה, ונבדק שהן הונפקו רק לאחר חתימת היתר העסקה[3].

אגרות חוב ממשלתיות

במסלולים שבפיקוח תשואה כהלכה נחשפים לאפיק אגרות חוב הממשלתיות באמצעות רכישה ישירה, היות שאין בהן איסור ריבית, כיוון שמדינת ישראל חתומה על היתר עסקה[4].

קרנות סל

במסלולים שבפיקוח תשואה כהלכה לא רוכשים קרנות סל העוקבות אחרי מדדי אג"ח, כיוון שהם חוששים לשיטות האוסרות לרכוש קרנות סל אפילו אם יש להן היתר עסקה, במסלולים אלו גם אין צורך להשתמש בקרנות סל, כיוון שהם מאפשרים השקעה ישירה בניירות ערך.

ועדת הרבנים

בגיבוש מדיניות ההשקעה והפיקוח של המסלולים הכשרים של תשואה כהלכה השתתפו מספר בתי דין מרכזיים בתחום דיני הממונות: בית דין הישר והטוב, בית הדין חניכי הישיבות בנשיאות הרב מרדכי גרוס, בית דין קהל מחזיקי הדת, ובית דין רבני הקריות.

בועדת הרבנים של 'תשואה כהלכה', חברים מספר דיינים ידועים העוסקים בשאלות המתעוררות באופן שוטף.

מסלולים בפיקוח

המסלולים העומדים תחת הפיקוח של "תשואה כהלכה" נכון לחשון תשפ"א:


קרנות פנסיה בכשרות תשואה כהלכה
חברה מנהלת מספר מסלול שם מסלול
אלטשולר שחם 9760 אטשולר שחם פנסיה מקיפה מסלול הלכה
13212 אלטשולר שחם פנסיה כללית מסלול הלכה
הלמן-אלדובי-הפניקס 13241 הלמן אלדובי פנסיה מקיפה מחקה מדד S&P 500
קופות גמל בכשרות תשואה כהלכה
חברה מנהלת מספר מסלול שם מסלול
הלמן-אלדובי-הפניקס 2256 הלמן-אלדובי גמל מחקה מדד S&P500
1543 הלמן-אלדובי גמל מסלול מדדי מניות חו"ל (פאסיבי)
קרנות השתלמות בכשרות תשואה כהלכה
חברה מנהלת מספר מסלול שם מסלול
אלטשולר שחם 12256 אלטשולר שחם השתלמות הלכה
הלמן-אלדובי-הפניקס 1544 הלמן-אלדובי קרן השתלמות מסלול פאסיבי - מדדי מניות חו"ל
2265 הלמן-אלדובי השתלמות מחקה מדד S&P500
קופות גמל - חיסכון לכל ילד בכשרות תשואה כהלכה
חברה מנהלת מספר מסלול שם מסלול
אלטשולר שחם 11328 אלשטולר שחם חיסכון לילד - הלכה
הלמן-אלדובי-הפניקס 11353 הלמן אלדובי חיסכון לילד - הלכה
קופות גמל להשקעה בכשרות תשואה כהלכה
חברה מנהלת מספר מסלול שם מסלול
אלטשולר שחם 12257 אלטשולר שחם חיסכון פלוס הלכה
הלמן-אלדובי-הפניקס 11411 הלמן-אלדובי קופת גמל להשקעה מחקה מדד S&P500
חברות ניהול תיקי השקעות בכשרות תשואה כהלכה
חברה מנהלת
בית ההשקעות פריוריטי
קרנות השקעה פרטיות בכשרות תשואה כהלכה
חברה מנהלת שם קרן
אביב ניהול קרנות אביב ערכית - הלכה

ראו גם

לקריאה נוספת

  • שוק ההון הלכה ומעשה, אשדוד, תשע"ז

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בעבר היו קרנות הפנסיה מנוהלות כקרנות המבטיחות קצבה, שבהן הכספים לא היו שייכים לעמיתים, אלא לחברת הפנסיה. אולם החל משנת 1994 לעובדים בגופים פרטיים, ומשנת 2001 לעובדי מדינה, קרנות הפנסיה הינן קרנות צוברות שבהן הכספים שייכים לעמיתים.
  2. ^ ניתן להשוות את התשואות באתרים של משרד האוצר פנסיה נט וגמל נט
  3. ^ היתר העסקה לא מועיל לגבי אגרות החוב שהונפקו לפני החתימה שלו, כיוון שההלוואה כבר נעשתה באיסור, ולא בצורת עסקה המותרת, אלא אם כן הוסיפו בהיתר עסקה פסקה מיוחדת ההופכת גם את ההלוואות הקודמות לעסקה.
  4. ^ המדינה חתמה בשנת תשל"ט על היתר עסקה שנערך על ידי הרב גורן ונוסח על ידי הגר"י בלוי, ובשנת תשע"ג חתמה המדינה שוב על היתר עסקה מתוקן שנערך על ידי הרבנים הראשיים.